Skocz do zawartości

Double IPA - konsultacyja


Maciu

Rekomendowane odpowiedzi

Co myślicie o takiej recepturze? Wracam do garów po dłuższej przerwie i chętnie posłucham doświadczonych.
 

Double IPA - Imperial IPA (14C)

Bestmalz - Pale Ale            6,000 kg   
Bestmalz - Caramel Munich I    250,000 g  
Bestmalz - Wheatmalt           250,000 g  
 

Chmiele
================================================================================

Simcoe   13,0%  60,000 g              1,000 hr        
Cascade  6,0%   25,000 g              30,000 min      
Citra    12,0%  20,000 g              1,000 min        
Galaxy   13,0%  50,000 g  Chmielenie na zimno  
Mosaic   12,0%  50,000 g  Chmielenie na zimno 

Drożdze
================================================================================
Safale US-05  Ale  Suche   11,00 mL  Fermentacja burzliwa  
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Maciu napisał:

Co myślicie o takiej recepturze? Wracam do garów po dłuższej przerwie i chętnie posłucham doświadczonych.
 

Double IPA - Imperial IPA (14C)

Bestmalz - Pale Ale            6,000 kg   
Bestmalz - Caramel Munich I    250,000 g  
Bestmalz - Wheatmalt           250,000 g  
 

Chmiele
================================================================================

Simcoe   13,0%  60,000 g              1,000 hr        
Cascade  6,0%   25,000 g              30,000 min      
Citra    12,0%  20,000 g              1,000 min        
Galaxy   13,0%  50,000 g  Chmielenie na zimno  
Mosaic   12,0%  50,000 g  Chmielenie na zimno 

Drożdze
================================================================================
Safale US-05  Ale  Suche   11,00 mL  Fermentacja burzliwa  
 

Pytanie najwazniejsze, ile tego ma byc litrow i blg? 

Bo tak na standardowa warke to wyglada raczej na IPA niz IIPA. 

Chyba ze kolega warzy mniejsze lub ma kosmiczna wydajnosc. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie karmel do wywalenia. Słodowość w IIPA jest wystarczająca na zwykłym Pale Ale już od samego ekstraktu. Ja lubię nawet cukru trochę dodać, żeby to uwytrawnić. Ale jak preferujesz karmelowe IPA to możesz zrobić i tak. 

 

Dałbym też więcej chmielu na koniec gotowania, ten Cascade w zasadzie cały do przesunięcia bo na 30min to marnotrawstwo. Sprawdziłeś ile z tego IBU wychodzi? Oblicz i tę dawkę Simcoe dobierz sobie odpowiednio do ekstraktu początkowego i preferencji, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.

 

No i piwa o tym ekstrakcie to dla mnie tylko na gęstwie, a nie żadnych sucharach. 

 

Uwaga przedmówcy też całkowicie słuszna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Lasek napisał:

Pytanie najwazniejsze, ile tego ma byc litrow i blg? 

Bo tak na standardowa warke to wyglada raczej na IPA niz IIPA. 

Chyba ze kolega warzy mniejsze lub ma kosmiczna wydajnosc. 

 

 


Warka klasycznie 20L
Wydajność założyłem 80% (taka wychodziła mi poprzednio ze słodów Bestmalz)
 

 

4 godziny temu, Oskaliber napisał:

 

Dałbym też więcej chmielu na koniec gotowania, ten Cascade w zasadzie cały do przesunięcia bo na 30min to marnotrawstwo. Sprawdziłeś ile z tego IBU wychodzi?


Co masz na myśli pisząc "marnotrawstwo"? Dlaczego?
IBU wyszło 90 co uważam za ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Maciu napisał:

Warka klasycznie 20L
Wydajność założyłem 80% (taka wychodziła mi poprzednio ze słodów Bestmalz)

I jaki ekstrakt początkowy to daje?

 

Godzinę temu, Maciu napisał:

Co masz na myśli pisząc "marnotrawstwo"? Dlaczego?

Bo nie wnosisz żadnego aromatu i nie wykorzystujesz w pełni potencjału goryczkowego.

 

Co prawda istnieje hipoteza, że krótsze czasy chmielenia na goryczkę podnoszą jej jakość, ale i tak dajesz solidną dawkę Simcoe na 60, więc ta metoda nie ma tutaj zastosowania.

Edytowane przez Oskaliber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Oskaliber napisał:

I jaki ekstrakt początkowy to daje?

 

Bo nie wnosisz żadnego aromatu i nie wykorzystujesz w pełni potencjału goryczkowego.

 

Co prawda istnieje hipoteza, że krótsze czasy chmielenia na goryczkę podnoszą jej jakość, ale i tak dajesz solidną dawkę Simcoe na 60, więc ta metoda nie ma tutaj zastosowania.

 

18,5 Blg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Maciu napisał:

Oczywiście, da radę bez problemu.

Pewnie da, ale drożdży z 50% za mało, przy założeniu ze paczka  w miarę świeża, tj ok miesiąc od produkcji.

http://www.mrmalty.com/calc/calc.html

Edytowane przez Mibor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Maciu napisał:

 

Oczywiście, da radę bez problemu.

Może tak, może nie. US-05 z paczki bywają ospałe i humorzaste, o czym zresztą świadczy liczba wpisów typu "fermentacja nie ruszyła" itp.

Za to z gęstwy startują w kilka godzin, jedzą wszystko jak leci i proszą o dokładkę.

 

Podejrzewam również, że w tych 20 litrach 18,5°Blg z 6,5 kg słodów przy założeniu 80% wydajności zaniżyłeś straty z gotowania i fermentacji - coś tam zawsze się w osadach i chmielinach jednak straci. Chyba, że rzeczywiście masz taką efektywność, to szczerze gratuluję, bo mi zawsze gdzieś litr czy półtora znika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, ogoun napisał:

Podejrzewam również, że w tych 20 litrach 18,5°Blg z 6,5 kg słodów przy założeniu 80% wydajności zaniżyłeś straty z gotowania i fermentacji - coś tam zawsze się w osadach i chmielinach jednak straci. Chyba, że rzeczywiście masz taką efektywność, to szczerze gratuluję, bo mi zawsze gdzieś litr czy półtora znika.

Pomijając straty z gara i i wszystkie osady po burzliwej dochodzi jeszcze sama fermentacja. Zacząłem zakładać kolejne 0,5L na pracę drożdży. Zawsze "znika" około pół litra piwa w trakcie fermentacji burzliwe. Nie wiem czy idzie to na CO2 i energię dla drożdży czy coś innego. Faktem jest u mnie że po burzliwej mam około 0,5L mniej niż na jej początku, przy wielkości warki ok.25-27L

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.