Jump to content

Wybór drożdży i ilość glukozy


Sławomir Czerwiński
 Share

Recommended Posts

Witam wszystkich, 

Jestem całkiem zielony po warzeniu pierwszej warki z brewkitu i w trakcie pierwszej burzliwej z zacieraniem, tak więc przepraszam za być może głupi temat, ale nie mogę nigdzie znaleźć regół doboru drożdży do piwa. Czy są jakieś unifikowane reguły, czy mam się kierować tylko tym co napisane na paczce. 

Przy warce z warzeniem zamówiłem zestaw surowców, proponowany szczep drożdży był niedostępny a podana nazwa nie posiadała żadnych oznaczeń to też nie mam pewności że te które kupiłem są właściwe, a burzliwa całkiem mi zanikła po 2 dniu. 

Druga sprawa dotyczy glukozy na refermentację, ile dajecie na butelki i czy zawsze tyle samo na odpowiednią butelkę czy też zależy od BLG, rodzaju piwa itp? 

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Sławomir Czerwiński napisał:

reguł doboru drożdży do piwa

Pytania są zazwyczaj dwa: jakie warunki możesz zapewnić i jakie piwo chcesz uzyskać.

 

Wersja pierwsza: sprawdzasz jakie masz temperatury w miejscu gdzie fermentujesz i sprawdzasz, które drożdże sobie w nich dobrze radzą. Gdzie sprawdzić? Opisy producentów jak najbardziej albo w tym co wypracowano już na forum, np. w wątku o WB-06 są poręczne wykresy zaczynające się od tego wpisu. Patrzysz, porównujesz, wybierasz i robisz. Uwaga: patrzysz raczej na dolną granicę pracy szczepu.

 

Wersja druga: czytasz o stylu piwa, który Cię interesuje, sprawdzasz polecane szczepy, sprawdzasz ich wymagania i przygotowujesz fermentownię pod tym kątem.

 

Zacznij od pierwszego, z czasem przejdziesz na drugie. Zdobywanie doświadczeń i samokształcenie są ważne jeśli chcesz warzyć coraz lepiej.

Edited by zasada
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.