Skocz do zawartości

"Myszato-zbożowe" zapachy w piwie i mętność. Słód bydgoski.


c64club

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem drugą partię słodu Pale Ale od tego samego dostawcy, na którego na forum nie narzekano, ani na jego produkty (czyt. "u mnie wszystko ok z tym słodem, a cena bardzo ok"). Sam sprzedawca widać na słodzie się zna, sprowadza też słody angielskie, generalnie nie chciałbym zwalić jakiegoś błędu w procesie na jego magazyn.

 

Wszystkie piwa i testy na tym słodzie, jeśli zasyp w miarę "czysty" (bez czekolady, palonych i 20% karmeli) wali mniej lub bardziej myszami i nie chce się sklarować za Chiny. Różny sprzęt (zacieranie w garnku jak i RIMS czyszczony CIP-em), różna woda, różne drożdże, różne schematy fermentacji. Brzeczka tylko zapowiada zapach, po fermentacji całe stado gryzoni. "Myszate" warki łączy słód - czy to świeżo po dostawie (ledwie od kuriera przyjęty wylądował w kadzi) czy po 4 miesiącach. Zatarłem mikrowarkę z kilograma innego słodu od gościa i problemu nie ma.

 

Inne słody od tego dostawcy są wyśmienite. Kupiłem ponad 20 rodzajów w kilowych paczkach (osobny projekt), nad worem z Monachem można pół dnia siedzieć i wdychać zapach, ale z tym bazowym jakaś kutastrofa. Tak spieprzyć piwa to mi się jeszcze nie udało. Swoją drogą, wśród znajomych robi furorę ("pewnie kiedyś tak smakowało w karczmie", "ale żywe", "prawdziwie zbożowe") ale wada to wada, ja mam jej dość.

 

Czy jest jakiś błąd w zacieraniu/warzeniu, który może skutkować takimi aromatami? Może ten słód jest troszkę bardziej wymagający i robię coś źle, ale nie mam punktu zaczepienia. Ktoś, coś, jakieś doświadczenia podobne?
 

 

Edytowane przez c64club
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siakiś dziwny ten słód. Z zacieru po Pale Ale mógłbym dzisiaj wybrać garść wyraźnie rozrośniętych kiełków, takich 5-15mm. Nie ma co wytaniać, kupuję worek ze Strzegomia i spokój, a ten słód wykończę robiąc piwa dla kilku ludzi, którym smakowały one wyjątkowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No faktycznie jak słod Ci zaczął znowu kiełkowac to co jest nie tak :) zmienić dostawcę i wszystko. I przetrzymywać słód w suchym miejscu.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.