Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mam pytanie jakim sposobem utrzymać stałą temperaturę przy fermentacji i później przy leżakowaniu w butelkach? 

Próbowałem w skrzyni skleconej ze styropianu i wymienianiu butelek z lodem ale nie za bardzo dało się kontrolować temperaturę. 

Jak Wy sobie z tym radzicie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Bogumił MC napisał:

Ok, rozumiem, że sam przerabiasz lodówkę?

Nie trzeba przerabiać lodówki, wystarczy że ją podłączysz pod zewnętrzny termostat np stc 1000

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Bogumił MC napisał:

Ok, rozumiem, że sam przerabiasz lodówkę?

 

Ja akuat nie musiałem, bo do tego celu wykorzystałem mała zamrazarke, ktorej termostat dązy do osiatgiecia temperatury ujemnej.

Wowczas wystarczy sterownik na zasilaniu, ktory odcina je, kiedy komora chłodnicza osiągnie wymaganą temperaturę.

 

Przeróbka lodówki (ominiecie termostatu) jest koniecznie, kiedy termostat pozwala na chlodzenie tylko do np 8C,a Ty chcesz zrobic cold crash w 2-3C, czy lagerowac w 5C

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Bogumił MC napisał:

Czyli wystarczy że podłączę pod zasilanie lodówki i on będzie włączał i wyłączał lodówkę aby utrzymać temperaturę?

Dla typowych temperatur fermentacji (ok 16-17C) tak. 

Ustawiasz termostat na min temperature, wiec on chce zawsze chlodzic dp np10C, ale sterownik mu to uniemożliwia. 

 

Problem moze pojawic sie w przypadku piw dolnej fermentacji, czy wykonywania CC i wowczas trzeba termostat ominąć.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, fotohobby napisał:

Dla typowych tem0eratur fermentacji (ok 16-17C) tak. 

Ustawiasz termostat na min temperature, wiec on chce zawsze chlodzic dp np10C, ale sterownik mu to uniemożliwia. 

 

Problem moze pojawic sie w przypadku piw dolnej fermentacji, czy wykonywania CC i wowczas trzeba termostat ominąć.

Teraz mam taki dylemat: czy jak już mam w coś zainwestować to warto póki co użyć stc 1000 czy jednak pójść już w zamrażakę i przeróbkę termostatu? Na pewno poza CC to raczej wystarczyłaby lodówka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz zrobić cold crash to po prostu wyłączasz sterownik i odpalasz lodówkę na full. Jak jest sensowna to pewnie zejdzie do tych 5-6C. Na cold crasha wystarczy. 

 

Ja używam czegoś takiego i też sobie chwalę: https://www.pamel.pl/sklep/prestashop/pl/jednofazowe/93-regulator-temperatury-prt1-z-czujnikiem-zewnetrznym.html. Nie trzeba zupełnie nic robić z lodówką. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Oskaliber napisał:

Jak chcesz zrobić cold crash to po prostu wyłączasz sterownik i odpalasz lodówkę na full. Jak jest sensowna to pewnie zejdzie do tych 5-6C. Na cold crasha wystarczy. 

 

Ja używam czegoś takiego i też sobie chwalę: https://www.pamel.pl/sklep/prestashop/pl/jednofazowe/93-regulator-temperatury-prt1-z-czujnikiem-zewnetrznym.html. Nie trzeba zupełnie nic robić z lodówką. 

Czyli podłączasz lodówkę do tego, ustawiasz temperaturę i tyle? Bez żadnego przerabiania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Bogumił MC napisał:

Teraz mam taki dylemat: czy jak już mam w coś zainwestować to warto póki co użyć stc 1000 czy jednak pójść już w zamrażakę i przeróbkę termostatu? 

 

No przeciez pisalem, ze w przypadku zarmrażarki nie musisz nic przerabiać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Bogumił MC napisał:

Czyli podłączasz lodówkę do tego, ustawiasz temperaturę i tyle? Bez żadnego przerabiania?

Btw, nie wiem czy dałem poprawny link, bo tych sterowników jest kilka tak samo wyglądających i o podobnych nazwach, więc zorientuj się dobrze, gdybyś zdecydował się zamawiać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Oskaliber napisał:

Btw, nie wiem czy dałem poprawny link, bo tych sterowników jest kilka tak samo wyglądających i o podobnych nazwach, więc zorientuj się dobrze, gdybyś zdecydował się zamawiać. 


A możesz mi podać czy Ty korzystasz właśnie z tego: PCRT1? Czy jakiś inny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie pamiętam dokładnie, bo dosyć dawno go kupowałem, ale wydaje mi się, że to jest jednak ten:

http://www.pamel.pl/sklep/prestashop/pl/jednofazowe/33-regulator-temperatury-prt1-z-czujnikiem-zewnetrznym.html

 

EDIT: No, tak na 90% to jest to. 

Edytowane przez Oskaliber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Bogumił MC napisał:

Czyli podłączasz lodówkę do tego, ustawiasz temperaturę i tyle? Bez żadnego przerabiania?

 

Musisz tylko zadbać aby sterownik mierzył temperaturę brzeczki np. przyklejając i izolując sondę do fermentora.

Posiadam ten sterownik (PAMEL PRT1) i w sumie polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.