Jump to content

Kosz do filtracji młóta/chmielin


xborsuk
 Share

Recommended Posts

Proszę wybaczyć jeśli powielam temat ale nie udało mi się znaleźć właściwego wątku poruszającego problem poniższego kosza filtracyjnego. Czy ktoś z Was używa/ł takiego bądź podobnego kosza podczas wysładzania bądź gotowania z chmielem bądź chmielenia na zimno? Zastanawiam się nad kupnem a nie chciałbym wyrzucać pieniędzy w błoto. Używam zwykłego 30 litrowego gara emaliowanego i zwykłych fermentatorów z tworzywa sztucznego (wiader). Jakie macie doświadczenia - warto?image.thumb.png.249d068af2eac22e8419700631f010b2.png

Link to comment
Share on other sites

Patrzyłem też na niego, miałem w planach zakup by właśnie w tym zacierać(zawsze mniej mycia), ale wyczytałem że on do chmielenia jest - siatka 300 mikronów skutecznie oddziela od chmielin.

Taka większą wersja hop spidera, na którego postawiłem.

Link to comment
Share on other sites

Ja używam tego kosza. Z tego co zauważyłem to na ten moment jest kiepska wydajność. Warzę bardzo rzadko (raz na 3-4 miesiące), więc użyłem go tylko jeden raz na warce 100% malt i uzyskałem ok. 60% wydajność. Nie mieszałem zbyt zacieru, więc może to był powód niskiej wydajności. Na warce Dubbla z dodatkiem cukru otrzymałem chyba ok. 90% wydajność, ale wiadomo - cukier.

Z plusów to mega szybka robota. Ostatnio uwinąłem się w 3,5 - 4 godziny z chłodzeniem (warka ok. 10-13 litrów - teraz nie mam notatek przy sobie). Jest to też bardzo wygodne. Po zacieraniu wyciągam kosz i pozwalam jeszcze zlecieć ostatnim kroplom i w tym samym czasie odpalam palnik/grzałki i zaczynam gotować. Nie ma utraty czasu na wysładzanie i ponowne podgrzewanie, gdyż grzanie zaczyna się od ok. 60°C.

Jeśli nie zależy Ci na dużej wydajności a zależy Ci na czasie (tak jak mi) to z czystym sumieniem mogę polecić BIAB. Mój koszyk robił kolega @lewatywa8 - świetny kontakt, zadawał dużo pytań, dzięki którym udało mu się zrobić kosz idealny dla moich zastosowań :) Polecam :)

Edited by markus383
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.