Skocz do zawartości

Mocno chmielona APA


Przemall

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, planuję uwarzyć mocno chmieloną APĘ, głównie na aromat, więc będzie chmielenie na zimno.

 

Ekstrakt 12 plato

warka 50l

IBU 40-50

zasyp

6kg pilsner

5kg munich (chyba 2, aby zbalansować goryczkę)

0.5kg carapils

 

Chcę użyć 6 chmieli (Amarilo, Centennial, Chinook, Citra, Mosaic, Simcoe)

 

Macie jakiś pomysł jak je sypać?

na 60' równa ilość każdego z nich? potem przy 20' i 0' to samo? jak i na zimno?

Do tej pory miałem styczność z Simcoe i Citrą,  więc nie jestem pewien czy któryś tu nie będzie zbyt mocny lub zbyt słaby i zniknie/przykryje resztę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na goryczkę nie ma sensu sypać 6, wybierz jeden, ja bym wybierał między Amarillo a Mosaiciem.

Schemat chmielenia zacznij tworzyć od tego co idzie w 20 i 0 minucie i dopiero potem dodaj na gryczkę tyle żeby osiągnąć zakładane IBU. Możesz też dodać chmielenie podczas chłodzenia (hopstand).

Ja bym wybrał maks 3 chmiele i na pewno byłby tam Mosaic i Simcoe ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie tak robię, max 2-3 chmiele, ale to piwo robię w ramach eksperymentu, więc koniecznie chcę te 5-6 chmieli, zobaczyć efekt.

Wg beersmith jeśli bym dał w 60' po 10g każdego, 20' po 10g każdego i 0' po 10 każdego to wyjdzie około 50 ibu a potem na zimno 6 x 70g = 420g. Wydaje mi się że całkiem sporo jak na 50l, więc powinien być mocny aromat, mylę się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie co człowiek to opinia, ale trochę szkoda by mi było sypać na 60' np. Amarillo. Jak poczytać receptury uznanych browarów, to najchętniej go sypią na zimno, ewentualnie whirpool/hopstand bo wtedy daje piękny, rześki aromat. Za to Chinook daje fajną, grejpfrutowo-żywiczną ale krótką goryczkę (bo np. z Citry w moim odczuciu zalega) i ładnie się zgrywa z Centennialem. Citra, Mosaic i Simcoe zaś często używane są razem w podobnych proporcjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, ogoun napisał:

Pewnie co człowiek to opinia, ale trochę szkoda by mi było sypać na 60' np. Amarillo

Dokładnie tak, to już lepiej sypnąć na początek gotowania marynkę, a pozostałe chmiele aromatyczne na samą końcówkę, whirpool i na zimno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, korzen16 napisał:

Dokładnie tak, to już lepiej sypnąć na początek gotowania marynkę, a pozostałe chmiele aromatyczne na samą końcówkę, whirpool i na zimno.

Nie głupi pomysł w sumie

 

PS: Choć z drugiej strony jestem browarem domowym a nie restauracyjnym, nie muszę oszczędzać pare zł na chmielu i dawać marynkę, to hobby a nie biznes,  myślę że jak dam łącznie 60g tych chmieli na goryczkę to nie zbiednieję i nic złego się nie stanie  z piwem.

Edytowane przez Przemall
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o oszczędność, ale zasadność. Chmiel goryczkowy sypie się na goryczkę, a aromatyczny na aromat - na koniec gotowania, Whirlpool i zimno
Podział na chmiel goryczkowy i aromatyczny jest martwy od dawna.

Wysłane z mojego SM-G390F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tak, może nie. Ja jestem z tych starych i u mnie ten podział funkcjonuje, podobnie jak w wielu sklepach piwowarskich

Tak czy inaczej, byłoby mi szkoda gotować przez godzinę amerykańskie chmiele jednak "aromatyczne", bo cały ich oczekiwany aromat zostanie wygotowany i zostanie sama goryczka, nie koniecznie czysta i niezalegająca - efekt może okazać się całkowicie odmienny od zamierzonego. Jest to wyłącznie moje zdanie, z którym nie trzeba się zgadzać.

 

Oczywiście każdy ma swoją filozofię i być może wyjdzie z tego coś nietuzinkowego - kiedyś nie do pomyślenia było chmielenie podczas burzliwej; dziś jest to już spotykane i nie jest to jakąś ekstrawagancją.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, korzen16 napisał:

Nie chodzi o oszczędność, ale zasadność. Chmiel goryczkowy sypie się na goryczkę, a aromatyczny na aromat - na koniec gotowania, Whirlpool i zimno

 

Tutaj sie z Toba nie zgodze. Chmiele aromatyczne daja z reguly przyjemniejsza goryczke. Goryczka, goryczce nie rowna.

Pogon za wysokimi zawartosciami alfa i tzw. "chmielami goryczkowymi" zostala stworzona tylko przez browary masowe.

 

W dniu 25.08.2019 o 17:38, Przemall napisał:

czemu tak? jaki zasyp byś proponował? może 9kg pils i 2kg munich 2 ? lub te same ilości ale munich 1

 

Jestem zwolennikiem czystych IPA i APA. Z drugiej strony nie sypie tony chmielu na goryczke no a czyms musisz ja skontrowac.

W kazdym badz razie moim zdaniem pierwotnie zaproponowana przez Ciebie ilosc monachijskiego byla bardzo mocno przesadzona.

Ta nowa propozycja wyglada juz lepiej. Najlepiej pozerkaj sobie na zapiski piwowarow domowych i wyciagane przez nich wnioski - sporo sie dowiesz.

Edytowane przez Hanys93
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Hanys93 napisał:

Tutaj sie z Toba nie zgodze. Chmiele aromatyczne daja z reguly przyjemniejsza goryczke. Goryczka, goryczce nie rowna.

Pogon za wysokimi zawartosciami alfa i tzw. "chmielami goryczkowymi" zostala stworzona tylko przez browary masowe.

Starość, ale  dość ciekawie ten temat poruszony jest tutaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.