Skocz do zawartości

Drożdże belgijskie do piw kwaśnych


Lubliniak

Rekomendowane odpowiedzi

Jak chcesz mieć kwaśnego saisona z wiśniami to użyj drożdże do saisona, jak chcesz mieć kwaśnego czystego pale ale z wiśniami to użyj US-05. Chyba nie ma w tym nic odkrywczego, że drożdże wybiera się zależnie od efektu, który chce się uzyskać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.06.2019 o 00:13, dziedzicpruski napisał:

Nie ma to znaczenia,  użyj jakie Ci wygodniej, ja bym wykorzystał te do seisona bo może coś tam jeszcze wniosą do piwa .

Kolego a jeszcze jedno pytanie bo to mój pierwszy kwas. Dałem probiotyk na dwa dni bez gotowania brzeczki co pewnie było błędem. Po 2 dniach fajna kwaśność delikatna w typie vit c. Zero złych posmaków. Ale jak zacząłem gotować to rzygowiną lekko podjezdzalo. Czytałem że to może być kwas masłowy. Po gotowaniu w smaku ok nos wsadziłem do gara rzygow nie czuć. Na Twoje doświadczenie to będzie coś z tego? Jaki powinien być zapach przy gotowaniu kwaśnej brzeczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Lubliniak napisał:

Ale jak zacząłem gotować to rzygowiną lekko podjezdzalo

 

Nigdy nie gotowałem zakwaszonej brzeczki (robię kwasy probiotyczne ;)  )  ale zakwaszona brzeczka ogólnie śmierdzi i smakuje tragicznie (mi ie to najczęściej z girami kojarzy), tak ,ze tym się nie przejmuj ,po fermentacji to zniknie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.06.2019 o 15:43, Oskaliber napisał:

Jak chcesz mieć kwaśnego saisona z wiśniami to użyj drożdże do saisona, jak chcesz mieć kwaśnego czystego pale ale z wiśniami to użyj US-05. Chyba nie ma w tym nic odkrywczego, że drożdże wybiera się zależnie od efektu, który chce się uzyskać. 

Niby nic odkrywczego ale miałem bardziej na myśli czy drożdże do saisona radzą sobie w kwaśnym środowisku. Do sourów polecane są us05 z tego co czytałem na forum właśnie ze względu na dobrą pracę w niskim pH. Z innej beczki to może doradzisz czy gęstwa po kwasie nadaje się do czegoś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Lubliniak napisał:

Niby nic odkrywczego ale miałem bardziej na myśli czy drożdże do saisona radzą sobie w kwaśnym środowisku. Do sourów polecane są us05 z tego co czytałem na forum właśnie ze względu na dobrą pracę w niskim pH. Z innej beczki to może doradzisz czy gęstwa po kwasie nadaje się do czegoś?

No to trzeba było doprecyzować pytanie, bo nic o kwaśnym środowisku nie napisałeś. 

 

Niektórzy używają gęstwy po kwasach podobno z dobrym rezultatem. Ja nie używam, szkoda mi ryzykować, z reguły i tak to są US-05, które drogie nie są. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Lubliniak napisał:

Niby nic odkrywczego ale miałem bardziej na myśli czy drożdże do saisona radzą sobie w kwaśnym środowisku.

Dadzą rade,wyszedł mi najbardziej niepijalny kwas na nich-okrutnie kwaśny .

Tak na marginesie, efekt oddrożdzowy w kwaśnym piwie to marginalna sprawa, nie sądzę , żeby ktoś rozpoznał (a dosadniej- prędzej posrałby się ) czy jest na belgijskich czy zwyczajnych ejlowych,czy lagerowych.

Edytowane przez dziedzicpruski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, dziedzicpruski napisał:

Tak na marginesie, efekt oddrożdzowy w kwaśnym piwie to marginalna sprawa, nie sądzę , żeby ktoś rozpoznał (a dosadniej- prędzej posrałby się ) czy jest na belgijskich czy zwyczajnych ejlowych,czy lagerowych.

Całkowicie się nie zgodzę. W kwasach z dzikimi drozdżami - owszem, bo i tak wszystko co naprodukują drożdże szlachetne dzikusy dalej przerobią. Ale w kwasach tylko na lactobacillusie różnica jest taka sama jak w normalnym piwie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Oskaliber napisał:

Ale w kwasach tylko na lactobacillusie różnica jest taka sama jak w normalnym piwie. 

A na jakich drożdżach robiłeś kwasy i czułeś efekt oddrożdżowy ?,

ja przerobiłem  pewnie z 7 może więcej (kwasów zrobiłem pewnie ze 40), bardzo charakterystyczne yorki, do pszennych, do  seisona ,dosyć  charakterystyczne do kolsza, ringwoody, kvejki i HH, i ni cholery, nie ma żadnych różnic, a przynajmniej takich które wskazałyby na konkretny szczep, piwa robię  głownie nastawione na efekt pracy drożdży i zwracam na to uwagę,

 

ostatnio piję kwasa na gwoździach identyczny na zwykłych ejlowych i za chiny ludowe nikt nie jest w stanie powiedzieć na jakich to drożdżach bo oba smakuja prawie identycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, dziedzicpruski napisał:

A na jakich drożdżach robiłeś kwasy i czułeś efekt oddrożdżowy ?,

Robiłem głównie na US-05 albo na dzikusach, ale piłem całkiem sporo np. na kveikach czy saisonowych, gdzie ich wpływ był ewidentny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 1 rok później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.