Skocz do zawartości

Barley Wine vol. 1


Igorrodz

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

Chcę uwarzyć swoje pierwsze Barley Wine. Proszę o krytykę a potem o porady :)

 

Planowana receptura:

- Pale ale 5kg

- Monachijski II 1kg

- Abbey 0.25kg

 

Zacieranie:

- 66st.C 60 minut

- 77stC. 15 minut

 

Chmielenie:

- Iunga 50g na ostatnie 60 minut gotowania (około 11% alfakwasów) oraz druga partia 25g na ostatnie 30 minut gotowania. Na aromat żadnego chmielu nie daję bo ma być słodowo z kontrą goryczki tylko.

 

Gotowanie brzeczki około 180 minut (3 godziny)

 

Wody do zacierania planuję 2.5l/kg słodu co da mi około 22l zacieru - limitowany jestem pojemnością garnka, 25l.

 

Wysładzanie do pełnej objętości garnka.

 

Planuję uzyskać 15l piwa o ekstrakcie 25 BLG i goryczce około 70 IBU. Aby to uzyskać podczas gotowania na ostatnie 90 minut (gdy odparuje już część brzeczki) planuję dać dodatkowo ekstrakt jasny WES, 1 puszkę 1.2kg.

 

Fermentacja standardowymi drożdżami US-05. 

 

Co o tym sądzicie?

Edytowane przez Igorrodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Igorrodz napisał:

Cześć

 

Chcę uwarzyć swoje pierwsze Barley Wine. Proszę o krytykę a potem o porady :)

 

Planowana receptura:

- Pale ale 5kg

- Monachijski II 1kg

- Abbey 0.25kg

 

Zacieranie:

- 66st.C 60 minut

- 77stC. 15 minut

 

Chmielenie:

- Iunga 50g na ostatnie 60 minut gotowania (około 11% alfakwasów) oraz druga partia 25g na ostatnie 30 minut gotowania. Na aromat żadnego chmielu nie daję bo ma być słodowo z kontrą goryczki tylko.

 

Gotowanie brzeczki około 180 minut (3 godziny)

 

Wody do zacierania planuję 2.5l/kg słodu co da mi około 22l zacieru - limitowany jestem pojemnością garnka, 25l.

 

Wysładzanie do pełnej objętości garnka.

 

Planuję uzyskać 15l piwa o ekstrakcie 25 BLG i goryczce około 70 IBU. Aby to uzyskać podczas gotowania na ostatnie 90 minut (gdy odparuje już część brzeczki) planuję dać dodatkowo ekstrakt jasny WES, 1 puszkę 1.2kg.

 

Fermentacja standardowymi drożdżami US-05. 

 

Co o tym sądzicie?

 

Przede wszystkim wypadałoby wcześniej zrobić warkę jakiegoś lekkiego i fermentować dopiero na gęstwie.

Proponowałbym zacierać bliżej 62°C, i tak zostanie sporo cukrów.

Edytowane przez punix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

@Oskaliber

Co sądzisz o zwiększeniu ilości słodu monachijskiego do 2kg celem podbicia ekstraktu (wygląda, że wszystko ładnie zmieści się w moim 25l garnku)? Nie będzie wtedy zbyt chlebowe, jak doppelbock?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Igorrodz napisał:

@Oskaliber

Co sądzisz o zwiększeniu ilości słodu monachijskiego do 2kg celem podbicia ekstraktu (wygląda, że wszystko ładnie zmieści się w moim 25l garnku)? Nie będzie wtedy zbyt chlebowe, jak doppelbock?

Dostałeś odpowiedź w tej kwestii na homebrewing, czego się uparłeś na ten monachijski? Czytałeś w ogóle założenia tego stylu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.