Skocz do zawartości

Pierwsza Warka, proszę o wyrozumiałość.


Typhon

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie takie oto coś zrobiłem, ma mi pomóc w filtracji chmielin na zimno. Naciągane na to pończoche lub worek nylonowy jak jutro gdzieś go kupię. Zanurzę w piwie a do środka wrzucę wężyk.
Taki hop spider bieda edyszyn 26f551974b182156b19aa988fba37cce.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Typhon napisał:

Panowie takie oto coś zrobiłem, ma mi pomóc w filtracji chmielin na zimno. Naciągane na to pończoche lub worek nylonowy jak jutro gdzieś go kupię. Zanurzę w piwie a do środka wrzucę wężyk.
Taki hop spider bieda edyszyn emoji6.png

 

Pończocha po rozciągnięciu lubi przepuszczać chmieliny, z workiem może się sprawdzić. Ciekawy pomysł :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało się bez komplikacji. Pomysł z tym wynalazkiem uważam za bardzo udany. Worek nylonowy z Lidla + pończocha. Od wczoraj rana CC w 7°C też zrobił swoje wszystko było na dnie. Wyszło 21L piwa na tyle dodałem 123g glukozy. Mam nadzieję że nie będzie F1

Udało się bez komplikacji. Pomysł z tym wynalazkiem uważam za bardzo udany. Worek nylonowy z Lidla + pończocha. Od wczoraj rana CC w 7°C też zrobił swoje wszystko było na dnie. Wyszło 21L piwa na tyle dodałem 123g glukozy. Mam nadzieję że nie będzie F1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj otworzyłem 0.3 butelkę. Już jest gaz ale nie o tym. Różnice:

1. Wyszło mętne i ciemniejsze, dużo bardziej niż oryginał

2. Jest słodsze i bardziej słodowe

3. Mniej goryczy niż oryginał nie dużo mniej ale jednak.

4. Aromat słodowo cytrusowy słód chyba dominuje.

 

Chciałem dopytać co wnosi słód Monachijski? Bo w przepisie było 0.5kg a ja się pomyliłem i nasypałem cały kilogram.

 

No i dlaczego jest mało aromatyczne?

 

2b463c6530fca653f7ea2f820fc6cfa8.jpg&key=532bd2a8713ae34108f2be495b0318198650c1f15b7a9f727469eb2eed372692

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze raz napisz cała recepturę dla przypomnienia. 

Jezeli chmkeliles na zimno i użyłeś starych chmieli stad słaby aromat ewentualnie mocno natlenione piwo podczas rozlewu i aromaty się utleniły, ale to trochę zbyt krótki czas raczej 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ten przepis, z tym że po uwarzonej warce autor napisał se można by zrezygnować z monachijskiego albo dać go o połowę mniej czyli 250g a ja dałem 1kg
Reszta bez zmian, aaa dałem jeszcze citry od siebie na zimno 20g
Chmieliłem 3 dni e03f1b48e59a6f4027951e3c7b3b57f9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.10.2019 o 08:20, Typhon napisał:

Chciałem dopytać co wnosi słód Monachijski? Bo w przepisie było 0.5kg a ja się pomyliłem i nasypałem cały kilogram.

Poniekąd sam sobie odpowiedziałeś:

W dniu 6.10.2019 o 08:20, Typhon napisał:

Jest słodsze i bardziej słodowe

Monachijski dodaje takiej klasycznej słodowości, którą określam jako "koźlakową", czyli łagodną bez wpadania w karmelki; ponadto nieco podnosi barwę piwa.

 

W dniu 6.10.2019 o 08:20, Typhon napisał:

No i dlaczego jest mało aromatyczne?

Ja bym jeszcze poczekał, ponieważ wbrew obiegowej opinii jakoby IPA im świeższa tym lepsza, moje skromne doświadczenie pokazuje, że niekoniecznie tak musi być i apki/ipki często okazują się najbardziej aromatyczne po miesiącu lub nawet dwóch. Mosaic powinien wręcz buchać ze szkła owocami, jak jest słabo wyczuwalny to niestety jest stary lub był źle przechowywany. Daj mu trochę czasu, z wcześniejszych postów wynika, że fermentowałeś poprawnie (a to rzadkość przy pierwszym piwie, ja zaczynałem od szczocho-jabola), więc będzie dobrze.

 

Gratuluję pierwszego piwa, wygląda bardzo dobrze.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Ja bym jeszcze poczekał, ponieważ wbrew obiegowej opinii jakoby IPA im świeższa tym lepsza, moje skromne doświadczenie pokazuje, że niekoniecznie tak musi być i apki/ipki często okazują się najbardziej aromatyczne po miesiącu lub nawet dwóch. Mosaic powinien wręcz buchać ze szkła owocami, jak jest słabo wyczuwalny to niestety jest stary lub był źle przechowywany. Daj mu trochę czasu, z wcześniejszych postów wynika, że fermentowałeś poprawnie (a to rzadkość przy pierwszym piwie, ja zaczynałem od szczocho-jabola), więc będzie dobrze.
 
Gratuluję pierwszego piwa, wygląda bardzo dobrze.
 
 


U mnie było podobnie z moją pierwszą IPA aromaty chmieli zaczęły się pojawiać po ok. 2 tyg od rozlewu.

Wysłane z mojego VTR-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.