Jump to content

Recommended Posts

Dziwna sprawa Panowie. Otwieram Dry Stout'a, smakuję i czuję wędzonkę. Piwo ma 3 miesiące i zostały 2 butelki. Jakiś czas temu osoba poczęstowana tym Stoutem stwierdziła, że jest wędzony, ale jak? W zasypie nie było wędzonego słodu? Pozostałe butelki nie wykazywały tych cech. Co to może być? Infekcja?

Zasyp:

Pale ale                                 40%

Wiedeński                             40%

palony jęczmień Muntons 10%

płatki jęczmienne                10%

drożdże  S-04

Słody palone mają minimalnie wędzony charakter ale coś więcej niż na granicy percepcji to raczej infekcja (albo pomyłka w słodach).

Infekcja dzikimi drożdżami. Niektóre produkowane przez nie fenole mogą przyjmować akcenty wędzone, przeważnie bardziej kojarzące się z torfem niż klasyczną wędzonką. 

16 godzin temu, Oskaliber napisał:

Infekcja dzikimi drożdżami.

Może być, ostatnimi czasy mam problem z dzikusami. Czy może być to spowodowane trzymaniem owoców w kuchni? Właśnie w kuchni warzę i robię rozlew.

No generalnie skórki owoców często są nośnikami dzikich drożdży, więc jakoś to tam prawdopodobieństwo zakażenia zwiększa, ale nie pokusiłbym się o stwierdzenie, że to na pewno ich zasługa. Ja też często mam owoce w kuchni, w której warzę/butelkuję i nic mi się nigdy nie zakaziło. Chyba, że masz jakieś przejrzałe/nadgnite i latają Ci muszki, to mogą to wszystko roznosić. 

Edited by Oskaliber

21 godzin temu, Oskaliber napisał:

Chyba, że masz jakieś przejrzałe/nadgnite i latają Ci muszki, to mogą to wszystko roznosić. 

Wykluczam, dbam o to by takie rzeczy nie miały miejsca w domu. Czyli pozostają drożdże z otwartych okien.