Jump to content
Sign in to follow this  
adanjan

syrop daktylowy - jak wykorzystać?

Recommended Posts

podczas jednej z wypraw firmowych do Arabii Saudyjskiej znalazłem w sklepie syrop daktylowy. Jako, że kraj jest wybitnie antyalkoholowy pomyślałem, że fajnie byłoby zrobić piwo z saudyjskim akcentem, tak dla przekory i poczęstować nim znajomego spolonizowanego araba ;-) zastanawiam się nad tym czy dodać go do refermentacji (jeśli tak to jak wyliczyć odpowiednią ilość) czy też bardziej jak miód do gara podczas chmielenia. Chodzi mi o to, żeby choć trochę wzbogacić ewentualny bukiet piwa, może ktoś podobne eksperymenty robił np. z syropem klonowym? coś kojarzę wątek e-prezesa, ale wyników nie pamiętam, chyba nie było....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Randy Mosher w Radical Brewing mowi, ze syrop daktylowy nie wnosi za wiele do smaku/zapachu; w zasadzie mozna traktowac jak cukier. Syrop klonowy juz troche wiecej, ale drogie to pieronsko... :rolleyes:

 

(za to cukier palmowy... hmm... czeka juz na swoja kolej kilogramowy bloczek jaggery z marketu indyjskiego ;-) )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja tez mam zamiar sprawdzic jak to wygląda z cukrem palmowym . Za tydzien lub dwa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Podbijam temat. Ktoś w międzyczasie próbował jakichś eksperymentów z syropem daktylowym. Zastanawiam się, czy może coś wnieść do portera bałtyckiego, np. jako surowiec do refermentacji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Warzyłem dawno temu zwykłego ciemniaka (ale) z dodatkiem syropu daktylowego. Ostatnio dałem do biedaRISa 2 słoiczki. Taki syrop ma mniejszą gęstość niż syropy słodowe (ekstrakty) i barwi na czerwono/brązowo. Ciężko wyliczyć ile użyć, bo nie ma podanej gęstości. Możesz to zrobić doświadczalnie. W świeżym piwie było czuć wyraźnie daktyle, w starszym już mniej. Wszystko zależy ile. Ja lubię ten składnik i pewnie jeszcze z nim coś zrobię.

 

Zakupiłem też cukier palmowy (kokosowy). Ciemny, mocno aromatyczny i też zamierzam użyć w RIS-ie lub porterze. Uprzedzając pytania. Nie wiem ile dać. Sam eksperymentuje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.