Skocz do zawartości

Czy juz rozlewac? Zeszlo tylko do 5 Blg


klarkid

Rekomendowane odpowiedzi

17 minut temu, moler napisał:

Esencja polskich forów. Wiem, skrytykuję, ale nie powiem jak ?

Esencje mamy powyżej: mam problem to napisze pytanie i nie będę się wysilał szukając odpowiedzi. Przecież mój problem jest jedyny niepowtarzalny...

Poniżej wyniki z googla z tym "Problemem"

https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&sxsrf=ACYBGNQb766xI8fvrPua_r2B4uqo9XthOA%3A1578843278590&ei=jjwbXt3KI7CvmwXPobyABw&q=przelicznik+refraktometru+site%3A+piwo.org&oq=przelicznik+refraktometru+site%3A+piwo.org&gs_l=psy-ab.3...1868.6871..9788...0.2..0.111.1315.12j3......0....1..gws-wiz.......0i71j0i22i30j33i160.54M0D3sEVLA&ved=0ahUKEwjdyZrGsf7mAhWw16YKHc8QD3AQ4dUDCAo&uact=5

 

żeby nie było nie tylko na piwo.org jest ta wiedza tajemna https://brewness.com/calculator/pl/gravity-correction

Edytowane przez Mibor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, anteks napisał:

Nie sztuką kupić na ali, trzeba wiedzieć jak uzywać

Chińczycy nie dodają instrukcji do refraktometrów. Jest tylko, ze trzeba go skalibrowac na destylowanej wodzie.

Początkujący, który nie natknął się w swoich poszukiwaniach na informację, ze alkohol zakłamuje wskazanie refraktometru, nie będzie o tym wiedział. To nie do końca jego wina, ani lenistwo.

Nawet artykuł o refraktometrze na Wiki nie jest do końca precyzyjny. Napisane jestw w nim: " Wadą refraktometru jest podawanie mocno zafałszowanego odczytu w przypadku fermentującego piwa. Powoduje to konieczność żmudnych przeliczeń, które na szczęście można wykonać w programach komputerowych (np. ProMash) wspomagających domowego piwowara. Konieczne jest wtedy podanie ekstraktu brzeczki nastawnej. Dla celów piwowarstwa domowego refraktometr powinien mieć skalę 0-32° Brix. "

Cóż to znaczy dla początkującego piwowara? A generalnie niewiele. Własnie przeczytał całe Wiki 2 razy, bo słabo jeszcze rozumie o co kaman. Ale o refraktometrze przeczytał tylko raz, bo forma w jakiej zostało napisane o zakłamaniach nie zapaliła mu lampki "BACZNOSC".

Edytowane przez Kaniutek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Mibor napisał:

Esencje mamy powyżej: mam problem to napisze pytanie i nie będę się wysilał szukając odpowiedzi. Przecież mój problem jest jedyny niepowtarzalny...

 

Przeczytałem wiele wątków na forum i przyznaję z ręką na sercu, że w żadnym z nich nie natknąłem się na kwestię konieczności przeliczenia wyników po zmierzeniu gęstości refraktometrem. Nie jestem osobą, która woli zadać pytanie nie wyszukując wcześniej informacji.

Dwóch bardziej doświadczonych kolegów zwróciło mi uwagę - tu również wysiliłem się i znalazłem plik do przeliczania obliczeń. Po przyjęciu krytyki na klatę, dalej dostawałem pstryczki w nos zamiast rzetelnie pomóc. Nie wmawiaj mi zatem proszę, że zadaję pytania na lenia.

 

3 godziny temu, Kaniutek napisał:

Chińczycy nie dodają instrukcji do refraktometrów. Jest tylko, ze trzeba go skalibrowac na destylowanej wodzie.

Początkujący, który nie natknął się w swoich poszukiwaniach na informację, ze alkohol zakłamuje wskazanie refraktometru, nie będzie o tym wiedział. To nie do końca jego wina, ani lenistwo.

Nawet artykuł o refraktometrze na Wiki nie jest do końca precyzyjny. Napisane jestw w nim: " Wadą refraktometru jest podawanie mocno zafałszowanego odczytu w przypadku fermentującego piwa. Powoduje to konieczność żmudnych przeliczeń, które na szczęście można wykonać w programach komputerowych (np. ProMash) wspomagających domowego piwowara. Konieczne jest wtedy podanie ekstraktu brzeczki nastawnej. Dla celów piwowarstwa domowego refraktometr powinien mieć skalę 0-32° Brix. "

Cóż to znaczy dla początkującego piwowara? A generalnie niewiele. Własnie przeczytał całe Wiki 2 razy, bo słabo jeszcze rozumie o co kaman. Ale o refraktometrze przeczytał tylko raz, bo forma w jakiej zostało napisane o zakłamaniach nie zapaliła mu lampki "BACZNOSC".

Dziękuję Ci serdecznie za wyjaśnienie tematu. @Kaniutek - mógłbyś rzucić okiem czy moje wyliczenia są poprawne? Znajdziesz go kilka postów wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem niedawno zrobilem dokładnie ten sam błąd mimo, że wcześniej przeczytałem prawie całe forum i jestem z tych, którzy zanim coś zrobią, dokładnie interesują sie tematem. Czytam wszystkie instrukcje.

 

Uważam, że wpis w Wiki jest niewystarczająco dobry i powinien być inaczej zredagowany. A wręcz powinien zawierać instrukcję, jak używać refraktometru w piwowarstwie, ktorej tam nie ma.

 

Co ciekawe, duzo bardziej wartosciowy wpis nt. refraktometru jest tutaj 

ale i on nie zapala lampki "baczność".

W sumie najlepiej to wyjasnil Kopyra w jednym ze swoich filmow o podstawach warzenia piwa, kiedy jeszcze jego filmy miały sens i jakąś wartość.

Na forum zaś jest jasny i przejrzysty wpis Dr2 

 

Edytowane przez Kaniutek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich serdecznie. Szybkie pytanko. Ostatnio warzyłem weizena na drożdżach wb-06. Start 6.01 blg 12. Dzisiaj około 2,5 blg. Czy myślicie że zejdzie niżej? Jutro chciałem butelkować ale poczytałem o wb-06 że są dość żarłoczne i się zastanawiam czy jutro butelkować. Pytam żebym czasem granatów nie zrobił albo nie było przegazowane. Z góry dziękuję za porady. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Twaróg napisał:

Witam wszystkich serdecznie. Szybkie pytanko. Ostatnio warzyłem weizena na drożdżach wb-06. Start 6.01 blg 12. Dzisiaj około 2,5 blg. Czy myślicie że zejdzie niżej? Jutro chciałem butelkować ale poczytałem o wb-06 że są dość żarłoczne i się zastanawiam czy jutro butelkować. Pytam żebym czasem granatów nie zrobił albo nie było przegazowane. Z góry dziękuję za porady. 

 

Butelkowanie po 8 dniach to raczej kiepski pomysł. Nawet, jeśli drożdże zjadły już cały cukier, to jeszcze muszę posprzątać po sobie. Poczekaj do tych dwóch tygodni, sprawdź blg i wtedy butelkuj. A jeśli aż tak bardzo korci, żeby butelkować jak najszybciej - poczekaj 3 dni, zmierz blg, jeśli nie spadło, to wtedy już raczej granatów być nie powinno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Cześć. Akurat jestem na etapie końcówki burzliwej i raz jeszcze chciałem poczytać o odczytach na refraktometrze. Nie wiem czy ktoś podawał już wcześniej ale mnie najlepiej sprawdza się ten kalkulator :

https://kalkulatorpiwowara.pl/refractometer

poczatkowe  w stopniach brixa miałem 14. Teraz zeszlo do 7 brixa i według kalkulatora wychodzi 3.22 BLG. Mierzylem balingometrem i pokazuje 3

Mniej wiecej się pokrywa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam, 

 

Warze pierwszą warkę (brewkit) - mam pytanie, startowałem z 10,5blg (blonde lager), po 2 tygodniach burzliwej mam 4,5blg. Od 4 dni blg stoi w miejscu, fermentacja spowolniła/zatrzymała się  (nie ma już piany, bulkanie dalej jest).

 

Piwo fermentowało w temperaturach 20-23 stopnie. 

 

Chce przelać na cichą i później butelkować - czy możliwe, że w cichej coś jeszcze zjedzie z blg, żeby nie było granatów ? Trochę boje się jeszcze butelkować :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, m_ikolaj napisał:

Witam, 

 

Warze pierwszą warkę (brewkit) - mam pytanie, startowałem z 10,5blg (blonde lager), po 2 tygodniach burzliwej mam 4,5blg. Od 4 dni blg stoi w miejscu, fermentacja spowolniła/zatrzymała się  (nie ma już piany, bulkanie dalej jest).

 

Piwo fermentowało w temperaturach 20-23 stopnie. 

 

Chce przelać na cichą i później butelkować - czy możliwe, że w cichej coś jeszcze zjedzie z blg, żeby nie było granatów ? Trochę boje się jeszcze butelkować :)

 

Pozdrawiam.

Nie przelewaj, potrzymaj jeszcze kilka dni w tym samym wiadrze do końca (nie podejrzewam, że będziesz zbierać gęstwę). Chociaż wydaje się, że w tej temp. drożdże już zrobiły robotę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Jancewicz napisał:

Nie przelewaj, potrzymaj jeszcze kilka dni w tym samym wiadrze do końca (nie podejrzewam, że będziesz zbierać gęstwę). Chociaż wydaje się, że w tej temp. drożdże już zrobiły robotę.

 

Dziękuję za odpowiedź !

 

Trzymać do końca bulkania w rurce, czy po prostu przetrzymać jeszcze ok 3-4 dni przed przelaniem ? Blg już chyba nie spadnie, skoro stoi od 3 dni ? :)

 

Skoro mam całkiem wysokie blg, to jak zadać później glukozę do butelek ? Standardowo 3g jak w instrukcji , czy trochę mniej? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, m_ikolaj napisał:

Trzymać do końca bulkania w rurce, czy po prostu przetrzymać jeszcze ok 3-4 dni przed przelaniem ? Blg już chyba nie spadnie, skoro stoi od 3 dni ? :)

 

Skoro mam całkiem wysokie blg, to jak zadać później glukozę do butelek ? Standardowo 3g jak w instrukcji , czy trochę mniej? 

Potrzymaj jeszcze te 3 dni. Skoro drożdże już nie jedzą w fermentorze to w butelkach też nie powinny czyli glukozy/cukru do refermentacji dajesz zgodnie z kalkulatorem / instrukcją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, koncept napisał:

ja mam najgorzej. spadło mi z 14 na 7 i nie chce się ruszyć. o co chodzi?

 

Jakie piwo, jakie drożdże, temperatura fermentacji i po jakim czasie wykonany pomiar? I przede wszystkim - mierzysz spławikiem czy refraktometrem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, koncept napisał:

porter ang s-04 ok 19st temp płynu ok. 17 st temp otoczenia dziś minęło 7 dni pomiar spławikiem

 

Skąd wiesz, że nie chce ruszyć, skoro mierzysz po tygodniu? Sprawdź spławik na czystej wodzie i zrób pomiar za tydzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, koncept napisał:

źle mnie zrozumiałeś. fermentacja pięknie ruszyła ale zakończyła się po 5 dniach na 7 blg i tak jest do dziś, chodzi o to że spodziewałem się zejścia do poziomu 2 - 3 blg. rzecz w tym że nie wiem co robić - czy czekać czy zlewać na cichą czy co

 

Czyli, jak rozumiem, zmierzyłem po 5 dniach, było 7 blg, odczekałeś 2 dni i było bez zmian? Jaki był schemat zacierania? Sprawdziłeś spławik?

Tak czy siak, 7 dni to za krótko, zostaw w spokoju na przynajmniej kolejny tydzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.04.2020 o 19:56, Jancewicz napisał:

Potrzymaj jeszcze te 3 dni. Skoro drożdże już nie jedzą w fermentorze to w butelkach też nie powinny czyli glukozy/cukru do refermentacji dajesz zgodnie z kalkulatorem / instrukcją.

Dzięki wielkie za rady ! Dzisiaj mija 3 tydzień fermentacji - chciałem rozlewać, ale rano rurka bulkała, a na powierzchni ponownie zauważyłem pianę - zmierzyłem blg - spadło do 3,5 :)

 

Dodatkowo piwo się pięknie zaczęło klarować (nie ma kłaczków) - zapach też uległ znaczącej poprawie. Poczekam jeszcze parę dni, aż będę pewny, że fermentacja się zakończyła i rozlewam ! ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.