Skocz do zawartości

Zasyp (i chmiel) do Alta


zgoda

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym sobie uwarzyć Alta, bo bliższe mi niemieckie klimaty niż angielskie czy belgijskie, ale zastanawiam się nad zasypem. Propozycje jakie znalazłem to:

 

* monachijski + chmiel aromatyczny

* 1/2 pilzneński, 1/4 wiedeński, 1/4 monachijski + chmiel goryczkowy

* 2/3 monachijski, 1/3 pilzneński, karmelowy ciemny + chmiel goryczkowy

 

No i głupim. 2 i 3 jakoś bardzo się nie różnią od siebie (wiedeński i monachijski są do siebie tak podobne, że właściwie możnaby użyć tylko monachijskiego), ale ten chmiel aromatyczny w 1? Bo różnice w barwie chyba nie będą aż takie znaczące?

 

I pytanko o drożdże - mogą być Wyeast 2565 do Koelscha?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym sobie uwarzyć Alta, bo bliższe mi niemieckie klimaty niż angielskie czy belgijskie, ale zastanawiam się nad zasypem. Propozycje jakie znalazłem to:

 

* monachijski + chmiel aromatyczny

* 1/2 pilzneński, 1/4 wiedeński, 1/4 monachijski + chmiel goryczkowy

* 2/3 monachijski, 1/3 pilzneński, karmelowy ciemny + chmiel goryczkowy

 

No i głupim. 2 i 3 jakoś bardzo się nie różnią od siebie (wiedeński i monachijski są do siebie tak podobne, że właściwie możnaby użyć tylko monachijskiego), ale ten chmiel aromatyczny w 1? Bo różnice w barwie chyba nie będą aż takie znaczące?

 

I pytanko o drożdże - mogą być Wyeast 2565 do Koelscha?

Gdybym to ja warzył, wybrałbym opcję 3, ale dwa też chętnie bym sprawdził. Opcja 1 tak sobie - nie przepadam za 100% monachijskiego.

Drożdże są ok - zresztą możesz zerknąć na http://www.wyeastlab.com/hb_styledetails.cfm?ID=142

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, właśnie też tak kombinowałem że sam monachijski to nie bardzo. Pamiętam też zdanie, które utkwiło mi parę dni temu w pamięci (ale nie pomnę skąd): "alta nie chmieli się na aromat".

 

Drożdże jednak kupię 1007 German Ale, poeksperymentuję z Altami póki nie ma wielkich upałów. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasypy do Alta bywają różne.

 

Większość opiera się w znacznej części na pilzneńskim, z dodatkiem wiedeńskiego lub monachijskiego i niewielką ilością karmelowego i/lub palonego dla koloru. Inne opierają się w większości na wiedeńskim i monachijskim. Jeszcze inne przewidują spory, nawet 15% udział słodów karmelowych w zasypie, a jeszcze inne mają w zasypie 5-15 % słodu pszenicznego. Również pszeniczne karmelowe i czekoladowy bywają używane. A świąteczna wersja Alta to już w ogóle "wolna amerykanka". Jedno jest pewne- trzeba uzyskać miedziany kolor.

 

Zwykle podstawą jest słód pilzneński, do którego dodaje się do 50% monachijskiego i/lub wiedeńskiego oraz do 15% karmelowego i do 1-2% palonego. Zwykle.

 

Ty najpierw powinieneś założyć jakie efekty chcesz osiągnąć, a potem dostosować zasyp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celuję w piwo możliwie najbardziej zbliżone do stylu Dortmunder Alt. Pokombinuję z zasypami w różnych programach, zobaczymy co mi wyjdzie.

 

EDIT:

 

Zarówno w QBrew jak i w BeerSmith sensownie (co nie znaczy że dokładnie w stylu, ale tuż obok) wypada zasyp 3.5kg monachijskiego + 1kg pilzeńskiego + 200g caramunich (na 20l warki). W QB do stylu nie pasuje zbyt jasny kolor, w BS z kolei za duża gęstość. I tego się będę trzymał.

Edytowane przez zgoda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.