Skocz do zawartości

Polecany brewkit na Christmas Ale?


Muchor

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Ponieważ dopiero zacząłem kompletować sprzęt na zacieranie i warzenie, to póki co mogę tylko robić piwo z chińskich zupek... oops, znaczy się, z brewkitów. Doceniam leżakowanie, bo te moje piwa które do tej pory zrobiłem były naprawdę dobre dopiero kiedy się kończyły (to chyba normalna kolej rzeczy dla piwowarów). Dlatego pomyślałem sobie, że może w sierpniu/wrześniu warto by przygotować piwo na Boże Narodzenie, oraz ogólnie - jakieś piwa zimowe, takie bardziej rozgrzewające. Rozumiem, że użycie brewkitów jest tutaj bardzo ograniczające - ale w tej chwili nie mam jeszcze warunków, aby bawić się w zacieranie, choćby i w przerobionej lodówce turystycznej.

No i stąd moje pytanie do Was: które brewkity byście polecali na Boże Narodzenie? Według opisów, powinno to być piwo z aromatem świątecznych ciastek, piernika, świerku albo przypraw do grzańca. Ja osobiście nie przepadam za nadmiarem słodkości w piwie, ale tutaj jednak się bez niej zapewne nie obędzie.

A jako rozszerzenie - ogólnie, jakie piwa na zimę (z brewkitów) byście polecali?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za pytanie moze nie na miejscu, co stoi na przeszkodzie przed zacieraniem? Bo generalnie do tego wystarczy mieć wiadro i koc.
Bo nie mam nawet gdzie trzymać dużego gara, mam płytę ceramiczną starego typu (nieindukcyjną) która już mi nawet lekko pęka. A nie chcę się bawić w zacieranie na balkonie, na palniku gazowym.

Wysłane z mojego LEX820 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gotowac możesz?

Jeśli tak, to może zamiast kitu weź jasny + bursztynowy albo ciemny do 16BLG, marynka/ sybilla na 30 ibu, wybrane przyprawy na 10 - 5 minut przed końcem i daj to do jedzenia jakimś brytyjskim drożdżom nie fermentującym zbyt głęboko (bardziej Danstar Windsor niż Fermentis S-04) i będziesz miał świątecznego british strong ale?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zasada - wiesz co, ten pomysł mi się podoba. Mam jednak wątpliwości, czy będę umiał dobrać proporcje - jako początkujący nie wiem, czy np. powinienem dosypać 10g cynamonu czy raczej 100g, a niespecjalnie mam ochotę na próbowanie dziesięciu wariantów. Czy garnek 10L wystarczy (maks tego, co mogę użyć)? Chyba tak, bo dwa ekstrakty to będzie ok. 3,5L, do tego pewnie z 5L wody - będzie okay?

 

Uznałem, że nie można zdobywać doświadczenia na dziesięciu frontach jednocześnie - dlatego zdecydowałem się najpierw na brewkity, aby nabrać doświadczenia w przeprowadzeniu fermentacji, przelewania do butelek, kapslowania, zachowania czystości itp. - to wcale niemało. Natomiast absolutnie nie czuję się na razie na siłach, aby samemu komponować piwo. Jeszcze nie umiem powiedzieć, które drożdże są do czego. Chmieliłem tylko na zimno, po prostu dodając saszetkę niczym herbatę. Dlatego szukam jakiejś gotowej recepty - jeżeli byłbyś w stanie mi taką recepturę pokazać, to byłbym bardzo wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź sobie pierwszą lepszą receptę na piwo z zacieraniem.

Wczytaj się w ten temathttps://www.piwo.org/forums/topic/17905-ile-ekstraktu-słodowego-na-piwo-z-brewkita/ i zastąp słód ekstraktem, skoro nie chcesz zacierać. Osiągniesz efekt podobny do zamierzonego.

 

 

Edytowane przez Kaniutek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź sobie pierwszą lepszą receptę na piwo z zacieraniem.
Wczytaj się w ten temat:  https://www.piwo.org/forums/topic/17905-ile-ekstraktu-słodowego-na-piwo-z-brewkita/ i zastąp słód ekstraktem, skoro nie chcesz zacierać. Osiągniesz efekt podobny do zamierzonego.
 
 
No tak, ale jak patrzę na receptury piw bożonarodzeniowych, czy zimowych - np. http://piwoszarnia.pl/piwo-swiateczne-%E2%80%93-christmas-ale-ok17blg-20l-p-926.html - to jest tam cała masa specyficznych słodów, których nie ma w zwykłym ekstrakcie.

Ja zamierzam się przesiąść na zacieranie, ale jeszcze nie teraz. I dlatego zapytałem się o jakiś dobry i sprawdzony brewkit. Porada, że 'zacieranie jest lepsze' jest na pewno sformułowana w dobrej wierze, ale dla mnie, teraz - niezbyt przydatna.

Wysłane z mojego LEX820 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Muchor napisał:

to jest tam cała masa specyficznych słodów, których nie ma w zwykłym ekstrakcie

Jeśli jesteś napalony na słody specjalne, możesz je zaparzyć osobno i dodać do warzenia tylko odwar - nazywa się to steep albo partial mash with special grains albo extract with grains - jeśli szukasz przepisów na stronach po angielsku.

https://byo.com/article/winter-seasonal-beers/ - np tutaj każdy przepis jest podwójny. Przeskaluj sobie na te 10 litra i jedziesz.

 

edit: i jest taki trochę zbiorczy wątek:

 

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Muchor napisał:

No tak, ale jak patrzę na receptury piw bożonarodzeniowych, czy zimowych - np. http://piwoszarnia.pl/piwo-swiateczne-%E2%80%93-christmas-ale-ok17blg-20l-p-926.html - to jest tam cała masa specyficznych słodów, których nie ma w zwykłym ekstrakcie.

Ja zamierzam się przesiąść na zacieranie, ale jeszcze nie teraz. I dlatego zapytałem się o jakiś dobry i sprawdzony brewkit. Porada, że 'zacieranie jest lepsze' jest na pewno sformułowana w dobrej wierze, ale dla mnie, teraz - niezbyt przydatna.

Weź pod uwagę opcję pośrednią - warzenie z ekstraktów z ewentualnym częściowym zacieraniem (nie zawsze konieczne). W tym celu w zupełności wystarczy garnek 10l z marketu. Sklepy dla piwowarów domowych mają bogaty asortyment zestawów z ekstraktów z załączoną instrukcją krok po kroku. Tym sposobem nadal nie potrzebujesz sprzętu i miejsca koniecznego do zacierania, ale znacząco rozszerzasz możliwości i różnorodność stylów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo rozgrzewające, zwłaszcza przez dodatek przypraw jest kompletnie już zapomniane Windsor Ale. 

 

Wersja z brewkit'em:

 

1700 coopers dark ale

1000 cukier biały

1300 miód wielokwiat

15g kolendry

30g kardamonu (przyprawy na 30 minut gotowania)

Drożdże dark ale i wheat (ale wystarczą tylko dark ale)

20 litrów

15 blg, 7.6% lub 16 blg 8,1

te wersje mają potężną korzenność, ale jednocześnie miłą słodycz od miodu. Oczywiście nie do końca dobrze odczytałem recepturę, dlatego w następnej próbie dałem 5g wyłuskanego kardamonu i 10g kolendry i dopiero później naprawiłem błędy w tłumaczeniu, co zaowocowało już poprawną wersją

 

Wersja z ekstraktem:

 

Windsor Ale #3, IBU 59,5

1700 jasny

1000 demerara na syrop

1300 miód wielokwiat po przyprawach temp. 35 stopni

8 g kolendry

3g rajskich ziaren (bo to chodziło w oryginale, a nie o kardamon)

Chmiel 130g 30 minut Hallertau Tradition 5,9

Drożdże s-33

250g cukru trzcinowego

20 litrów

14,5 blg, 7,4 %, cicha 3 dni, cukier do refermentacji normalnie

Edytowane przez Bogi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.