Skocz do zawartości

Niemiecka Pszenica i chmielenie na zimno


Rekomendowane odpowiedzi

Moja 3 warka. Z gotowego zestawu.

Chmielu bylo tylko 15g Marynki, dodana podczas gotowania.

Chciałbym cos dorzucic na cichą

Nie mam jeszcze duzego doswiadczenia i nie wiem jak łaczyc chmiele. W zalaczniku podsyłam zdjecie przepisu. Prosze o pomoc w dobraniu chmielu ktory bedzie pasowal do tego stylu.

Dzieki i pozdrawiam 

IMG_20190916_192857.jpg

Edytowane przez Rafał z Łodzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do hefeweizena nie daje się na cichą nic:) to piwo ma praktycznie nie mieć goryczki, stąd taka ilość chmielu. Pozdrawiam:)
Jak dobierać chmiele? Patrz na Alfa kwasy - im więcej % tym więcej goryczki. Chmiele aromatyczne mają niższe wartości około 4-7% powyżej tego są chmiele goryczkowe i super goryczkowe np 13%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Rafał z Łodzi napisał:

Ok. Dzieki chłopaki.

Macie jakies lektury gdzie moge wiecej poczytac o łaczeniu chmieli podczas gotowania i chmielenie na cicha oraz jakie rodzaje piwa mozna chmielic na cichej ? 

W piwowarstwie można generalnie wszystko. Piłem komercyjne weizeny chmielone na zimno, raz sam takiego robiłem i jest to jak najbardziej ciekawe połączenie. Ale trzeba mieć na uwadze, że wtedy przestaje to już być stylowy weizen. Na konkursie na przykład takim piwem nic już nie ugrasz. Jak chcesz mieć prawdziwego weizena to tak jak mówią przedmówcy, odpuść całkiem chmielenie poza goryczkowym, ale jak chcesz eksperymentować i się bawić to czemu nie. Pasować będzie w zasadzie każdy chmiel, który nadaje się do chmielenia na zimno. 

 

Jak chcesz widzieć jakie piwa można/trzeba chmielić na zimno to sobie poczytaj opisy stylów, masz np. na tutejszej wiki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Rafał z Łodzi napisał:

A mogli byście wyrazić swoją opinie, jakie aromaty by pasowały do weizen ?

 

Aromaty pszeniczno-zbożowe... Do tego goździk / banan :)

Może po prostu zrób weizena po bożemu a następnie uwarz coś w stylu IPA, APA, AIPA gdzie będziesz mógł poszaleć z chmieleniem na zimno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Rafał z Łodzi napisał:

Na konkurs sie nie wybieram wiec korci mnie aby cos dorzucić.

A mogli byście wyrazić swoją opinie, jakie aromaty by pasowały do weizen ?

Ja w tym temacie nie mam w ogóle doświadczenia, nawet nie wiem ile gram tego wrzucić

Ja chmieliłem tradycyjnymi niemieckimi odmianami. Hellertau Tradition i Tettnanger bodajże. Po 30g każdego na 20 litrów. Podobnie jest chmielony z tego co pamiętam Schneider Weisse Tap 5 Meine Hopfen-Weisse. To jest co prawda weizenbock, ale pokazuje, że aromaty weizenowe można bardzo ciekawie połączyć z klasycznym chmieleniem. Polecam sobie spróbować jak ktoś będzie miał okazję. Nowofalowe chmielenie też pewnie by zagrało dobrze. Jakaś Citra, Mosaic czy Galaxy. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.