Skocz do zawartości

Witbier za mocny


oli97

Rekomendowane odpowiedzi

 

Witam,

 

Uwarzylem Witbiera. Wyszlo 14 Brix i po tygodniu zeszlo do 7 Brix. tzn. ok 5,6% alk.

To troche za duzo.

Co moge zrobic zeby zejsc do ok. 4,6 % alk ?

Rozcienczyc, ale jak?

Zasyp byl:

50% Pilzenski

50% Pszenica nieslodowana i platki owsiane

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Robert87 napisał:

Brawo kolego ja tego nie wyłapałem:)

 

2 godziny temu, gorek007 napisał:

Zaraz, zaraz. Jak zeszło z 14 do 7 to z jakich obliczeń wyszło 5,6% alko? 14-7=7, a 7/1,938=3,61%. Czy ja coś źle liczę?

image.png.754acb23c4599518785eb58833e37ae2.png

Wyraźnie napisał Brix.

@Robert87 może wyślesz te sondy? ;)

Edytowane przez Maciejeq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Maciejeq napisał:

 

 

Wszystko ladnie, pod warunkiem, ze kolega Berlin rzeczywiscie refraktometrem mierzyl.

Jesli tak - to ma chlop calkiem niezle przefermentowane piwo, teraz zostawic w spokoju i za jakies 2 tygodnie lac do butelek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.06.2019 o 18:44, Robert87 napisał:

Niech fermentuje dalej. Co najmniej 10 dni jeszcze. Możesz rozcieńczyć woda butelkowana. Wg kalkulatora pppp. Mieszkasz w Berlinie?

 

  • Mam 25 Litrow piwa, Ile wody bede musial dodac, zeby z 5,6% alc zejsc na jakies 4,6% alc. W kalkulatorze pppp nie moge znalezsc odpowiedniego przelicznika.
  • Gdzies czytalem, ze nie powinno sie rozcienczac piwa wiecej niz max 20% wody. Czy przez dodanie wody nie stanie sie to piwo zbyt puste?
  • Jesli nie rocienczylbym tego piwa to 5,6% alk  chyba troche za "mocarny" Witek. Pil ktos z was juz tak mocnego Witka. Mieszkam w Stuttgarcie nie w Berlinie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, sredstvom napisał:

 

Wszystko ladnie, pod warunkiem, ze kolega Berlin rzeczywiscie refraktometrem mierzyl.

Jesli tak - to ma chlop calkiem niezle przefermentowane piwo, teraz zostawic w spokoju i za jakies 2 tygodnie lac do butelek.

 

Piwo mierzylem refrektometrem wszystkie , wszystkie pomiary Brix.

To piwo zawsze warzylem i filtrowalem filtrem splotowym (sracz wezyk) i wychodzilo 11 Brix. Tym razem ta sama receptura, warzylem metoda BIAB i wyszlo 14 Brix,po fermentacji 5,6% alk.

Jak na Witka to chyba zbyt duzo, ma to byc piwo letnie na upaly. Co robic rozcienczyc czy tak zostawic?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, na przyszlosc planujac piwo lekkie nie celuj w 14° nastawnej. Przeciez jak Ci taki ekstrakt przefermentuje to bedziesz mial odpowiednio wysokie ABV, a jak nie przefermentuje - bedzie kompot. Czyli i tak zle, i tak niedobrze - jesli chodzi o witbier. Ale o to powinienes byl zadbac przed zadaniem drozdzy i rozrzedzic brzeczke do - powiedzmy - 11°. 

Teraz to moze byc juz po ptokach - ale to juz niech sie madrzejsi ode mnie wypowiedza na temat, bo ja sie z rozcienczaniem gotowego piwa nie spotkalem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam nie daleko stuttgartu i pilem takiego witka, granice zawartosci alko to.rzecz umowna, potrzebna na wymogi konkursow, jeslu robimy piwo dla siebie i ktos lubi mocniejsze to nie widze problemu, fakt jest taki po kilku warkach ktore wyszly mocniejsze niz planowalem, dodaje wiecej wody zeby zmniejszyc blg

Wysłane z mojego H9436 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwadnianie gotowego piwa to jest zły pomysł, rozcieńczysz składowe aromatu i piwu będzie bliżej do eurolagera niż do witbiera.

 

Inna sprawa, że jeśli Twoim pytaniem jest, ile wody dolać do 25 litrów piwa, żeby zejść z 5.6% do 4.6%, to chyba nie bardzo uważałeś w szóstej klasie podstawówki?

Błąd popełniłeś na samym początku, tak jak pisze kolega @sredstvom - 13,5 blg to jest dość duży ekstrakt początkowy. Skoro chciałeś osiągnąć 4,6%, to i tak nie najgłębiej Ci odfermentowało. Mogło być jeszcze mocniejsze...

 

Musiałbyś dolać 5,43 litra wody. Kalkulator jest w Windowsie, a liczy się to przez obliczenie łącznej zawartości alkoholu, która podzielona przez oczekiwane ABV daje konieczną objętość płynu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.