Jump to content
Sign in to follow this  
MrShades

[K] Wirnik do pompy magnetycznej MP-15

Recommended Posts

W skrócie: przepompowałem podczas kilku ostatnich warek gotującą się brzeczkę przez pompę, w związku z czym otulina magnesów nieco się odkształciła. Deformacja była na tyle duża, że wirnik zablokował się podczas ostatniego warzenia w gnieździe obudowy. Rozebrałem całość i postanowiłem trochę zeszlifować otulinę, żeby nie blokowała obrotu. Niestety nie jest na tyle gruba, żeby dało się wiele materiału zdjąć, więc przetarło się aż do magnesów. Podrzucam zdjęcie uszkodzonego wirnika, otulinę później trochę bardziej rozgrzebałem w ramach zastanawiania się, czy można to jakoś uratować - stąd taka dziura.

Nie masz przypadkiem wirnika na zbyciu? :)

IMG_20190701_151448.jpg

@lewatywa8, dzięki serdeczne.

@korzen16, w opcji nierdzewnej głowica pompy jest z nierdzewki, natomiast sam wirnik i gniazdo obudowy z tworzywa (polipropylen z domieszką z tego co pamiętam). Tak jak mówisz są przystosowane do medium o temperaturze 100°C, ale w gotującej się brzeczce dochodzi też do przemiany fazowej cieczy w gaz, który niestety jest większym nośnikiem energii. W ten sposób można osiągnąć warunki kawitacji.

Mam zawór na wyjściu, ale tutaj jechała na całego :D No nic, pomyślałem o tym wszystkim głębiej po fakcie. Mam nadzieję, że lewatywa8 będzie miał sztukę na sprzedaż.

Kawitacja to wredna suka, która niszczy wszystko wokół siebie, ale zdziwiły mnie uszkodzenia, jakie wywołała. Temperatura musiał chyba faktyczne mocno wzrosnąć powyżej 100°C.

Masz zawór na wyjściu pompy, wiec teraz "po szkodzie" wiesz do czego może się przydać :)

Edited by korzen16

Też miałem zamawiać 11.11 i cena nagle poszła w górę. W opisach też przeczytałem o problemach >100c