Skocz do zawartości

Dolna czy górna? Oraz inne pytania


Orzełek

Rekomendowane odpowiedzi

Po warkach z brewkitów i ekstraktów zamierzam uwarzyć coś ze słodu. Mam jednak dylemat związany z wyborem zestawu, a dokładniej temperatury zacierania. Do tej pory robiłem piwo na drożdżach górnej fermentacji. Dysponuję jednak nieużywaną lodówką i zastanawiam się czy nie skorzystać z niej (po głowie chodzi mi pils z HB). W mieszkaniu obecnie temperatura waha się w granicach 20-24°C, w piwnicy mam jakieś 16*. Co radzicie?

Czy termostat lodówki wystarcza w procesie ważenia czy też warto wspomóc go termostatem zewnętrznym (dysponuję RT-2).

Inna sprawa to taka głupotka, ale mam nadzieję, że skorzystam z Waszego doświadczenia i dobrze wybiorę. Chciałbym kupić drugi fermentator, wymyśliłem więc sobie, że wybiorę taki bez żadnych otworów i będę wykorzystywał do cichej fermentacji, jako szczelnie zamknięty. A więc burzliwa w fermentatorze z rurką i kranikiem, cicha w tym bez otworów i zmieszanie z glukozą oraz rozlew znów z tego z kranikiem. Dobrze myślę?

Trzecia sprawa to próba jodowa. Czy jej przeprowadzenie jest konieczne? Pytam gdyż w HB nie ma wskaźnika skrobi, a z powodów ekonomicznych chciałbym zrobić zakupy w jednym miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inna sprawa to taka głupotka, ale mam nadzieję, że skorzystam z Waszego doświadczenia i dobrze wybiorę. Chciałbym kupić drugi fermentator, wymyśliłem więc sobie, że wybiorę taki bez żadnych otworów i będę wykorzystywał do cichej fermentacji, jako szczelnie zamknięty. A więc burzliwa w fermentatorze z rurką i kranikiem, cicha w tym bez otworów i zmieszanie z glukozą oraz rozlew znów z tego z kranikiem. Dobrze myślę?

Z moich doświadczeń wynika, że cichą lepiej prowadzić z użyciem rurki. Inaczej młode piwo jest już lekko nagazowane. Nie wiem jak to jest u koleżanek i kolegów.

 

Trzecia sprawa to próba jodowa. Czy jej przeprowadzenie jest konieczne? Pytam gdyż w HB nie ma wskaźnika skrobi, a z powodów ekonomicznych chciałbym zrobić zakupy w jednym miejscu.

Ostatnio zapomniałem o próbie... Sprawdzałem w trakcie chmielenia. Skrobi nie było, więc teoretycznie po godzinnym zacieraniu też powinno być u Ciebie ok. Ale. Możesz wybrać się do apteki po jodynę albo płyn lugola.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupowałem płyn lugola bez recepty. Tylko pani magister dziwnie zareagowała jak poprosiłem o "Jodowy wskaźnik skrobi" i powiedziała, że nie sprzedaje takowego musiałem się poprawić i poprosić płyn lugola. Padło pytanie czy mam być na bazie wody czy gliceryny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do lodówki to musisz sprawdzić czy z standardowym termostatem dasz rady ustawić temp. 10-12°C Stare lodówki zazwyczaj, aż takiego zakresu raczej nie mają bo chłodzą poniżej 10°C, a RT-2 Ma zakres 17-36°C i załącza przy spadku temp. a ty potrzebowałbyś przy wzroście temp. żeby puszczał napięcie. Ja mam RT-2CO i mi się sprawdza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

używałem jodyny z apteki i nie działa, wskaźnik jodowy jest przezroczysty a jodyna ciemno bura i zmian koloru nie widać

 

PS a kosztuje dokładnie tyle samo

Edytowane przez Mimazy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja jak zaczynałem robić dolniaki, to wstawiłem 20 litrów wody w fermentorze do lodówki termometr do środka i mi temp 12°C trzymało. Moje zdziwienie było wielkie, gdy włożyłem piwo i zaczęło mi spadać poniżej 10... okazało się że ciepło z fermentacji podgrzewało czujnik i wpływało na termostat. Teraz mam drugi, który ma czujnik dookoła fermentora i trzyma idealnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :okey:

 

używałem jodyny z apteki i nie działa, wskaźnik jodowy jest przezroczysty a jodyna ciemno bura i zmian koloru nie widać

Co ty opowiadasz? Używam jodyny od 20 warek zawsze zmienia kolor z brązowego na fioletowy jak jest skrobia w nastawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezwzględnie jodyna jest dobrym wykrywaczem skrobii, używam od samego początku.

Zresztą już babcie wiedziały czym sprawdzić zaprawioną mąką śmietanę :okey:

dodatkowo jodyna jest wiele tańsza niz ten "wkaźnik" sklepowy.

ja tam wole badać "na smak" :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezwzględnie jodyna jest dobrym wykrywaczem skrobii' date=' używam od samego początku.

Zresztą już babcie wiedziały czym sprawdzić zaprawioną mąką śmietanę :okey:

dodatkowo jodyna jest wiele tańsza niz ten "wkaźnik" sklepowy.[/quote']

ja tam wole badać "na smak" :beer:

pewnie, że można, tylko jak ktoś leniwy to spokojnie podchodzi jodyna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezwzględnie jodyna jest dobrym wykrywaczem skrobii' date=' używam od samego początku.

Zresztą już babcie wiedziały czym sprawdzić zaprawioną mąką śmietanę :okey:

dodatkowo jodyna jest wiele tańsza niz ten "wkaźnik" sklepowy.[/quote']

ja tam wole badać "na smak" :beer:

pewnie, że można, tylko jak ktoś leniwy to spokojnie podchodzi jodyna.

nie no do próby trzeba schłodzić znaleźć czysty talerzyk, masa roboty. A na smak to tylko podejść z kieliszkiem nalać sobie z kranu i już wiadomo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale po co jak kupiłem próbę jodową w cenie 2 razy wyższej w opakowaniu 2 razy większym :) co jodyna z apteki, która nie zginie- pójdzie do apteczki :)

A ciemny zacier niewprawionemu piwowarowi naprawde utrudniał obserwację:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jodyna zakupiona, decyzja o zakupie fermentatora z otworem w pokrywie zapadła, nie wiem tylko jeszcze czy decydować się na to piwo dolnej fermentacji skoro mój regulator się tutaj nie sprawdzi. Może zaufać jednak lodówce (wiem, że przy minimalnym chłodzeniu jest w niej ok. 10°C)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zastosować wyłącznik czasowy wtykany do gniazdka, taki nawet najprostszy z marketu za 10 zł. Moja stara lodówka nawet jak ją ustawiłem na minimum, to i tak schładzała do ok 6 °C. Gdy zakupiłem taki wyłącznik, to ustawiłem tak, że lodówka się włączała w ciągu 24 h. na 2 h (przy schodzeniu z temperaturą) a po dwóch dniach ustawiałem ok 1 h. pracy i miałem przez cały czas 10 °C. Tanio i skutecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprytny pomysł, mam kilka takich wyłączników, trzeba będzie sprawdzić jak będą współpracowały z lodówką.

Jest to tani i pewny sposób, aby zapanować nad temperaturą. Ale należy wcześniej potrenować z fermentatorem wypełnionym wodą celem ustalenia czasów uruchamiania agregatu i odstępów pomiędzy uruchamianiem, na początku sprawia to problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.