Skocz do zawartości

Drożdże za wysoka temperatura


St.Michal

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, robie swoja pierwsza warke jasnego piwa z brewkitu. Zadalem suche drozdze US-05, dla ktorych temperatura podana przez producenta to 19-24 stopnie. Jest teraz kolo 28. Od 6h w fermentatorze nie ma kozucha. Czy to mozliwe, ze drozdze zginely? Mam problem z piwnica i ciezko mi teraz zorganizowac chlodniejsze miejsce w domu. Poradzcie co zrobic. Prosze o wyrozumialosc. Z gory dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie zginęły.

A sposobów jest wiele.

Wstawić fermentor do pudła ze styropianu o grubości 5 cm i włożyć obok niego 2-4 butelek z zamrożoną wodą.

Wstawić fermentor do miski z wodą i przykryć go ręcznikiem zanurzonym w tej wodzie. Pamiętaj tylko by wodę wymieniać co jakiś czas na zimną.

Możesz też zjeść wszystko z lodówki i tam wstawić fermentor :monster:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drożdże w za wysokiej temperaturze fermentacji wytwarzają dużo produktów ubocznych np. fuzli, które są nieporządane i od których głowa boli po piciu. Ja kiedyś tak zrobiłem piwo na S-33 i śmierdziało z fermentora siarkowodorem i od piwa bolała głowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam

Trochę odgrzeję ten temat bo nie chcę zakładać drugiego tematu na taki sam temat :)

Jakiś czas temu robiłem warkę Koelsch na #1007 german ale. Niestety podczas burzliwej akurat przypadł okres tych nieszczęsnych upałów (połowa lipca). Piwo fermentowało przez jakiś czas w 26°C . Na cichą już przelałem do styropianowej lodówki z petami gdzie było 19°Blg.

Rozlałem do butelek - smakowałem - nie było niepokojących objawów. Zresztą nie wiem, mi żadne piwo przy butelkowaniu nie smakuje - jest gorzkie i wodniste :) Po tygodniu od zabutelkowania otworzyłem kontrolnie butelkę. Niestety tu już było gorzej. Zapach mocno owocowy, pachniało jak jakieś owocowe tanie wino. Nagazowane było jako tako (butelka zrobiła przy otwieraniu psst, piana szybko zniknęła), ale w smaku było po prostu niedobre. Żaden kwas ani rozpuszczalnik, po prostu niedobry owocowy sikacz. Goryczka nie ułożona kompletnie i jeszcze ten zapach... Zdołowałem się :(

Pytania mam takie:

1. Czy z czasem piwo coś zyska, czy już lepiej nie liczyć na wiele?

2. Czy ta wysoka temp. fermentacji zmutowała w jakiś sposób drożdże? Czy następna warka na tej gęstwie również da takie niepożądane zapaszki, czy to była tylko wina wysokiej temperatury i z drożdżami będzie wszystko ok?

 

Tak czy siak przerwa do końca września, ale chyba nie wytrzymam tak długo i coś jednak uwarzę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posmak winny? Pewnie nuta octowa. Słabe nagazowanie i brak piany to potwierdza.

 

Spijaj szybko.

No dokładnie tak jak mówisz. To są w 100% efekty wysokiej temp. fermentacji? Aha, piwo miało tydzień od zabutelkowania. Drożdży mogę użyć ponownie?

Edytowane przez korko_czong
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dokładnie tak jak mówisz. To są w 100% efekty wysokiej temp. fermentacji? Aha, piwo miało tydzień od zabutelkowania. Drożdży mogę użyć ponownie?

Myślałem raczej o infekcji bakteriami octowymi, ale nie mam pewności, bo piszesz, że nie jest kwaśne. Założyłem, że nie wyczuwasz lekkiej kwaśności octowej i bardziej kojarzy Ci się z winem.

 

Wysoka temperatura fermentacji może dać zapach rozpuszczalnika, zmywacza do paznokci, palący alkohol, dziwną owocowość (guma do żucia, landrynki).

 

Gęstwy nie należy wykorzystywać ponownie w przypadku nawet najlżejszych wątpliwości. Jak chcesz mieć pewność, odlej trochę gęstwy i potrzymaj ze 2 dni w cieple, powinien się pojawić kożuch i zapach octowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posmak winny? Pewnie nuta octowa. Słabe nagazowanie i brak piany to potwierdza.

 

Spijaj szybko.

No dokładnie tak jak mówisz. To są w 100% efekty wysokiej temp. fermentacji? Aha' date=' piwo miało tydzień od zabutelkowania. Drożdży mogę użyć ponownie?[/quote']

Jeśli to octowe to z dnia na dzień będzie gorzej, jeśli po tygodni już są oznaki to po miesiącu będzie kwasik. Ale czekaj oczywiście i obserwuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.