Skocz do zawartości

Wybór kotła, z pompką i bez pompki, prośba o poradę


taaniel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, chwiałbym się dowiedzieć ponieważ jakoś nie mogłem znaleźć w internecie, czy pompka np w tym:

https://www.electronic-star.pl/Gospodarstwo-domowe/Wyposazenie-kuchenne/Kotly-warzelne/Mundschenk-kociol-zacierowy-zestaw-do-warzenia-piwa-2500W-30l-stal-nierdzewna.html

ma służyć tylko i wyłacznie do mieszania? Bo zastanawiam się jescze nad tym: https://allegro.pl/oferta/kociol-warzelny-25l-8329052418

budżet 1200 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, taaniel napisał:

Witam serdecznie, chwiałbym się dowiedzieć ponieważ jakoś nie mogłem znaleźć w internecie, czy pompka np w tym:

https://www.electronic-star.pl/Gospodarstwo-domowe/Wyposazenie-kuchenne/Kotly-warzelne/Mundschenk-kociol-zacierowy-zestaw-do-warzenia-piwa-2500W-30l-stal-nierdzewna.html

ma służyć tylko i wyłacznie do mieszania? Bo zastanawiam się jescze nad tym: https://allegro.pl/oferta/kociol-warzelny-25l-8329052418

budżet 1200 zł

Cześć, budżet 1200 a wysyłasz link za 1850zł. Ogólnie sytuacja wygląda tak, że pompa jest do cyrkulacji brzeczki. Słód masz w koszu zaciernym i pompa "zbiera" brzeczkę spod kosza i transportuje ją do góry kotła i rozlewana jest na młóto od góry. Zazwyczaj nie bezpośrednio, by zacier był ułożony, często na górze jest sito na które spływa brzeczka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zadam dodatkowe pytanie objaśnieniające:
- czy mieszadło eliminuje potrzebę pompki zraszającej słód?

I ogólnie, jakie są wady i zalety jednego i drugiego?

Rozumiem, że mieszadło zabezpiecza przed przypaleniem słodu o dno naczynia (gdzie najczęściej jest ukryta grzałka sporej mocy). Ale z kolei, pompka chyba lepiej zapewnia równomierne zacieranie? Mieszadło jest chyba droższe, ale pompka lubi się zapychać i wymaga jakiegoś filtra. Dobrze rozumiem, coś jeszcze?

Wysłane z mojego LEX820 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Muchor napisał:

A ja zadam dodatkowe pytanie objaśnieniające:
- czy mieszadło eliminuje potrzebę pompki zraszającej słód?

I ogólnie, jakie są wady i zalety jednego i drugiego?

Rozumiem, że mieszadło zabezpiecza przed przypaleniem słodu o dno naczynia (gdzie najczęściej jest ukryta grzałka sporej mocy). Ale z kolei, pompka chyba lepiej zapewnia równomierne zacieranie? Mieszadło jest chyba droższe, ale pompka lubi się zapychać i wymaga jakiegoś filtra. Dobrze rozumiem, coś jeszcze?

Wysłane z mojego LEX820 przy użyciu Tapatalka
 

Powiem tak. Ja używam Coobra CB3 - z kosza zawsze coś się przedostanie. Pompa się nie zatka ponieważ wkręcona jest bazooka na dnie w kran - ona się często zapycha i wtedy pompa nie ma czego pompować. Akurat wszystkie piwa robiłem z pszenicą/płatki  owsiane/płatki pszeniczne. Teraz planuje na samym Pale Ale i pilznenskim zrobić i zobacze czy  coś się zmieni. Jak wiadomo płatki owsiane po zalaniu wody pęcznieją strasznie i czuje że ma to wpływ na mój problem z filtracją. Mieszadło pewnie też jest spoko, ale uważam, że nie trzeba mieć ciągłego mieszania słodu podczas zacierania. Chyba ze jest wszystko bardzo zbite. Z tego co widziałem to warzący w garnku, słód często jest rozluźniony. W takim koszu ma mniej miejsca i muszę czasami zamieszać łychą, co tez powoduje problem z filtracją brzeczki przez kosz, ponieważ nieułozony słód cięzko to przepuszcza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa recyrkulacyjna to, tak jak Suchejroo napisał, zabiera brzeczkę spod kosza zaciernego przy dnie gara, gdzie temperatura jest najwyższa i pompuje ją na gore kosza zaciernego  utrzymując m.in równomierną temperaturę w garze - tak to wygląda w automatycznych koszach zaciernych.

Mieszając zacier mieszadłem podczas zacierania, również utrzymujesz równą temperaturę w całej jego objętości, co wpływa na większą wydajność zacierania.

Jeśli mieszadło wrzucisz do gara bez kosza zaciernego to pewnie pompa już będzie zbędna?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo cyrkulacja brzeczki przez zloże powoduje, ze do gotowania otrzymujemy ja klarowniejszą.

Polecam ten kociol z Klarsteina za 790zl z pierwszego postu, z zamowieniem chlodnicy z karbownki (oryginalna jest malowydajna) i uzupelnieniem jej o pompke 

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W linku masz tanszy o pare stowek zamiennik ktory sam posiadam :

https://www.electronic-star.pl/Gospodarstwo-domowe/Wyposazenie-kuchenne/Kotly-warzelne/Hopfengott-kociol-zacierny-30-litrow-30-140-C-pompa-obiegowa-stal-nierdzewna-30-Ltr.html?userInput=one concept hopfen&ignoreForCache[]=userInput&queryFromSuggest=true&ignoreForCache[]=queryFromSuggest

 

Zasada dzialania tych kociolkow ta sama, pompa cyrkulacyjna sterowanie itd.; model od One Concept rozni sie od Mundschenka tylko tym ze ma mniej krokow do zaprogramowania. Jesli sie nie myle to Mundschenk ma ich 8 a One Concept ma 4. I te 4 w zupelnosci wystarczaja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.