Skocz do zawartości

Clair de Lune


zgoda

Rekomendowane odpowiedzi

Wczorajsze dzieło.

 

#91 L4

z dnia 08.03.2013

 

Zasyp:

  • słód pilzneński (DMGP/Strzegom) 3.10kg
  • słód monachijski jasny (Castle Malting) 0.40kg
  • słód monachijski ciemny (Castle Malting) 0.20kg

Chmiele:

  • Tradition gran. 2012 5.5% a-k 56g

Drożdże: Wyeast 2000 Budvar Lager (IV pok.)

Dodatki:

  • mech irlandzki 3g

Zacieranie (12,5l wody):

  • 55-54°C - 10'
  • 65-61°C - 10'
  • 73-71°C - 50' (+4l wody)
  • 76°C - 10'

Wysładzanie i filtracja: 3x4.5l do obj. ok. 25l

Gotowanie: 90'

Chmielenie:

  • 60' - Tradition 36g
  • 10' - mech irlandzki 3g
  • 10' - Tradition 20g

Wybicie 23l 11°Blg. Zadane drożdżami 09.03.2013 rano w temp. 10°C, fermentacja w temp. 13°C (otoczenie 11°C). W wiadrze mam 21,5l.

 

Wydajność dobra, ale coś mi się pozajączkowało z gotowaniem, jakoś dziwnie mało odparowało. Planowane było 0.5°Blg więcej i 1l brzeczki mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj do butelek poszło #89 Piękność Dnia. Refermentacja: 100g cukru białego na 21 litrów. Skończyło fermentować na 3°Blg, co mu daje 5.7% alkoholu.

 

A dzisiaj przelałem na klarowanie #90 Książęce Czerwony Lager, obecnie ma 2.8°Blg i nie spodziewam się, żeby coś jeszcze się w tej dziedzinie zmieniło. Nie będę się przejmował wyglądem tego piwa, jeszcze dojdzie do siebie. Drożdże zebrałem, na wszelki wypadek. Ale już teraz naprawdę liczę na to, że za tydzień będę już fermentował pierwszego mojego ejla w 2013 roku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że to już ostatni lager. Nie mam więcej kegów. ;)

 

#92 L5

z dnia 22.03.2013

 

Zasyp:

  • słód pilzneński (DMGP/Strzegom) 3.60kg
  • słód monachijski jasny (Castle Malting) 0.40kg
  • słód monachijski ciemny (Castle Malting) 0.20kg

Chmiele:

  • Tradition gran. 2021 5.5% a-k 63g

Drożdże: WY2000 Budvar Lager V pok.

Dodatki:

  • mech irlandzki 3g

Zacieranie (12l wody):

  • 55-54°C - 10'
  • 65-61°C - 10'
  • 73-71°C - 50' (+4l wody)
  • 76°C - 10'

Wysładzanie i filtracja: 3x4.5l do obj. ok. 24.5l

Gotowanie: 85'

Chmielenie:

  • 60' - Tradition 42g
  • 10' - mech irlandzki 3g
  • 10' - Tradition 21g

 

Wybicie 22l 12.5°Blg. Drożdże zadane 23.03.2013 rano w temp. 9°C, fermentacja w temp. 12°C (otoczenie 10°C). W wiadrze 20l.

 

Nuda, nuda, nuda. Chciałem wymyślić jakąś celną nazwę związaną z międzynarodowym charakterem tego piwa (słody z Polski i Belgii, drożdże czeskie i chmiel niemiecki ale hodowany w Polsce), ale mi się nie chce.

 

A planów na ejle przybywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nuda, nuda, nuda. Chciałem wymyślić jakąś celną nazwę związaną z międzynarodowym charakterem tego piwa (słody z Polski i Belgii, drożdże czeskie i chmiel niemiecki ale hodowany w Polsce), ale mi się nie chce.

 

A planów na ejle przybywa.

 

 

To co tak tłuczesz te jasne lagery :) mało to fajnych stylów dolnej fermentacji, zrób portera bałtyckiego :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj do butelek poszło #90, które jednakowoż będzie się nazywało normalnie, Polotmavy Special, ponieważ okazało się ani trochę nie czerwone, tylko zwyczajnie ciemno bursztynowe. Skończyło na 2.5°Blg, czyli ma 5.6% alkoholu. Do refermentacji dałem 92g cukru białego.

 

Jest fajne. Podobają mi się Budvary, piwo wychodzi na nich mocno słodowe, jednak z dobrą goryczką na finiszu. Osiadają dość marnie jak na lagerowe drożdże, ale mnie to bardzo nie przeszkadza. Porównując do ubiegłorocznych Czech Pils lepiej odfermentowują i gorzej osiadają, ale piwo na ciekawszy profil, bardziej "oldskulowy".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeeeeest! Pierwsze ale w 2013! Z przygodami, ale jest!

 

#93 PA

z dnia 05.04.2013

 

Zasyp:

  • słód pilzneński (DMGP/Strzegom) 3.30kg
  • słód monachijski jasny (Castle Malting) 0.60kg
  • słód karmelowy 20 EBC (Castle Malting) 0.20kg
  • słód zakwaszający (Weyermann) 0.10kg

Chmiele:

  • Marynka gran. 2011 9.0% a-k 24g
  • Lubelski gran. 2012 3.5% a-k 50g

Drożdże: Nottingham I pok. (uwodnione)

Dodatki:

  • mech irlandzki 3g

Zacieranie (13l wody):

  • 55-54°C - 10'
  • 65-61°C - 10'
  • 73-71°C - 50' (+4l wody)
  • 75°C - 10'

Wysładzanie i filtracja: ?x4.5l do obj. ok. 32l (?!)

Gotowanie: 180'

Chmielenie:

  • 60' - Marynka 24g
  • 10' - Lubelski 30g
  • 10' - mech irlandzki 3g
  • 0' - Lubelski 20g

 

Wybicie 23l 12.5°Blg. Zadane drożdżami 06.04.2013 rano w temp. 16°C, fermentacja w temp. ok. 15°C (otoczenie 12°C). W wiadrze 21l.

 

Nastąpił wypadek przy pracy i prawdopodobnie dałem jeden rzut wody do wysładzania za dużo. Potem trzeba to było odparować, stąd 3 godziny gotowania. Dlatego również piwo prawdopodobnie wyjdzie mi ciemniejsze niż zakładałem. Ale to jeszcze nie był koniec... Rano wsypałem Nottinghamy do miseczki z ciepłą wodą, a one sobie opadły na dno... No to druga paczuszka i prawie to samo, ale jednak trochę kremu się zrobiło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewdzięczne Nottinghamy fermentują jakby chciały a nie mogły. Następne warzenie na szczęście dopiero w przyszłym tygodniu, więc liczę na to że do tego czasu skończą.

 

W następny weekend 2 warki, bitter 9.5°Blg i mild 9°Blg. Trzeba zrobić coś lekkiego na nadchodzące upały. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.