Skocz do zawartości

Clair de Lune


zgoda

Rekomendowane odpowiedzi

Witaj, mam pytanie do Ciebie dot Lou.

Przymierzam się do popełnienia stoutu w oparciu o ten oryginalny przepis. Jakie wrażenia smakowe, jaka piana?

 

Wrażenia smakowe doskonałe, piana mizerna i nietrwała. Słód owsiany lepszy byłby z łuską, np. Fawcett.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, mam pytanie do Ciebie dot Lou.

Przymierzam się do popełnienia stoutu w oparciu o ten oryginalny przepis. Jakie wrażenia smakowe, jaka piana?

 

Wrażenia smakowe doskonałe, piana mizerna i nietrwała. Słód owsiany lepszy byłby z łuską, np. Fawcett.

 

 

Ja teraz w Foreignie użyłem tego z łuską. Przy zlewaniu i napowietrzaniu była piękna piana, więc mam nadzieję że później też będzie. Właśnie tego samego słodu mam zamiar użyć do odwzorowania oryginału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie smak wynagradza brak piany. Jak będę powtarzał, to dam więcej lukrecji, słód owsiany z łuską i może płatki żytnie dodatkowo - ma być bardzo oleiste.

 

Sam siebie zacytuję, ale właśnie piję to piwo i wnioski są właśnie jak wyżej. Więcej lukrecji, więcej oleistości. Tak sobie myślę, że dam 1.60kg płatków żytnich zamiast słodu owsianego i lukrecji 2x tyle. Siemię całkiem zginie przy tym życie, więc sobie daruję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30g lukrecji powinno już być wyczuwalne (ja dałem 44g i było zbyt słodkie...zresztą chyba piłeś). Pytanie czy 1.6kg płatków żytnich nie przytka filtracji? Ja mam słód żytni palony i zastanawiam sie ile procentowo można go dodać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po paru degustacjach Przednówka stwierdziłem, że wyjątkowo nie leży mi smak Lubelskiego z 2013. Szybka zmiana i #117 A1 zostanie hojnie nachmielone Sybillą, której przezornie nabyłem większy zapas. Idzie do kega na parę miesięcy, więc chmielenie na zimno sobie daruję.

 

Jednocześnie #114 Golden Delicious z czasem stało się wyborne i Sybilla w nim pachnie dokładnie tak, jak się spodziewałem. Jak to jest, że późne chmielenie w kotle czuć dopiero po jakimś czasie? Miałem dokładnie to samo z Boadiceą, na świeżo nic, a po miesiącu-półtora wspaniały chmielowy zapach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio otworzyłem butelkę ze sklonowanej Twojej warki i muszę powiedzieć, że ten zapach się ładnie układa. Zdecydowanie powtórzę na bardziej estrowych drożdżach :)

Edytowane przez crosis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo rację ma Darko że sprzedają nam szmelc, albo ten chmiel jest rzeczywiście gówniany. Skłaniam się raczej ku opcji pierwszej, bo Sybilla sprzed 2 lat jednak miała zapach, sprzed roku też choć też mniej intensywny.

 

Dla porównania kupię w normalnym sklepie i zrobię coś podobnego.

Wczoraj spróbowałem mojego pilsa, którego mam na cichej. Był chmielony na aromat sybillą, kupioną w sklepie. W aromacie niestety jakieś mega-siano, nawet nie ziołowy aromat, tylko właśnie siano. Chyba ostatni raz się skusiłem na polskie chmiele aromatyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie smak wynagradza brak piany. Jak będę powtarzał, to dam więcej lukrecji, słód owsiany z łuską i może płatki żytnie dodatkowo - ma być bardzo oleiste.

 

Sam siebie zacytuję, ale właśnie piję to piwo i wnioski są właśnie jak wyżej. Więcej lukrecji, więcej oleistości. Tak sobie myślę, że dam 1.60kg płatków żytnich zamiast słodu owsianego i lukrecji 2x tyle. Siemię całkiem zginie przy tym życie, więc sobie daruję.

 

Wczoraj popełniłem wspomnianego :) i pochwalę Ci się że jest gęsty i czarny jak smoła. Dałem 1,2 kg płatków i pomniejszyłem siemię do 15 g a lukrecji dałem 20 g. Tak jak przewidywałeś powinno być lepiej bo jest piękna piana przy zlewaniu i napowietrzaniu. Jak będziesz powtarzał to weź te płatki pod uwagę no i słód z łuską. Filtracja bez najmniejszego problemu. Dzięki za sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#117 A1

warzone 21.02.2014

 

Surowce fermentowalne:

  • słód pilzneński (DMGP/Strzegom) 2.50kg
  • słód wiedeński (Weyermann) 0.80kg
  • Carapils (Weyermann) 0.40kg

Chmiele:

  • Sybilla gran. 2013 6.5% a-k 100g

Drożdże:

  • WY1728 Scottish Ale I pok. (starter)

Dodatki inne:

  • mech irlandzki 3g (gotowanie 10 min.)
  • chlorek wapnia 33% 6ml (do zacieru)

Schemat zacierania:

  • 67-66°C - 90' (10l wody)
  • 75°C - 15' (+7l wody)

Wysładzanie i filtracja: 3x4.5l do obj. ok. 25.5l

 

Czas gotowania: 75

 

Schemat chmielenia:

  • 60' - 30g Sybilla
  • 10' - 30g Sybilla
  • 0' - 40g Sybilla

 

Wybicie 22.5 litra 10.5°Blg. Zadane drożdżami 22.02.2014 rano w temp. 15°C, fermentacja w temp. 16°C (otoczenie 14°C). W wiadrze nieco ponad 20 litrów.

 

Po raz kolejny w piwie w którym użyłem chlorku wapnia mam ogromną ilość osadu gorącego, ponad 2 litry - normalnie jest ok. półtora do 1.7l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#118 A2

warzone 07.03.2014

 

Surowce fermentowalne:

  • słód pilzneński (DMGP/Strzegom) 2.70kg
  • słód wiedeński (Weyermann) 0.80kg
  • Carapils (Weyermann) 0.40kg

Chmiele:

  • Sybilla gran. 2013 6.5% a-k 70g
  • Lubelski gran. 2013 4.5% a-k 40g

Drożdże:

  • WY1728 Scottish Ale II pok. (gęstwa)

Dodatki inne:

  • mech irlandzki 3g (gotowanie 10')
  • chlorek wapnia 33% 6g (do zacieru)

Schemat zacierania:

  • 67-66°C - 90' (10l wody)
  • 75°C - 15' (+7l wody)

Wysładzanie i filtracja: 3x4.5l do obj. ok. 25.5l

 

Czas gotowania: 75

 

Schemat chmielenia:

  • 60' - 30g Sybilla
  • 10' - 40g Sybilla
  • 0' - 40g Lubelski

 

Wybicie 23l 11.5°Blg. Zadane drożdżami 08.03.2014 rano w temp. 16°C, fermentacja w temp. 16°C (otoczenie 14°C). W wiadrze 20.5l. Ponownie ogromna ilość osadu gorącego i chmielin.

 

Przedostatnie nudne piwo na wiosnę/lato do kega, za tydzień jeszcze jedno podobne i wreszcie będę mógł poszaleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

#119 A3

warzone 14.03.2014

 

Surowce fermentowalne:

  • słód pilzneński (DMGP/Strzegom) 3.50kg
  • słód karmelowy 20 EBC (Castle Malting) 0.20kg
  • Carapils (Weyermann) 0.20kg

Chmiele:

  • Lubelski gran. 2013 4.5% a-k 60g
  • Magnat gran. 2013 12.5% a-k 16g

Drożdże:

  • WY1728 Scottish Ale, II pok. (gęstwa)

Dodatki inne:

  • mech irlandzki 3g (gotowanie 10')
  • chlorek wapnia 33% 6g (do zacieru)

Schemat zacierania:

  • 67-66°C - 100' (10l wody)
  • 75°C - 15' (+7l wody)

Wysładzanie i filtracja: 3x4.5l do obj. ok. 25.5l

 

Czas gotowania: 75

 

Schemat chmielenia:

  • 60' - 16g Magnat
  • 10' - 30g Lubelski
  • 0' - 30g Lubelski

 

Wybicie 22.5 litra 11°Blg. Zadane drożdżami 15.03.2014 rano w temp. 14°C, temperatura fermentacji 16°C (otoczenie 14°C). W wiadrze 21 litrów.

 

Chmiel Magnat ma długą, wysuszającą goryczkę. Dokładnie tego nie lubię w Magnum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.