Skocz do zawartości

Garść pytań o starter


Oleynick

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, wczoraj około północy, odpaliłem swój pierwszy w życiu starter drożdżowy i poszedłem spać. Dziś rano wstaję i wygląda tak:
20190922_081420.thumb.jpg.5876e1b72f6b3a296516b712c00e5c30.jpg

Pracował zaledwie przez 8 godzin a pojawiła się znaczna piana. Bazując na wiki piana miała być oznaką końca pracy, ale on ma jeszcze 5° BLG z 9° od których zaczynał. Więc domyślam się, że to jeszcze nie koniec. Tak więc, pytania mam następujące:
- Jak rozpoznać na 100% czy jest koniec? Mierzenie BLG to dobry pomysł? Jeżeli tak, to do jakiego poziomu powinno zejść? 0°? 1°

- Czy ta piana nie przeszkadza czasem w utlenianiu startera? Powinienem starać się jej pozbyć, czy zostawić?

- Jak mocny powinien być wir przy mieszadle? Taki aż do dna czy wystarczy żeby solidnie się mieszało?

Z góry dzięki za pomoc :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze starterem jest wszystko w porządku. Nie mierz mu blg - nigdy, nie zaglądaj do środka - nigdy. Teoretycznie koniec jest jak piana opadnie, Filip z Fermentum Mobile zaleca kręcić zawsze 48 godzin (niezależnie kiedy piana opadła). Piana nie utleni tego ponieważ drożdże się namnażają i zjadają O2 i wydalają CO2, także nad tą pianą zaraz robi się poduszka z CO2. A nawet gdyby miało się jakimś cudem utlenić i dostać do brzeczki później to jest to kropla w morzu. Wir powinien być lekki, tylko tyle żeby się mieszało i nie opadało na dno. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, andy1856 napisał:

 

Chyba pojadę na Pomorze. Może jod mi pomoże.

@andy1856 mylić się jest rzeczą ludzką. Nie mam problemu z przyznaniem się do błędów i ich poprawieniem. Super by było jakbyś zgłaszał takie babole w wiadomości prywatnej. Nie tworzą się off-topy, które niewiele wnoszą. Z miłą chęcią zrobię edycję z odpowiednią adnotacja.

 

50 minut temu, x1d napisał:

W przypadku kolegi, który na podstawie swoich wpisów na tym forum mógłby wydać książkę jakoś tak głupio się czepiać literówki...

Błąd to błąd, trzeba poprawić i tyle. Są osoby które to razi, trzeba to szanować/tolerować nie zawsze trzeba to akceptować. Tyle w temacie.

@x1d trochę też przesadzasz. Wszystko co wiem jest tylko odtwórcze. Jak mnie coś zaciekawi to po prostu się dziele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, DanielN napisał:

@andy1856 mylić się jest rzeczą ludzką. Nie mam problemu z przyznaniem się do błędów i ich poprawieniem. Super by było jakbyś zgłaszał takie babole w wiadomości prywatnej. Nie tworzą się off-topy, które niewiele wnoszą. Z miłą chęcią zrobię edycję z odpowiednią adnotacja.

 

Błąd to błąd, trzeba poprawić i tyle. Są osoby które to razi, trzeba to szanować/tolerować nie zawsze trzeba to akceptować. Tyle w temacie.

@x1d trochę też przesadzasz. Wszystko co wiem jest tylko odtwórcze. Jak mnie coś zaciekawi to po prostu się dziele.

 

Czuję się wywołany do tablicy, więc proszę o wyrozumiałość za kolejny OT.

 

Staram się reagować na błędy ortograficzne w tekstach. Nie reaguję na powszechne błędy gramatyczne, składniowe czy interpunkcyjne, bo wtedy tych OT byłaby cała masa.

Myślę, że od autorów cieszących się zasłużoną estymą na forum można wymagać więcej. Zapewne autorzy sami wyłapaliby swoję błędy, gdyby weryfikowali swoje wpisy.

 

Myślę też, że kolega DanielN trochę przesadził w stwierdzeniu, iż takich reakcji na błędy ortograficzne nie należy akceptować. Smutne.

Co jest złego w tym, że wytknąłem błąd ortograficzny we wpisie, który przeczytało kilkaset osób? Być może część z nich nawet nie wie, jak powinno się poprawnie odmieniać słowo pomoc i być może dzięki mojemu komentarzowi będą wiedzieć więcej.

 

Nie jestem purystą językowym, ale jak mnie coś zaciekawi, to po prostu się tym dzielĘ.

 

To mój ostatni wpis w tym wątku. Przepraszam za uwagę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, andy1856 napisał:

Staram się reagować na błędy ortograficzne w tekstach. Nie reaguję na powszechne błędy gramatyczne, składniowe czy interpunkcyjne, bo wtedy tych OT byłaby cała masa.

@andy1856 rozważałeś użycie opcji 'zgłoś zawartość' lub wiadomość prywatną? Jak już wspomniałem, nie mam problemów z poprawianiem błędów i dawanie odpowiednich adnotacji. Mielibyśmy mniej off-topa.

 

3 godziny temu, andy1856 napisał:

Myślę, że od autorów cieszących się zasłużoną estymą na forum można wymagać więcej. Zapewne autorzy sami wyłapaliby swoję błędy, gdyby weryfikowali swoje wpisy.

Trochę to zabawne, nie uważasz? Nie jestem też żadnym autorem, kolejny raz powtarzam, to tylko praca odtwórcza oraz streszczenia.

 

3 godziny temu, andy1856 napisał:

Myślę też, że kolega DanielN trochę przesadził w stwierdzeniu, iż takich reakcji na błędy ortograficzne nie należy akceptować. Smutne.

Całego tego wypisu bym nie popełnił gdyby nie to zdanie. Obawiam się, że nie zrozumiałeś mnie. Pozwól, że dam Ci przykład. Twój wpis bym zupełnie zignorował, gdyby nie kolejny popełniony przez @x1d. Bardzo miło, że ktoś staje w obronie, ale wolę to zrobić sam. Zatem toleruję takie wpisy jak Twój, ale ich nie akceptuję. Tolerancja(1) nie oznacza akceptacji (3). Zatem szanuję, ale wolałbym abyś zgłaszał to na PW. Właśnie tak wiele osób wskazywało mi błędy w moich większych wpisach i wszystkim się to opłacało. Dyskusja pod wpisem była merytoryczna, nie odrywała od tematu. Kolejni czytelnicy mieli poprawione błędy wraz z adnotacjami. A osoby zgłaszające błędy też coś otrzymywali pocztą.

Zauważ również, że to było cytowanie wpisu @x1d i to zdanie było skierowanie do niego. Mam nadzieję, że teraz kontekst i meritum nie pozostawia niedomówień.

 

3 godziny temu, andy1856 napisał:

Co jest złego w tym, że wytknąłem błąd ortograficzny we wpisie, który przeczytało kilkaset osób? Być może część z nich nawet nie wie, jak powinno się poprawnie odmieniać słowo pomoc i być może dzięki mojemu komentarzowi będą wiedzieć więcej.

Niby nic, ale robi się off-top. Zgłoszenie na PW dałoby dokładnie taki sam efekt, to tylko moje subiektywne zdanie z którym nie musisz się zgadzać. Forum służy do wymiany zdań/poglądów/doświadczeń.

 

3 godziny temu, andy1856 napisał:

To mój ostatni wpis w tym wątku. Przepraszam za uwagę.

Jak najbardziej szanuje. Proszę tylko o chwilę refleksji, nic więcej. Z mojej strony również to wszystko.

 

I tak na koniec, życzę Ci miłego wieczoru. Mam nadzieję, że jeszcze w przyszłości obiektywnie poczytasz moje wpisy. W planach wpis w nawiązaniu do serii artykułów o banku drożdży piwowarskich w domowych warunkach. Taka rewizja po 3 latach zabawy. Też chcę popełnić takie 'czytadło' o stresie drożdży.

 

PS: @x1d, wybacz 'wołania', są w imię zasady nic o nas bez nas.

Edytowane przez DanielN
Dodanie PS, to się zawsze robi na końcu ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.