Jump to content
damian511

Piwo na bazie ekstraktu słodowego smakuje tak samo jak na glukozie

Recommended Posts

Witajcie zrobiłem 2 warki piwa z brewkitów coopers irish stout, do jednej do uzupełnienia brewkita uzyłem ekstrakty słodowe a do drugiej samą glukoze i jestem w szoku bo oba piwa po odlezeniu 1 miesiąca smakują bardzo podobnie znajomi też próbowali i nie widzą różnicy, teraz mam niezły dylemat i zastanawiam się czy jest sens dopłacać do ekstraktu słodowego zamiast glukozy...

Edited by damian511

39 minut temu, damian511 napisał:

Witajcie zrobiłem 2 warki piwa z brewkitów coopers irish stout, do jednej do uzupełnienia brewkita uzyłem ekstrakty słodowe a do drugiej samą glukoze i jestem w szoku bo oba piwa po odlezeniu 1 miesiąca smakują bardzo podobnie znajomi też próbowali i nie widzą różnicy, teraz mam niezły dylemat i zastanawiam się czy jest sens dopłacać do ekstraktu słodowego zamiast glukozy...

Nie idź tą drogą, bo możesz z czasem dojść do dziwnych wniosków ;) , że "po co w ogóle zacierać, jak można wymieszać wodę z cukrem, porządnie nachmielić i nikt nie zauważy różnicy".

Cukier, glukoza podbijają ekstrakt, ale dają większą wytrawność i nie wnoszą całkowicie niczego do piwa - jedynie większą ilość alkoholu. Ekstrakt słodowy, nawet jak składałby się praktycznie z cukrów fermentowalnych, to wnosi jeszcze inne składowe do piwa. Myślę, że nawet jak nie czuliście różnicy w smaku i aromacie, to nie znaczy, że jej tam nie było.

Jeszcze pytanie, jak (w jakiej temperaturze) bylo to fermamtowane.

Bo źle przeprowadzona fermentacja może przykryć drobne niuanse wynikające z lepszych/gorszych składników

Estry, w tej temperaturze, przykryły to co wniósł ekstrakt słodowy. Nawet jeśli zastosujesz najlepsze składniki piwo wyjdzie źle jeśli nie zastosujesz się do pewnych podstawowych zasad. Poczytaj przede wszystkim o fermentacji i czystości w domowym browarze. Udanych warek! 

Edited by Jancewicz

2 godziny temu, damian511 napisał:

Temperatura fermentacji to było około 21 stopni dla obu warek po czym przelewałem je do innego pojemnika na cichą fermentacje na 5 dni, do butelek dodawałem po 4 gramy cukru.

Temperatura fermentacji OK, ale jak dla mnie popełniłeś jedną gafę - piwo z dwóch fermentacji burzliwych przelałem do wspólnego fermentowa na cicha. Jak jedna z warek była by zakażona, to straciłbyś obie warki-  trochę szkoda.

Cztery gramy cukru to dość mocne nagazowanie

3 godziny temu, korzen16 napisał:

Temperatura fermentacji OK, ale jak dla mnie popełniłeś jedną gafę - piwo z dwóch fermentacji burzliwych przelałem do wspólnego fermentowa na cicha. Jak jedna z warek była by zakażona, to straciłbyś obie warki-  trochę szkoda.

Cztery gramy cukru to dość mocne nagazowanie

Kolega w skrócie chyba napisał. Chyba chodzi mu o to, że każdą oddzielnie przelewał na cichą lecz w ten sam sposób. Jeśli jednak przelał obie do jednego to mega dziwne. 

@damian511

Pierwsza rada: drożdże dołączone do brewkitu wyrzuć lub zrób z nich pizzę. Jest ich za mało, są źle przechowywane (ktoś trzyma brewkity w lodówce?) i są to marne szczepy. Lepiej dołożyć 10 złotych i kupić coś normalnego. Fermentację typowych szczepów piwowarskich zaczynamy w najniższej zalecanej przez producenta drożdży temperaturze.

A druga rada zacieraj samodzielnie lub rób piwo z ekstraktu słodowego z samodzielnym chmieleniem. Piwo wyjdzie tańsze i lepsze.

Edited by koholet

Tego się obawiałem. W przyszłości użyj innego ekstraktu słodowego. Wystrzegaj się marki Gozdawa jeśli chodzi o brewkity i ekstrakty słodowe.