Skocz do zawartości

Kocioł warzelny - jaki?


Kochan

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, czytam sporo o kotłach i w sumie już mam mętlik :/ postanowiłem przesiąść się na "automat" bo warzenie w kuchni nie należy do najłatwiejszych w moim przypadku. Marudzenie drugiej połówki, zajęta w sumie cała płyta indukcyjna, bałagan itp. 

Zastanawiam się w sumie nad najtańszym rozwiązaniem np. klarstein beerfest poniżej 1000 w sumie kocioł do pasteryzownia typu Lidl z filtrem i kranem. Warki raczej nieduże 15l.

Doradzcie coś proszę co będzie mogło służyć dłuższy czas, usprawni pracę i nie będzie wymagało jakiś mega ingerencji w sprzęt. Czy ten kocioł w cenie 600zl to opcja którą warto rozważyć?

Edytowane przez Kochan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetnie Cię rozumiem, bo mam podobną sytuację. W domu (mieszkaniu) nie mam gazu, płyta ceramiczna raczej 30kg garnka może nie przeżyć, fermentuję w piwnicy (na razie zupki chińskie czyli brewkity). Jak widzę, proste kotły warzelne lub pasteryzatory ("kociołek z Lidla") można upolować za 200—500 zł, ale gdyby chcieć w nich zacierać to jednak trzeba dołożyć mieszadło (albo zacierać w worku BIAB i pogodzić się z nieco mniejszą wydajnością) - i filtrować w fermentorze z założoną sraczrurką. Można też liczyć pompę i mieszać zacier - ale wtedy trzeba uważać na zapychanie się pompy.
W sumie, to ja chyba będę polował na "kociołek z Lidla" i potem go trochę przerabiał. Ale szukam też na OLX - tam czasem są różne okazje, np. sprzęt powystawowy albo lekko obity czy wklęśnięty. Póki co, to nie spieszy mi się. A co Ty planujesz?

Wysłane z mojego LEX820 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muchor ja zacieram w "lidlu" bez mieszadła i jakoś nie mam większego problemu, jeśli dobrze zaizolujesz garnek to grzałka włączy się tylko kilka razy podczas zacierania. Klarstein beerfest to nic innego jak warnik/kociołek lidla ze sterownikiem, poszukajcie na forum jest sporo przeróbek kociołków lidla/warnika poszukajcie na forum, sporo tego było np tu,

 

ceny trochę przeszacowane bo spokojnie można to za 1/2 tego co podał PiwoLab ogarnąć, garnek jak poszukasz to nowy z niezdzewki ala lidl dorwiesz za 150zł, sterownik od malinowego za połowę tej ceny (ja działam na sterowniku do fermentacji od malinowego i jestem zadowolony)

Edytowane przez Gadget
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na waszym miejscu poczekałbym na używkę powystawową lub z lekkimi wgnieceniami. Mnie się udało kupić Maischfesta za około 450 zł z małym wgnieceniem. Na początku  myśłałem, żeby coś zrobić na podstawie warnika, ale największym problemem okazał się kosz, który jednak swoje kosztuje 300-400 zl. Do tego warnik min 200 plus sterownik oraz dodatki i sumując wyjdzie używany kocioł zacierny.

 

Tak na marginesie nowy sprzęt trochę podrożał. Z końcem ubiegłego roku można było wyhaczyć nowego Royala za 1 300,00 zł, a teraz 1800!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Ci się nie spieszy to szukaj okazji. Mam Coobre CB3 . A udało mi sie kupić zdekompletowany Klarstain 50 L.

Taki kocioł  Brak elektroniki i kilku rurek zaworów i pompki . Ale grzałki działają, resztę dopasuję i planuję wsadzić sterownik od Malinowego. Jak złoże tą 50-tkę to CB3 pójdzie pod młotek

Edytowane przez burczas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam wszystkich forumowiczów. Przymierzam się do zakupu kotła zacierno-warzelnego, żeby przyspieszyć trochę proces produkcji bo za dużo czasu spędzam w piwnicy ?. Możecie coś doradzić? Tak, żeby wychodziło 20-23 litry gotowego piwa. Najlepiej w zestawie z chłodnicą? Budżet tak do 3500 - 4000 zł?

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@smerf08365 przy takim budżecie brałbym Grainfathera. Zrobisz bez problemu warkę 25 litrów, w zestawie chodnica przeciwbieżna. W 4000 zł jeszcze ocieplenie będzie i w zasadzie masz super sprzęt. Z czasem dokupisz kilka bajerów w celu "ułatwienia sobie życia" jak hopstopper czy camlocki. Poczytaj stosowny wątek.

Edytowane przez nike21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

5 godzin temu, nike21 napisał:

@smerf08365 przy takim budżecie brałbym Grainfathera. Zrobisz bez problemu warkę 25 litrów, w zestawie chodnica przeciwbieżna. W 4000 zł jeszcze ocieplenie będzie i w zasadzie masz super sprzęt. Z czasem dokupisz kilka bajerów w celu "ułatwienia sobie życia" jak hopstopper czy camlocki. Poczytaj stosowny wątek.

Polecisz jakiś sklep, w którym kupię taki sprzęt? Do czego służy camlock? 

Edytowane przez smerf08365
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kociołek tak jak Ci @anteks napisał w sklepie Twój Browar. Niestety aktualnie niedostępny ale możesz do nich napisać kiedy będzie bo mają ten kociołek w ofercie. 

Camlocki to szybkozłącza, które można zastosować zamiast oryginalnych złącz skręcanych. Ułatwia podłączanie ramienia do cyrkulacji i chłodnicy do chłodzenia.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  •  

Witam 

Jestem nowym na forum 

Przeczytałem kilka tematów , ale tak na prawdę nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie , a mianowicie :

Piwowarem też jestem początkującym , pierwsza warka z kitu potem dwie z ekstraktów i 8 już ze słodów z zacieraniem . Trochę uciążliwe ponieważ mieszkam w bloku mała kuchnia ( żona marudząca ) , kuchnia najpierw ceramiczna teraz indukcyjna ( trochę lepiej na niej ) garnek 25 l.

Tak więc teraz jestem przed zakupem kociołka .

I tu dalej nie wiem co mam kupić wiadomo każdy ma wady i zalety , każdy pisze ,że ten co on ma jest wystarczający .

Warki robiłem 20 litrowe bo więcej wody bym na indukcji nie zagotował .

I teraz pytanie co do kotłów wymienionych wyżej ja na myśli miałem zakup COOBRA CRAFTBREWER CB , tylko jaki CB3 czy CB5 Warki robiłem małe 20l i CB3 wystarczył by , ale może kiedyś bym zrobił coś więcej .

1.Czy warto kupić kocioł np. na 50 l i robić w nim Warki 20 l ?

2.Czy jeżeli będę jednak robił warki 20 l to chłodnica w CB5 sprawdza się do mniejszej ilości chłodzonej brzęczki ?

3.A może jest jeszcze inny rodzaj kotła którego nie widziałem jeszcze ?

Budżet na zakup to 3000 zł. 

Potem będę dokupował dodatki które też nie są tanie . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Budziol26 napisał:
  • 1.Czy warto kupić kocioł np. na 50 l i robić w nim Warki 20 l ?
    3.A może jest jeszcze inny rodzaj kotła którego nie widziałem jeszcze ?

1. Ja rozważałem Klarsteina 30 vs 15 litra. Stanęło na 30. W efekcie pomyłki sprzedawcy dostałem 45 l w cenie 30 ;) a robię w nim 20-25 l bez problemów. Ale coraz bardziej żałuję, że nie zdecydowałem się na 15. Ale to kwestia preferencji (nie robię mocarzy) i przerobu (raczej spada niż rośnie).

3. Ja bym szukał używanego Klarsteina na olx, one tam chodzily w bardzo dobrych cenach (jak szukałem rok temu za mniej niż 1000). No i na tutejszej giełdzie pojawiają się świetne okazje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, zasada napisał:

1. Ja rozważałem Klarsteina 30 vs 15 litra. Stanęło na 30. W efekcie pomyłki sprzedawcy dostałem 45 l w cenie 30 ;) a robię w nim 20-25 l bez problemów. Ale coraz bardziej żałuję, że nie zdecydowałem się na 15. Ale to kwestia preferencji (nie robię mocarzy) i przerobu (raczej spada niż rośnie).

3. Ja bym szukał używanego Klarsteina na olx, one tam chodzily w bardzo dobrych cenach (jak szukałem rok temu za mniej niż 1000). No i na tutejszej giełdzie pojawiają się świetne okazje.

W tym typie w sprzedaży jest chłodnica czy osobno trzeba dokupić ? Bo cena 2300 blus chłodnica to samo co Cobra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Budziol26 napisał:

W tym typie w sprzedaży jest chłodnica czy osobno trzeba dokupić ? Bo cena 2300 blus chłodnica to samo co Cobra

Bez chłodnicy. Jak mowie, zapłaciłem niecałe 900 a chłodnice miałem juz dwie na stanie. Klarstein to inaczej brandowana Coobra więc wiesz.

Powodzenia w szukaniu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, wizi napisał:

Czesi wysyłają za darmo do Polski.

Na stronie napisali że minimalna pojemność warki to 20l, co jest minusem. Reszta to to samo co Coobra

 

2 godziny temu, mmmPiwerko napisał:

yup to czeski 

https://brewtaurus.com/products/b45l-ss-brewing-system-pro

ktoś korzystał i może się wypowiedzieć?

Po co przepłacać? Promka 1530zł z darmową wysyłką

https://www.expondo.pl/royal-catering-kociol-warzelny-do-piwa-40-l-lcd-10011523?gclid=Cj0KCQjw6J-SBhCrARIsAH0yMZgK-_CwtnG4aA0wP2WdGtB18UDOjoFtBPdPN3D-xKHweWRIOkXO-vgaAntkEALw_wcB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.