Skocz do zawartości

Belgian Pale Ale oraz Belgian IPA - dobór drożdży


zegancio

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie i panie planuje powtórzyć Belgian IPA które wyszło mi bardzo dobre ale nie chcę by to był klon 1:1.Jako warkę "rozruchową" planuję 13tkę Belgian Pale Ale na którymś chmielu kontynentalnym a samą B.IPA 15blg chmielić Iunga/enigma/centenial/simcoe. Zasyp bardzo zbliżony w obydwu piwach: Wayerman pale ale/abbey/carabelge w pale ale monachijski I a w IPA cukier kand.

W pierwszej wersji użyłem FM 26 i piwo miało fajny owocowo fenolowy smak i odczuwalną przyprawowość od belgijskiego szczepu drożdży. Chmiele nieco w tle. Z racji że nie lubię powtarzalności to chętnie zmieniłbym drożdże na inny szczep. W głowie mam FM21 oraz FM25. 

Jakie dadzą mi efekty jedne i drugie drożdże w opisanych recepturach? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie próbowałem, ale mówą że FM26 są podobne do Belgian Ardenes.

 

W zeszłym roku robiłem serie piw belgijskich na FM21, a w tym roku na FM26. Obie wersje były dobre, ale te zeszłoroczne na FM21 chyba lepiej wspominam. Nie jestem dobrym sensorykiem i nie mam szczegółowych notatek jeżeli chodzi o degustacje, ale belgi na FM21 wydawały mi sie lżejsze w odbiorze, bardziej aromatyczne, owocowe. Ale to subiektywna opinia oparta na wspomnieniach. I to że mnie bardziej smakowały piwa na FM21 nie znaczy że to były bardziej stylowe belgi. Spróbuj i podziel się wrażeniami ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.