Skocz do zawartości

Polskie chmiele do dolniaków.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.
Koledzy pomóżcie.
Posiadam na stanie dosyć sporo polskiego chmielu
100g Iungi
100g Marynki
200g Oktawia
200g Sybilli
200g Puławski
300g Lubelski
450g Izabeli 
I w planach warzenie pilsa, marcowe, koźlak, porter bałtycki, 2* FAH, RIS.
Jakie chmiele dać do poszczególnych warek. Im więcej czytam tym większy metlik. Doświadczenie mam małe (5 warek), mam na stanie podstawowe słody i cały sprzęt, i mętlik w głowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do lagera wziąłbym dwa pierwsze, żeby profil wyszedł jak najczystszy.

Druga ważna sprawa to profil wody, sprawdź, jeżeli możesz, czy masz do swoich planów dobrą wodę - potrafi ona zamieszać w najlepszej recepturze, a dolniaki to trudny temat i trzeba się przyłożyć, bo wylezą wszystkie niedociągnięcia. Pils a Porter bałtycki i RIS to dwa piwa, wymagające skrajnie różnej wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do lagerów zdecydowanie tak, chyba że mieszkasz w górach, to jest szansa na miękką wodę.

Wejdź na stronę swojego dostawcy wody, często udostępniane są badania wody z Twojego terenu, co da mniej więcej obraz, czego można się spodziewać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lubelski, bez fajerwerków - klasyka ma być czysto, kontynentalnie.

Znajdź jakiś prosty przepis na pilznera, bez kombinowania, bez dekokcji. Fermentacja w niskich temperaturach i do tego dużo cierpliwości. W lagerach wszystko musi swoje potrwać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego zainwestowalem w lodówkę.

Na początek wolę bazować na cudzych recepturach.

Pils

https://www.wiki.piwo.org/Pils_(Mgliste),_Andrzej_Smyk_(anteks)

Marcowe

https://www.wiki.piwo.org/Marcowe,_Jan_Krysiak_(wena)

Koźlak

https://www.wiki.piwo.org/Bock_(Koźlak),_Dorota_Chrapek_(dori)

Porter bałtycki

 

Na tych przepisach chce bazować wszystkie słody mam tylko chmiele inne.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WwwPo konsultacji z bardziej doświadczonym piwowar padło na Polskie jasne Iunga i Oktawia.

Zasyp 

3,5kg pilzneński

1kg monachijski

0,13 caramelpils

0,2 carared

Zacierane na słodko

Zasyp 50C

podgrzew do 60 10min

72 C 45min

Wygrzew 78C

Gotowanie 60

chmielenie

60min Iunga 9,6a 30g

15min Oktawia 8,4a 30g

0min Oktawia 15g.

Celuje 25l 12 blg drożdże W34/70

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na twoim miejscu zrezygnowalbym z zasypu w 50 stopniach, tylko odrazu na 62 stopnie. Dodatkowo wydluzylbym ta przerwe, a skrocil ta w 72 stopniach.

Chodzi o piane i stopien odfermentowania,  moim zdaniem w lagerowych piwach piana powinna byc obfita i odfermentowanie w miare wysokie.

Co do zasypu to juz twoja decyzja jakie profile smakowe lubisz.

 

Co do chmielenia daj znac jak wyszlo bo sam teraz jestem w trakcie robienia serii dolniakow na polskich chmielach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzorowałem się trochę na FAH z wiki.org zobaczymy co wyjdzie.

Na razie drożdże zadane o 13,30 i już jest ładna pianka. Zobaczymy za 3 tygodnie, fermentacje ustawiłem na 10C.

Napewno będę zdawał relacje.

Z tego co mogę powiedzieć w tej chwili to żona wchodząc do piwnicy gdzie warzylem mówiła że jeszcze tak ładnie nie pachnialo, ale ja mało warek mam jak na razie.

Edytowane przez Marcin Skwira
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.08.2019 o 23:38, Marcin Skwira napisał:

Witam wszystkich.
Koledzy pomóżcie.
Posiadam na stanie dosyć sporo polskiego chmielu
100g Iungi
100g Marynki
200g Oktawia
200g Sybilli
200g Puławski
300g Lubelski
450g Izabeli 
I w planach warzenie pilsa, marcowe, koźlak, porter bałtycki, 2* FAH, RIS.
Jakie chmiele dać do poszczególnych warek. Im więcej czytam tym większy metlik. Doświadczenie mam małe (5 warek), mam na stanie podstawowe słody i cały sprzęt, i mętlik w głowie.

Do marcowego, koźlaka i porteru rodzaj chmielu ma niewielkie znaczenie. W tych piwach nie chmielenie jest najważniejsze. Chmiel na goryczkę czymś, co ma dużo alfa i beta kwasów (podobno jak jest dużo beta to goryczka lepiej się starzeje). Marynka i Iunga na pewno tak. 

Oktawia daje delikatny, choć bardzo przyjemny aromat owocowo-jabłkowy. Puławski ja odebrałem jako truskawkowo-poziomkowo-ziołowy. W klasycznym pilsie takie aromaty mogą być odebrane jako estry z fermentacji. Ja bym drugi raz użył tych chmieli po prostu do IPA lub Polish Pale Ale.

Aromat Marynki bardzo lubię, jest taki typowo chmielowy. Mi bardzo pasowały jasne lagery chmielone tylko Marynką.

Izabeli i Sybilli jeszcze nie próbowałem, nic mądrego nie doradzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, koholet napisał:

Chmiel na goryczkę czymś, co ma dużo alfa i beta kwasów (podobno jak jest dużo beta to goryczka lepiej się starzeje). 

Z przeproszeniem, chodzi o stosunek - im bliższy 1:1 tym lepiej.

Jak można w Vintage przeczytać: Vintage_Beer_ss.26-31.pdf

Nie wiem na ile ma to znaczenie w piwach innych niż te przeznaczone do starzenia (z wymienionych przez kolegę PB i RIS się łapią).

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, zasada napisał:

Z przeproszeniem, chodzi o stosunek - im bliższy 1:1 tym lepiej.

Jak można w Vintage przeczytać: Vintage_Beer_ss.26-31.pdf

Nie wiem na ile ma to znaczenie w piwach innych niż te przeznaczone do starzenia (z wymienionych przez kolegę PB i RIS się łapią).

Dokładnie o to mi chodziło. Dzięki że podałeś źródło. Koźlak też jest lepszy po chociaż po półrocznym leżakowaniu.

Edytowane przez koholet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 18.08.2019 o 10:42, Marcin Skwira napisał:

WwwPo konsultacji z bardziej doświadczonym piwowar padło na Polskie jasne Iunga i Oktawia.

Zasyp 

3,5kg pilzneński

1kg monachijski

0,13 caramelpils

0,2 carared

Zacierane na słodko

Zasyp 50C

podgrzew do 60 10min

72 C 45min

Wygrzew 78C

Gotowanie 60

chmielenie

60min Iunga 9,6a 30g

15min Oktawia 8,4a 30g

0min Oktawia 15g.

Celuje 25l 12 blg drożdże W34/70

 

 

Dziś po tygodniu od butelkowania, otworzyłem pierwsza butelkę kontrolnie.

Już jest dobrze a będzie jeszcze lepiej goryczka jest w sam raz, aromat chmielu to petarda ( dałem jeszcze 20g na zimno nas 4dni), czuć delikatnie owocówość, chmirlowosc w tym klasycznym ziołowym stylu. ale jeśli to prawda, że polski chmiel najlepszy po 3 miesiącach układania to będzie petarda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.