Skocz do zawartości

Drożdże, a blg końcowe


np-trudny

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem już po warzeniu swojej pierwszej brzeczki i w trakcie jej fermentacji, jest to AIPA. Mam kilka pytań, na które nie znalazłem odpowiedzi.

 

1) Dlaczego drożdże nie "zjadają" całego dostępnego cukru i często fermentacja kończy się na powiedzmy 2 stopniach Ballinga i zawartość cukru już się nie zmienia? Czy wynika to z ilości zadanych drożdży, bo może wiadomo z góry ile cukru może tyle i tyle drożdży przerobić? 

 

2) Popełniłem błąd i po rehydracji zadałem całe dostępne 11.5g suchych drożdży US-05 do 15.5 litra brzeczki ~13 blg w fermentorze, a zestaw surowców wraz z tymi drożdżami był przewidziany na ~20l. Jaki może mieć to wpływ na końcowy produkt?

 

EDIT: 3) kolejne pytanie, czy po pomiarze cukru balingometrem (pływakiem) wracacie brzeczkę z fiolki z powrotem (przed gotowaniem oczywiście)?

 

Z góry dzięki za pomoc

Edytowane przez np-trudny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Podczas zacierania skrobia jest zamieniana na różne cukry, proste i złożone, proporcje zależą od temperatury zacierania i rodzaju słodu. Podczas fermentacji drożdże typowo piwowarskie zjadają cukry proste, tych złożonych nie są w stanie i dlatego zostaje te kilka BLG. Niektóre drożdże zjadają więcej, inne mniej. Końcowe BLG zależy więc od procesu zacierania, szczepu drożdży, początkowego BLG(i przez to poziomu alkoholu na koniec fermentacji) - im wyższe tym drożdże mają trudniej i temperatury fermentacji. 

Cukier może być zjedzony do zera, np. przez dodanie enzymów które potną złożone cukry na proste i przez to drożdże będą w stanie sobie z nimi poradzić, lub użycie odpowiedniego szczepu czy zakażenie, np. Bretami.

2 BLG na koniec to i tak dobry wynik, chyba że to miła być BRUT IPA lub jakieś bardzo mocne piwo.

 

2. Myślę że przy takich ilościach to nie będzie problem i nie będzie negatywnych skutków. Lepiej dodać więcej niż mniej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, np-trudny napisał:

Jestem już po warzeniu swojej pierwszej brzeczki i w trakcie jej fermentacji, jest to AIPA. Mam kilka pytań, na które nie znalazłem odpowiedzi.

 

1) Dlaczego drożdże nie "zjadają" całego dostępnego cukru i często fermentacja kończy się na powiedzmy 2 stopniach Ballinga i zawartość cukru już się nie zmienia? Czy wynika to z ilości zadanych drożdży, bo może wiadomo z góry ile cukru może tyle i tyle drożdży przerobić? 

 

2) Popełniłem błąd i po rehydracji zadałem całe dostępne 11.5g suchych drożdży US-05 do 15.5 litra brzeczki ~13 blg w fermentorze, a zestaw surowców wraz z tymi drożdżami był przewidziany na ~20l. Jaki może mieć to wpływ na końcowy produkt? 

  

EDIT: 3) kolejne pytanie, czy po pomiarze cukru balingometrem (pływakiem) wracacie brzeczkę z fiolki z powrotem (przed gotowaniem oczywiście)? 

 

Z góry dzięki za pomoc

 

ad.3 Jeśli pogotuje się z 15 minut, to jak najbardziej możesz, zawsze to trochę strat mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, mario87 napisał:

Podczas fermentacji drożdże typowo piwowarskie zjadają cukry proste, tych złożonych nie są w stanie i dlatego zostaje te kilka BLG.

Drożdże typowo piwowarskie zjadają maltozę, która jest cukrem złożonym (dwie cząsteczki glukozy) - czego niektóre szczepy winiarskich nie potrafią.

Wszystkie szczepy s. cerevisiae zjadają też sacharozę, która także jest cukrem złożonym (glukoza + fruktoza).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.