Skocz do zawartości

Opadnięcie piany po trzech dniach


np-trudny

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem w trakcie fermentacji  pierwszej warki (AIPA). Drożdże zadałem w niedzielę o 21.30, od poniedziałku w fermentorze utrzymywała się 1.5cm piana i okresowe bulgotanie z rurki fermentacyjnej. Dziś rano (środa, po 84 godzinach od zadania drożdży) zobaczyłem, że piana w dużym stopniu opadła i pozostawiła na ściankach fermentora osad przypominający barwą rozrobione w wodzie drożdże. Drożdże nie mają za ciepło - obecnie utrzymuje się jakieś 19-20 stopni (według odczytu z termometru ciekłokrystalicznego). Czy to normalne? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, rkkr napisał:

19-20 stopni to temp. otoczenia czy temp. brzeczki?

Jeśli otoczenia to we wiadrze mogłeś mieć pewnie ok 22-23°C a w takiej temperaturze to możliwe, że fermentacja zmierza już ku końcowi...

 

Mowa o temperaturze brzeczki. Fermentacja wystartowała ciepło, około 24°C  było przez pierwsze kilkanaście godzin zanim znalazłem sposób na obniżenie temperatury (łagodne). Od niedzieli jest już ~20

Edytowane przez np-trudny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, np-trudny napisał:

Fermentacja wystartowała ciepło, około 24°C  było przez pierwsze kilkanaście godzin

Można założyć, że przez pierwsze 2 doby temp.brzeczki było mocno powyżej 20°C... wiec to normalne, że większość cukrów już przefermentowała... pewnie wyjdą Ci wady od takiego schematu fermentacji..

Na przyszłość postaraj się schłodzić brzeczkę do tych powiedzmy 17-18°C i dopiero wtedy zadawaj drożdże...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.