Skocz do zawartości

Recenzja pokrywy z IKEI do chmielenia na zimno


Rekomendowane odpowiedzi

Widziałem temat z 2013 roku nt. tego sitka z IKEA, lecz było tam tylko jedno zdjęcie, więc chciałbym odnowić temat. Jeśli coś pominąłem lub źle dodałem temat proszę moderatorów o korektę.

 

Zauważyłem, że wiele osób ma problem z chmieleniem na zimno i pyta o to w wielu tematach. Użycie gąbek, sitek, hop spiderów, worków nylonowych etc. Może rozwiązanie jest łatwiejsze i tańsze (15zł).

 

Moja pierwsza warka z chmieleniem na zimno - sporo chmielin przedostało się do butelek. Słyszałem w kilku miejscach o tym ciekawym sicie - przykrywka ze stali nierdzewnej STABIL, więc podjechałem do IKEI, zakupiłem i takowe przetestowałem w warce NEIPA - na zimno poszło na 4 dni 50g Citry oraz na 2 dni 50g Mosaica. Zdjęcia poniżej przedstawiają dzień rozlewu do butelek. 

 

Jak widać sito podołało wyśmienicie. Cały chmiel zatrzymany, najmniejszy pył który osiadł na dnie był znikomy (kran z reduktorem osadu) - może 100ml wylane oraz około 100ml zostało w chmielu w sicie. Może nawet mniej. Dodatkowo chmiel ma bezpośredni kontakt z piwem, można nawet zamieszać delikatnie. 

 

Uzycie: sito wygotowałem porządnie oraz spryskałem OXI. Piwo zlane do butelek, zero infekcji, mimo iż wkładałem sito podczas trwającej cichej, a nie podczas zlewania.

Idealnie mieści się w fermentorze, zatrzymuje się na poziomie około 9L.

 

(nie wiem czemu obróciło mi zdjęcia)

IMG_4998.jpg

IMG_5002.jpg

IMG_5004.jpg

IMG_5005.jpg

IMG_5006.jpg

IMG_5007.jpg

IMG_5008.jpg

IMG_5010.jpg

Edytowane przez Suchejroo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Tomi23 napisał:

Jak podczas trwającej cichej wmontowałeś sito na wysokość 9 L?

 

P.S. Nutella na cicha ?

Miałem worki do mrożenia - zakres temperatur -40stC do +120stC, więc go wygotowałem również, włożyłem do niego rękę i wmontowałem sito ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Les_Grossman napisał:

Czy np byłoby sensowne stosować to do chmielenia na zimno w baniaku jeszcze z gestwa żeby np moc ja zebrac bez zasyfienia chmielem? Czy lepsze rozwiązanie w takim przypadku byłby hopspider zamykany? Chociaż wymuszaloby to fermentacje w baniaku z kranem, czego nie lubię. Ale patent fajny 

Każdym sposobem, moim zdaniem, część pyłu z chmielu dostanie się do gęstwy. Czy w sposobie z sitkiem czy hop spider - lecz nie dotarłem do momentu zbierania gęstwy więc w tym temacie nie pomogę, czy ten pył jest szkodliwy dla gęstwy. Ja dodawałem na zimno zawsze na cichą, zlane już znad osadu po burzliwej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Wiem, że temat jest o pokrywce z Ikei, ale nie wszędzie Ikea występuje :);)

Z doświadczenia mogę polecić zlewanie piwa przez damską rajtuzkę :) Wkładam do fermentora wygotowaną chochlę do zupy z naciągniętą na nią rajtuzką i do środka daję wężyk do ściągania piwa. U mnie sprawdza się bardzo dobrze i używam tego sposobu za każdym razem pozbywając się chmielin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.