Jump to content
Sławomir Czerwiński

Wybór drożdży i ilość glukozy

Recommended Posts

Witam wszystkich, 

Jestem całkiem zielony po warzeniu pierwszej warki z brewkitu i w trakcie pierwszej burzliwej z zacieraniem, tak więc przepraszam za być może głupi temat, ale nie mogę nigdzie znaleźć regół doboru drożdży do piwa. Czy są jakieś unifikowane reguły, czy mam się kierować tylko tym co napisane na paczce. 

Przy warce z warzeniem zamówiłem zestaw surowców, proponowany szczep drożdży był niedostępny a podana nazwa nie posiadała żadnych oznaczeń to też nie mam pewności że te które kupiłem są właściwe, a burzliwa całkiem mi zanikła po 2 dniu. 

Druga sprawa dotyczy glukozy na refermentację, ile dajecie na butelki i czy zawsze tyle samo na odpowiednią butelkę czy też zależy od BLG, rodzaju piwa itp? 

Godzinę temu, Sławomir Czerwiński napisał:

reguł doboru drożdży do piwa

Pytania są zazwyczaj dwa: jakie warunki możesz zapewnić i jakie piwo chcesz uzyskać.

Wersja pierwsza: sprawdzasz jakie masz temperatury w miejscu gdzie fermentujesz i sprawdzasz, które drożdże sobie w nich dobrze radzą. Gdzie sprawdzić? Opisy producentów jak najbardziej albo w tym co wypracowano już na forum, np. w wątku o WB-06 są poręczne wykresy zaczynające się od tego wpisu. Patrzysz, porównujesz, wybierasz i robisz. Uwaga: patrzysz raczej na dolną granicę pracy szczepu.

Wersja druga: czytasz o stylu piwa, który Cię interesuje, sprawdzasz polecane szczepy, sprawdzasz ich wymagania i przygotowujesz fermentownię pod tym kątem.

Zacznij od pierwszego, z czasem przejdziesz na drugie. Zdobywanie doświadczeń i samokształcenie są ważne jeśli chcesz warzyć coraz lepiej.

Edited by zasada