Jump to content
dav23

Jak pozbyć się chmielin ?

Recommended Posts

Ja używam takiej siateczki do filtrowania. Po prostu przelewam z jednego wiadra do drugiego przez to sitko. Fajna opcja jest taka, że podstawka idealnie pasuje na te wiadra z zestawów startowych.
O coś takiego: https://alembik.eu/129-uchwyt-na-worek-do-odcedzania-z-siatka.html
Nadaje się do filtrowania i po warzeniu i po chmieleniu na zimno.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Przy chmielinach na zimno tą siateczkę trzymam przy ściance, a fermentor delikatnie pod kątem, żeby nie spadało tylko powoli się zlewało po ściance. Na pewno delikatnie zwiększy to napowietrzanie ale wygoda tego sprawia że jestem w stanie się z tym pogodzić ;)

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Pończocha dobrze się sprawdza. Najpierw juą wygotować, żeby resztki koloru puściła i zakładasz na wężyk.

A jak zrobić, aby ta panczocha się nie utrzymywała na powierzchni? U mnie się wypełnia powietrzem i piwo się utlenia podczas filtracji chmielin, bo pończocha nie chce się zanurzyć w piwie. Jakiś specjalny materiał musi być? Pończoche nakładam na wężyk z lekiem, aby się nie zatykała łatwo.

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

15 godzin temu, DanielN napisał:

nierdzewna trzepaczka na blenderze, to jest super patent

Też tak robiłem, aż koledzy podpowiedzieli, żeby użyć właściwego blendera a nie trzepaczki. Robi się wir i wciąga pęcherzyków powietrza tyle, że piwko się białe prawie robi.

Na kłopoty z utlenianiem witaminka C pomaga.

Oczywiście robię zawsze coldcrash i nie odfiltruj piwa do ostatniej kropli ale do wiadra/kegu nic się nie przedostaje. 

Mogą być obawy przed natlenieniem jednak w piwach chmielonych na zimno które schodzą szybko nie zauważyłem utlenienia. 

FB_IMG_1568726393809.jpg

FB_IMG_1568726378839.jpg

FB_IMG_1568726371752.jpg

Hmmm kiedys robilem probe na takim duzym filtrze do wody, w srodku wklad sznurkowy, bardzo drobny, problem ze trzeba przecisnac plyn przez ten filtr, rozwiazalem go dzieki glowicy flach a i kegpetowi, po fermentacji przelewam do peta bez kontaktu z powietrzem, podpinam taki filtr i daje cisnienie, przepycham piwo do fermentora w ktorym mam napuszczone co2 i od razu rozlewam, jak narazie sie to sprawdzalo

Wysłane z mojego SGP621 przy użyciu Tapatalka