Jump to content
damian511

Brewkit a data ważności

Recommended Posts

Witajcie, zastanawiałem się czy jeżeli chodzi o brewkit to data ważności ma duże znaczenie? Pytam ponieważ znalazłem na allegro Coopersa Real Ale za 33.83 zl co dawało by cene za butelke piwa na poziomie 77 groszy :) (oczywiśćie na cukrze) tylko ta data ważnosci jest do marca tego roku, sprzedawca twierdzi że robił testy i jest ok, co sądzicie?

Edited by damian511

W sumie, to taki ekstrakt jest potwornie słodki, to jak miód - więc nie powinien się popsuć. Nie wiem, jak z chmielem, czy nie będzie nieco zwietrzały - ale chyba nie ryzykujesz wiele.

Wysłane z mojego LEX820 przy użyciu Tapatalka

To zapewne ekstrakt chmielony więc problem zwietrzałego chmielu odpada. Sam ekstrakt też podejrzewam w dobrej jeszcze formie. Istnieje jednak ryzyko, że drożdże mogą być już niemrawe, nie wiadomo w jakich warunkach brewkit był przechowywany. 

To zapewne ekstrakt chmielony więc problem zwietrzałego chmielu odpada. Sam ekstrakt też podejrzewam w dobrej jeszcze formie. Istnieje jednak ryzyko, że drożdże mogą być już niemrawe, nie wiadomo w jakich warunkach brewkit był przechowywany. 
Czyli sugerujesz użyć ekstraktu, tylko z innymi drożdżami? W sumie, wiele osób tak sugeruje niezależnie od terminu przydatności...

Wysłane z mojego LEX820 przy użyciu Tapatalka

Jak robiłem brewkity to używałem drożdży z zestawu i piwa wychodziły ok. W powyższym przypadku, gdziem mamy kilkumiesięczne przeterminowanie, drożdże są najsłabszym ogniwem. Chyba bym nie zaryzykował.

Jak coś to dam znać za 3 miesiące, właśnie jadą u mnie dwa baniaki na przeterminowanym ekstrakcie słodowym  i brewkicie. Brewkit z rok a ekstrakt chyba nawet z dwa, ciężko było się mi wyznać z etykiety.