Skocz do zawartości

Mieszadło, łopaty z szyny DIN


druid_panoramix

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

jeśli temat był wałkowany to proszę o jakiś link gdzie można o tym poczytać. Jestem w trakcie budowy mieszadła i chciałbym wykonać łopaty z szyny montażowej DIN ale jest ona ocynkowana i tu pytanie czy mogę jej użyć i czy nie ma jakiś zdrowotnych przeciwwskazań? Wiadra ocynkowane są cały czas w sprzedaży więc zakładam że nie mogą być szkodliwe. 

 

IMG_20190627_104643.jpg 

 

IMG_20190627_104649.jpg

 

IMG_20190627_104719.jpg

 

IMG_20190627_104808.jpg

 

IMG_20190627_114402.jpg

 

 

 

DIN.jpg

 

 

Edytowane przez druid_panoramix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ocynk się nie nadaje. Zamów kawałek płaskownika z nierdzewki, wygnij go w śmigło i będzie OK. 

Ja kupuje u tego gościa i jestem z niego bardzo zadowolony:

https://allegro.pl/uzytkownik/bart0712?bmatch=baseline-var-cl-n-eyesa-bp-uni-1-1-0619

Edytowane przez korzen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszperałem trochę w internetach i z tego co można tam odszukać to można używac ocynku np. w wiadrach ale tylko do zimnej wody, pod żadnym pozorem nie można jej podgrzewać czy gotowac bo staje się toksyczny powodując nawet zatrucia. Czy ktoś może to potwierdzić bo narazie udało mi się tylko odszukać żródeł które nie wyglądają na bardzo naukowe i wiarygodne. Wiki milczy o wplywie ocynku na zdrowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, druid_panoramix napisał:

Wiki milczy o wplywie ocynku na zdrowie.

Cynk a nie ocynk. Ocynkowane czyli z powłoką cynku. Cynk reaguje z kwasem dlatego nie nadaje się do kontaktu z brzeczka. Żadne naczynia z blachy ocynkowanej nie mogą posiadać atestu do wody pitnej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miedź też nie jest obojętna. Pamiętaj że brzeczka ma odczyn lekko kwasowy.

Uprzedzając Twoje pytanie: Dawniej robiono sprzęt do warzenia z miedzi tylko dla tego że łatwo się ją obrabiało (pomijam przewodnictwo cieplne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, anatom napisał:

Cynk a nie ocynk. Ocynkowane czyli z powłoką cynku. Cynk reaguje z kwasem dlatego nie nadaje się do kontaktu z brzeczka. Żadne naczynia z blachy ocynkowanej nie mogą posiadać atestu do wody pitnej. 

 

Wiem ze to cynk a nie ocynk ale powszechnie zwane naczynia ocynkowane w tym przypadku nazwalem poprostu ocynkiem, moze niejasno sie wypowiedzialem, sorki.

 

15 godzin temu, quadi napisał:

Miedź też nie jest obojętna. Pamiętaj że brzeczka ma odczyn lekko kwasowy.

Uprzedzając Twoje pytanie: Dawniej robiono sprzęt do warzenia z miedzi tylko dla tego że łatwo się ją obrabiało (pomijam przewodnictwo cieplne).

 

Przeciez wiekszosc chlodnic jest wykonanych wlasnie z miedzi a nie nierdzewki a chlodnice maja przeciez stycznosc z gotujaca sie brzeczka i nikt nie podnosi w tym przypadku zagadnienia "niezdrowego" wplywy miedzi. Dodatkowo, znalazlem  sporo mieszadel wykonanych wlasnie z miedzi na hamerykanskich forach np na homebrewtalk.com  i nie bylo zadnych informacji ani sugestii ze to niezdrowe rozwiazanie. Znalazlem natomiast przy okazji wypowiedz na temat "zdrowotnosci" miedzianych garnkow.

"Nie ma badań, które wskazywałyby na to, że stosowanie naczyń z miedzi może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka. Wskazuje się raczej między innymi na bakteriobójcze właściwości tego pierwiastka. Miedź może spełniać rolę podobną do filtra: wystarczy odstawić naczynie z wodą na kilka godzin, by była ona czysta i gotowa do spożycia. Ewentualne wydzielane jony miedzi są od razu usuwane z organizmu, więc nie mogą w żaden sposób mu zaszkodzić. Warto zauważyć, że w niektórych szpitalach również stosuje się wyroby z miedzi z uwagi na ich właściwości antyseptyczne. Niestety naczynia z miedzi są bardzo drogie, więc posiadanie ich jest w tej chwili luksusem i nie są one dostępne dla szerszego grona odbiorców
–dr n. med. Marzena Gajewska – specjalista internista i alergolog z Centrum Medycznego ENEL-MED.

 

Podobnych opini jest dosc sporo w internetach.

mix3.jpg

mix5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, druid_panoramix napisał:

Przeciez wiekszosc chlodnic jest wykonanych wlasnie z miedzi a nie nierdzewki a chlodnice maja przeciez stycznosc z gotujaca sie brzeczka i nikt nie podnosi w tym przypadku zagadnienia "niezdrowego" wplywy miedzi.

Większość samoróbek tak, właśnie dlatego że miedż jest plastyczna i się łatwo wygina. Sporo jest jednak osób które wykorzystują chłodnice z nierdzewki (ze zdemontowanych chłodziarek) lub wymienników płytowych. Poza tym chłodzenie takie trwa wielokrotnie krócej niż zacieranie.

To że nikt nie podnosi zagadnienia 'zdrowotności' nie świadczy o tym że jest to zdrowe tylko że nikt się tym nie zainteresował/nikogo to nie interesuje.

 

34 minuty temu, druid_panoramix napisał:

Miedź może spełniać rolę podobną do filtra: wystarczy odstawić naczynie z wodą na kilka godzin, by była ona czysta i gotowa do spożycia

Ph plynu ma tutaj znaczenie. Jak napisałem wyżej brzeczka ma odczyn kwasowy, a nie neutralny więc reakcje chemiczne zachodzą pomiędzy nią a miedzią. O ile same wolne jony może się wydalają o tyle sole miedzi niekoniecznie.

Na zakończenie zacytuje słowa Paracelsusa: "Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, bo tylko dawka czyni truciznę". Tak, miedź jest potrzebna organizmowi do prawidłowego funkcjonowania, ale ilośc jej jest znikoma. Ja osobiście w miedzianym garnku kapuśniaku bym nie gotował, ani brzeczki bym nie warzył. Ale to Twoje zdrowie i Twoja decyzja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.06.2019 o 12:21, druid_panoramix napisał:

Jestem w trakcie budowy mieszadła i chciałbym wykonać łopaty z szyny montażowej DIN

Wszystkie elementy z KO (pręt gwintowany, nakrętki, paski blachy) można nabyć drogą zakupu na znanym serwisie aledrogo za niewielkie pieniądze.

Wiem bo takowe zrobiłem już dawno temu :D

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.