Skocz do zawartości

Pomoc dla świeżaka APA


Radek GołąbEk

Rekomendowane odpowiedzi

Jesli to twoje pierwsze piwo, zrob wszystko mozliwie jak najprosciej, bez zbednych kombinacji.

100% Pale Ale i 100% Mosaic, drozdze powiedzmy US-05.

IBU nie przekraczaj na poziomie 30, poczatek, srodek i koniec gotowania z przewaga ilosci na koniec. Nie chmiel na zimno.

Zacieraj w przedziale 65-68 stopni w zaleznosci jak uda Ci sie przy pierwszym warzeniu utrzymywac temperature.

Fermentuj na poczatku gdzies w okolicach 16 stopni otoczenia. Dla pewnosci potrzymaj to w fermentorze z 3-4 tygodnie i dopiero butelkuj.

Powinno wyjsc z tego proste i pijalne piwo, bedac przy tym nieskomplikowane na pierwszy raz.

 

Wychodze oczywiscie z zalozenia ze posiadasz potrzebny sprzet do rozpoczecia przygody z browarnictwem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziel sobie te 100g chmielu na trzy porcje - 60 minut, 15 minut i 0 minut. Z jakiegoś powodu pewnie wszedłeś w posiadanie Mosaica i wiesz że najlepiej go wykorzystać do chmielenia na ostatnie minuty gotowania. Piwo w butelkach powinno się nagazować w tydzień-dwa. Skorzystaj z kalkulatora nagazowania żeby nie przesadzić.

 

Możesz chmielić np tak:

30g Palisade na 60 min

20g Palisade + 10g Mosaic na 15 min

40g Mosaic na 0 min

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 hours ago, Radek GołąbEk said:

A w jaki domowy sposób schłodzić?

Zanim dorobiłem się chłodnicy, nalewałem zimnej wody do kastry budowlanej (taka wielka miska), wstawiałem tam gar warzelny, wsadzałem pod niego słuchawkę prysznicową i puszczałem zimną wodę. Jeżeli masz odpowiednio zimną wodę w instalacji, pewnie da się zejść poniżej godziny chłodzenia, oczywiście mieszając ciągle brzeczkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.09.2019 o 12:31, Radek GołąbEk napisał:

A w jaki domowy sposób schłodzić

Mam chłodnicę zanurzeniową z której nie korzystam. Jak chcesz to mogę Ci sprzedać. To jest taka jak w sklepie Twój Browar ta za 170 zł z tego co pamiętam. Zaproponuj cenę i się dogadamy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.