Skocz do zawartości

Czy pszeniczne musi byś bananowe?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

szybciutkie pytanie: Czy piwo pszeniczne musi być bananowe?

Przymierzam się do pierwszej pszenicy, i tak się zastanawiałem. Myślałem że pszenica pójdzie bardziej w wanilie i tego typu aromaty które określam 'neutralnymi'.

Rozumiem że to zależy od drożdży, jednak nie wiem czy być może niebananowa pszenica to nie będzie pszenica. Może powinienem wybrać inny styl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest wiele pszenicznych stylów piwa, które nie idą w banany, ale większość z nich nie jest dla osób z małym doświadczeniem... a widzę 3 warki na stanie.

Oczywiście myślę tu głównie o wielu kwaśnych piwach. Wymagają dużo czasu i cierpliwości. Zdecydowanie za dużo gdy nie ma się jeszcze zapasu w spiżarni i osobnego zestawu do fermentacji (najlepiej szklanego).

Z prostych i szybkich bez bananów to rzeczywiście to, co polecił kolega przede mną... ale można do tego dorzucić też White IPA (pewnie nie o to chodzi). Teoretycznie chyba też Wheat Wine (tu nie jestem pewien), ale to też dla ludzi z większą cierpliwością i doświadczeniem.

Nie to bym Cię jakoś chciał obrazić, czy oceniać z góry co do cierpliwości... ale sam to przerabiałem: Przykro się patrzy na jedyny fermentor zajęty przez piwo potrzebujące 2 miesięcy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, pogo napisał:

Jest wiele pszenicznych stylów piwa, które nie idą w banany, ale większość z nich nie jest dla osób z małym doświadczeniem... a widzę 3 warki na stanie.

Oczywiście myślę tu głównie o wielu kwaśnych piwach. Wymagają dużo czasu i cierpliwości. Zdecydowanie za dużo gdy nie ma się jeszcze zapasu w spiżarni i osobnego zestawu do fermentacji (najlepiej szklanego).

Z prostych i szybkich bez bananów to rzeczywiście to, co polecił kolega przede mną... ale można do tego dorzucić też White IPA (pewnie nie o to chodzi). Teoretycznie chyba też Wheat Wine (tu nie jestem pewien), ale to też dla ludzi z większą cierpliwością i doświadczeniem.

Nie to bym Cię jakoś chciał obrazić, czy oceniać z góry co do cierpliwości... ale sam to przerabiałem: Przykro się patrzy na jedyny fermentor zajęty przez piwo potrzebujące 2 miesięcy

Jeśli chodziłoby tylko o szkło to mam bańki na wino, ale nie brałbym się nawet na coś bardziej zaawansowanego. Myślałem o czymś jasnym po 3 ciemnych do miedzianych, jakiś pale ale, witbier lub pszeniczne.

Nie ma się też o co obrażać, te "3 warki" to 3 brewkity (wpisane w profilu żeby coś było) z czego 2 były pełne błędów, teraz jak 3. wyszło chce wejść w ekstrakty niechmielone. Wiem że nie ma się co porywać z motyką na andromedę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się nie mogę przekonać właśnie do tych bananów, odstręcza mnie ich aromat.

White IPA to własnie kiepski pomysł, bo przecież cała idea tego stylu opiera się o fermentację na drożdżach witbierowych. Cytując opis 21B:

"Aromat: Umiarkowane owocowe estry – banan, cytrusy, może morela. Może mieć lekkie do umiarkowanych aromatów przyprawowych takich jak kolendra czy pieprz z dodatków oraz/lub drożdży belgijskich."

 

American Wheat lub Wheat IPA zaś fermentowane mają być po amerykańsku, drożdżami o neutralnym profilu więc bananów ani goździków być w nich nie powinno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, pogo napisał:

Oczywiście myślę tu głównie o wielu kwaśnych piwach. Wymagają dużo czasu i cierpliwości

No nie wszystkie, właśnie będę zlewał na cicha kwaśne (zakwaszane mlekowymi tylko)) pszenne po tygodniu fermentacji,  czyli za jakieś 5 dni będę je pił.

 

Co do pytania, nie musi, ale  wtedy po co robić pszenne piwo ,przecież nikt się nie połapie,ze to z pszenicy zrobione jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pewnie zdecyduję się na 'merykańską pszenice albo nie pszeniczne. 

 

21 minut temu, dziedzicpruski napisał:

przecież nikt się nie połapie,ze to z pszenicy zrobione jest.

to wrzucę kłos jak w stumbrasie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grodziskie to piwo pszeniczne, ale czy jest bananowe? :) Dobieraj takie drożdże, jaki chcesz otrzymać z nich profil smakowy. Dla eksperymentu kiedyś zrobiłem pszeniczne na drożdżach "angielskich", inną pszenicę na "belgijskich" do saisona i co? W domu nie musisz mieć bjcp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, SynMojegoStarego napisał:

Dla eksperymentu kiedyś zrobiłem pszeniczne na drożdżach "angielskich", inną pszenicę na "belgijskich" do saisona i co

Penie za cholerę nie znalazłeś tam jakiejś różnicy,  poza pianą być może,  z pszenicy faktycznie jest inna w większości przypadków,

nie ,żeby gęstsza, ale  jak niknie to zbija się w takie farfocle jak piana na rzece po deszczu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hefe-weizen musi. Go przeważnie nazywa się w uproszczeniu piwem pszenicznym. Ale jest cała masa stylów "pszenicznych", które nie powinny być bananowe. A poza tym możesz sobie oprzeć na pszenicy jakiekolwiek piwo sobie wymyślisz i wtedy ono nic nie musi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli nie przepadasz za Hefeweizenami  to zrob sobie cos w stylu Weizen Lager.

Przewaga pszenicy, fermentowana drozdzami dolnej fermentacji do tego bardzo delikatne chmielenie czyms kontynentalnym, wez cos z niemieckich szlachetnych np. Spalt Select.

Kup sobie Ksiazece Zlote Pszeniczne jesli chcesz wczesniej zobaczyc jak mniej wiecej smakuje to piwo.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dziedzicpruski napisał:

Penie za cholerę nie znalazłeś tam jakiejś różnicy,  poza pianą być może,  z pszenicy faktycznie jest inna w większości przypadków,

nie ,żeby gęstsza, ale  jak niknie to zbija się w takie farfocle jak piana na rzece po deszczu.

Zaskoczę Ciebie, bo różnicę czuć. Jeśli różnicy by nie było to po cholerę by selekcjonowali drożdże do np. niemieckich pszenicznych piw? Nie będę się rozpisywał, ale jedną warkę podzieloną na dwie części i każda z nich zaszczepiona innymi drożdżami da taki sam profil smakowo-zapachowy?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.