Skocz do zawartości

Clair de Lune


zgoda

Rekomendowane odpowiedzi

Starter na drożdżach WY2565 Kölsch nastawiony, dziś zacieranko, bo od jutra remont w domu. W wyniku ogólnodomowej debaty padło na Kölscha z zestawu CP. Oby piwnica dała radę utrzymać temperaturę, bo nadchodzą upały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#4 Petszopian Kolonijny, 09.07.2010

(zestaw z CP Kölsch)

 

Zasyp:

- pilzneński 3.2kg

- pszeniczny 0.8kg

 

Zacieranie:

- 63-61°C - 60'

- 73-71°C - 10'

- 78°C - mash out 5'

 

Wysładzanie do 10°Blg (nie liczyłem więc nie wiem ile poszło wody ani ile miałem brzeczki).

 

Chmielenie/gotowanie:

- 70'

- 60' - 40g Lubelski gran. 3.2% a-k

- 10' - 10g Lubelski j.w.

- 5' - 5g mech irlandzki

 

Przełom był tak potężny, że nie zdecydowałem się na zlewanie gorącej brzeczki, poczekałem do rana aż ostygnie żeby ją zdekantować. W osadach zostało prawie 2.5l, ale po godzinie stania za nic nie chciało opaść, więc wylałem razem z chmielinami. Wyszło 19l 11.5°Blg, zadane rano w sobotę 10.07.2010 starterem z WY2565. Fermentor wyniosłem do piwnicy, temp. fermentacji burzliwej 19°C i za nic nie chce zejść niżej. Drożdżęta zaczęły nadawać już około południa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#2 Petszopian Jasny po ok. 4 tygodniach w butelkach prezentuje się już całkiem zacnie - potęęężna goryczka (całkiem przyjemna), piwo wytrawne, choć w ogóle w smaku nie czuć alkoholu. Delikatną słodowość czuć dopiero po bardzo, bardzo długim czasie po nalaniu (20 minut?). Niestety, piana szczątkowa, chociaż nasycenie w normie (no, może ciut za małe). Bardzo szybko się redukuje, a po paru minutach zostaje z niej tylko smętny krążek wokół szkła. W zapachu jeszcze troszkę czuć drożdże, ale naprawdę bardzo słabo. Podoba mi się to piwo. :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#3 Petszopian z 6 Pól po 2 tygodniach w butelce pokazuje, że ma pewne perspektywy. Chwilowo w piwie nie czuć niczego fajnego, ale zapowiada się całkiem nieźle, jeżeli tylko ułożą się te wszystkie smaczki, które przyniosły drożdże T-58. No i zapach też dobrze by było żeby się wyrównał, bo chwilowo nic konkretnego w nim nie czuć.

 

Za 2 tygodnie gdy wrócę z Grecji może być już całkiem dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

#4 Petszopian Kolonijny po odfermentowaniu sobie na cichej do 2.2°Blg poszedł do butelek z syropem ze 128g cukru białego w 0.7l wody. Wyszło prawie 19l. Dziś po obklejeniu etykietkami trafi do piwnicy.

 

#5 Petszopian Ogrodowy (o którym jeszcze tu nie ma, ale pojawi się... wkrótce) dziś ma zostać przelany na cichą po 2 tygodniach burzliwej - trochę się przeciągnęło.

 

Z wieści na temat pozostałych piw - #2 na szczęście smakuje mojemu teściowi (bo mnie jakby trochę mniej), więc jest nadzieja, że szybko opuści skrzynki i butelki. #3 to ciekawy eksperyment, wart powtórzenia ale na pewno z innymi drożdżami, bo T-58 jednak dają trochę zbyt korzenne posmaki, zupełnie nie pasujące do mieszanki słodów z 6 zbóż. Może na WY2565?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#4 Petszopian Kolonijny po odfermentowaniu sobie na cichej do 2.2°Blg poszedł do butelek z syropem ze 128g cukru białego w 0.7l wody. Wyszło prawie 19l. Dziś po obklejeniu etykietkami trafi do piwnicy.

 

#5 Petszopian Ogrodowy (o którym jeszcze tu nie ma, ale pojawi się... wkrótce) dziś ma zostać przelany na cichą po 2 tygodniach burzliwej - trochę się przeciągnęło.

 

Z wieści na temat pozostałych piw - #2 na szczęście smakuje mojemu teściowi (bo mnie jakby trochę mniej), więc jest nadzieja, że szybko opuści skrzynki i butelki. #3 to ciekawy eksperyment, wart powtórzenia ale na pewno z innymi drożdżami, bo T-58 jednak dają trochę zbyt korzenne posmaki, zupełnie nie pasujące do mieszanki słodów z 6 zbóż. Może na WY2565?

Cześć,

 

6 zbóż właśnie kończy u mnie burzliwą i właśnie również na T-58. W jakiej temperaturze była przeprowadzana burzliwa? W wątku http://www.piwo.org/forum/p60096-03-08-2010-09-36-25.html#p60096 rozmawialiśmy właśnie trochę o tych drożdżach i ich profilu smakowym. Właśnie nie wiem dlaczego je zalecają. Zresztą zobaczę jak spróbuję, ale jestem bardzo ciekaw co wyjdzie. Będę powtarzał tą warkę na US-05

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 zbóż właśnie kończy u mnie burzliwą i właśnie również na T-58. W jakiej temperaturze była przeprowadzana burzliwa? W wątku http://www.piwo.org/forum/p60096-03-08-2010-09-36-25.html#p60096 rozmawialiśmy właśnie trochę o tych drożdżach i ich profilu smakowym. Właśnie nie wiem dlaczego je zalecają. Zresztą zobaczę jak spróbuję, ale jestem bardzo ciekaw co wyjdzie. Będę powtarzał tą warkę na US-05

Temperatura była przeciętna, ok. 17°C przez całą burzliwą, na cichej już było cieplej, ok. 19°C. Na razie ostre smaki od drożdży dominują zdecydowanie. T-58 to chyba pomyłka kompletna do tego piwa, dam mu jeszcze z miesiąc na ułożenie się, ale nie robię sobie wielkich nadziei. S-33, German Ale, European Ale, względnie Koelsch bardziej będą pasować.

 

Ja akurat mam jeszcze Koelsche, więc spróbuję z nimi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 zbóż właśnie kończy u mnie burzliwą i właśnie również na T-58. W jakiej temperaturze była przeprowadzana burzliwa? W wątku http://www.piwo.org/forum/p60096-03-08-2010-09-36-25.html#p60096 rozmawialiśmy właśnie trochę o tych drożdżach i ich profilu smakowym. Właśnie nie wiem dlaczego je zalecają. Zresztą zobaczę jak spróbuję' date=' ale jestem bardzo ciekaw co wyjdzie. Będę powtarzał tą warkę na US-05[/quote']

Temperatura była przeciętna, ok. 17°C przez całą burzliwą, na cichej już było cieplej, ok. 19°C. Na razie ostre smaki od drożdży dominują zdecydowanie. T-58 to chyba pomyłka kompletna do tego piwa, dam mu jeszcze z miesiąc na ułożenie się, ale nie robię sobie wielkich nadziei. S-33, German Ale, European Ale, względnie Koelsch bardziej będą pasować.

 

Ja akurat mam jeszcze Koelsche, więc spróbuję z nimi.

Możesz spróbować leżakowanie butelek w niskiej temperaturze, najlepiej chłodnia. Powinien się trochę zgubić posmak drożdży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o "posmak drożdży", tylko "smak od drożdży" - ostry, trochę pieprzowy.

 

Kolejne "6 zbóż" zamówione, gęstwa WY2565 stoi sobie w lodówce i czeka. W przyszłym tygodniu zatrę to piwo jeszcze raz.

 

A teraz #5, o którym wspomniałem, ale jeszcze go tu nie wpisałem.

 

#5 Petszopian Ogrodowy, 19.07.2010

(zestaw CP A'la Grodziskie)

 

Zasyp:

- pszeniczny 1.25kg

- wędzony 1.25kg

 

Zacieranie:

- 65-63°C - 45'

- 75-73°C - 20'

- 78°C - mash out 5'

 

Wysładzanie do 7.5°Blg.

 

Chmielenie/gotowanie:

- 70'

- 60' - 35g Lubelski gran. 3.8% a-k

- 10' - 15g Lubelski j.w.

- 5' - 5g mech irlandzki

 

Otrzymałem 22l brzeczki nastawnej 8.5°Blg, zadana gęstwą WY2565 (I zbiór) 20.07.2010 rano.

 

08.08.2010 #5 po odfermentowaniu do 2.5°Blg zostało przelane na cichą.

Edytowane przez zgoda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#6 Petszopian z 6 Pól v1.5, 12.08.2010

(zestaw CP "6 Zbóż")

 

Zasyp:

- wiedeński 2.25kg

- pszeniczny 1.25kg

- płaskurkowy 0.25kg

- owsiany 0.25kg

- orkiszowy 0.25kg

- żytni 0.25kg

 

Zacieranie:

- 48-44°C - 10'

- 55-51°C - 10'

- 63-61°C - 30'

- 73-71°C - 30'

- 76°C mash out

 

Wysładzanie do 8.5°Blg.

 

Chmielenie/gotowanie:

- 70'

- 60' - Marynka gran. 15g

- 10' - Lubelski gran. 15g

 

Otrzymałem 19l brzeczki nastawnej 11.5°Blg, zadana gęstwą WY2565 (II zbiór) 13.08.2010 rano, w temperaturze 27°C.

 

Najpierw strasznie dużo wysłodziłem, potem strasznie dużo odparowało podczas gotowania, bo rano zawartość gara miała 14.5°Blg i musiałem rozcieńczyć wodą. Tym razem przy chmieleniu dostałem potężny przełom, aż mnie to zdziwiło, bo poprzednio tego nie było. Filtracja to było traumatyczne przeżycie, trwała chyba ze 3 godziny, do gara wracało po 3-4 litry vorlaufu, a i tak filtratowi wiele brakowało do choćby przeciętnej klarowności.

 

Po południu po powrocie z pracy stwierdziłem grubą czapę drożdży, więc wyniosłem fermentor do piwnicy. Temperatura fermentacji była 23°C, w pomieszczeniu 21°C.

Edytowane przez zgoda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostawy do browaru trwają: stan magazynu dziś powiększył się o drożdże (US-05 i wreszcie WY3068), jakiś słód karmelowy i worek 25kg pilzneńskiego, w ciągu najbliższych paru dni dotrą jeszcze drożdże (German Ale), chmiele (m.in. Perle) i słody (carared, monachijski I, wiedeński i worek 25kg pszenicznego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#5 po bezczynnym odstaniu paru dni na cichej ze swoimi 2.5°Blg poszedł do butelek - 41x0.5l + 1x0.33l, do refermentacji użyłem syropu z 0.7l wody i 168g cukru trzcinowego. I niestety chyba z infekcją, bo dziwne farfocle pływały w piwie (chociaż smak nie zdradzał objawów). Mam nadzieję, że o ile to rzeczywiście infekcja, to przypętałą się na cichej, bo gęstwą z tej warki zadałem następną... W każdym razie, te drożdże nie trafią już do następnego piwa. Następnego Kölscha będę już robił na świeżutkich German Ale, albo w ostateczności na S-33.

Edytowane przez zgoda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dzień po rozlewie wszystko stało się jasne - w każdej butelce #5 utworzył się cienki kożuch pleśni... 21l poszło do kanału. Jutro przeleję #6 na cichą i przy okazji sprawdzę jak się ma, bo dostało drożdże z #5.

 

Co poszło nie tak? A kto go tam wie, może za długo stało na burzliwej (2 tygodnie), może złapało coś podczas przelewania. Trzeba porządnie zdezynfekować fermentor i węże, które miały kontakt z tym piwem, a potem zatrzeć następne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#7 Pszenica V1, 18.08.2010

(zestaw CP Weizen II)

 

Zasyp:

- pilzneński 1.5kg

- pszeniczny 2.2kg

- karmelowy jasny 0.3kg

 

Zacieranie:

- 46-42°C - 50'

- 55-52°C - 10'

- 63-61°C - 40'

- 73-71°C - 20'

- 76°C - mash out

 

Wysładzanie do 9.5°Blg.

 

Chmielenie/gotowanie:

- 60'

- 60' - 15g Hallertau Mittelfrüh gran. 5.2% a-k

 

Otrzymałem 20l brzeczki nastawnej 11°Blg, zadana WY3068 (I pokolenie) 19.08.2010 rano w temp 28°C.

Edytowane przez zgoda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajrzałem dziś pod pokrywę fermentora z #6 i czym prędzej ją zamknąłem. Przelewanie na cichą to jeszcze nie dziś - gruba czapa piany zachowywała się jak jakiś blob z filmu S-F z lat 60-tych XX wieku, wyglądała jakby była żywa. Ponownie dobiorę się do fermentora w niedzielę, tym razem uzbrojony w cukromierz. Co mi niestety bruździ trochę w planach rotacji wiader, bo już w poniedziałek coś bym zatarł, a tu wiader nie wystarczy...

Edytowane przez zgoda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co mi niestety bruździ trochę w planach rotacji wiader, bo już w poniedziałek coś bym zatarł, a tu wiader nie wystarczy...

Dokupić wiader ;) Im więcej wiader tym weselej ;)

Edytowane przez komoona
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#6 po odfermentowaniu do 3°Blg został przelany na cichą. Zebrałem gęstwę i zostało mi 18.5l.

 

Piwo nie ma żadnych oznak infekcji, jest odrobinę mętne (ale w normie), ogólnie w porównianiu do tego samego piwa na T-58 ma mniej wyrazu - o ile można coś takiego stwierdzić po burzliwej. Ale to piwo ma perspektywy.

Edytowane przez zgoda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj uwarzyłem #8 Petszopian Kolonijny v1.1 -> http://zgodowie.org/2010/08/27/8-petszopian-kolonijny-v11/

 

Dziś wieczorem okazało się, że drożdże S-33 jednak poleżą sobie jeszcze w lodówce, bo gęstwa WY2565 w V pokoleniu ruszyła z kopyta. Fermentor poszedł do piwnicy, stoi sobie teraz w 19°C.

 

Kurier doniósł 2 dodatkowe wiadra, niestety w jednym przez parę dni będę musiał trzymać słód. W paczce było jeszcze 5kg Monachijskiego i worek się wziął i pękł. Na szczęście w przyszłym tygodniu to wiadro się zwolni i będę mógł coś sobie uwarzyć. Może wreszcie ciemną pszenicę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.