Skocz do zawartości

syrop daktylowy - jak wykorzystać?


adanjan

Rekomendowane odpowiedzi

podczas jednej z wypraw firmowych do Arabii Saudyjskiej znalazłem w sklepie syrop daktylowy. Jako, że kraj jest wybitnie antyalkoholowy pomyślałem, że fajnie byłoby zrobić piwo z saudyjskim akcentem, tak dla przekory i poczęstować nim znajomego spolonizowanego araba ;-) zastanawiam się nad tym czy dodać go do refermentacji (jeśli tak to jak wyliczyć odpowiednią ilość) czy też bardziej jak miód do gara podczas chmielenia. Chodzi mi o to, żeby choć trochę wzbogacić ewentualny bukiet piwa, może ktoś podobne eksperymenty robił np. z syropem klonowym? coś kojarzę wątek e-prezesa, ale wyników nie pamiętam, chyba nie było....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Randy Mosher w Radical Brewing mowi, ze syrop daktylowy nie wnosi za wiele do smaku/zapachu; w zasadzie mozna traktowac jak cukier. Syrop klonowy juz troche wiecej, ale drogie to pieronsko... :rolleyes:

 

(za to cukier palmowy... hmm... czeka juz na swoja kolej kilogramowy bloczek jaggery z marketu indyjskiego ;-) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Warzyłem dawno temu zwykłego ciemniaka (ale) z dodatkiem syropu daktylowego. Ostatnio dałem do biedaRISa 2 słoiczki. Taki syrop ma mniejszą gęstość niż syropy słodowe (ekstrakty) i barwi na czerwono/brązowo. Ciężko wyliczyć ile użyć, bo nie ma podanej gęstości. Możesz to zrobić doświadczalnie. W świeżym piwie było czuć wyraźnie daktyle, w starszym już mniej. Wszystko zależy ile. Ja lubię ten składnik i pewnie jeszcze z nim coś zrobię.

 

Zakupiłem też cukier palmowy (kokosowy). Ciemny, mocno aromatyczny i też zamierzam użyć w RIS-ie lub porterze. Uprzedzając pytania. Nie wiem ile dać. Sam eksperymentuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.