Skocz do zawartości

Bardzo szybkie odfermentowanie


prodwin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, po raz pierwszy postanowiłem uwarzyć piwo z niechmielonego ekstraktu słodowego. Postawiłem na pszeniczniaka, ekstrakt pszeniczny BRUNTAL (słód pszeniczny 60% i pilzneński 40%). 

Brzeczka nastawna miała 11,5°Blg. Drożdże (WB-06) zadałem 01.06 w południe i tego samego dnia na wieczór fermentacja gwałtownie ruszyła. Rano 03.06 fermentacja już całkowicie stanęła. Doszło do 2°Blg. Do dzisiaj (10.06) cały czas pozostaje 2°.

Moje pytania brzmią: jak długo trzymać piwo w fermentorze i kiedy butelkować? Czy piwo powinno przechodzić jeszcze f. cichą? Czy tak szybka fermentacja może wpłynąć na jakość piwa?

W przeszłości robiłem pszeniczne ze słodów i pamiętam, że fermentacja trwała dużo dłużej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to jak najbardziej możliwe. Zapewne miałeś zbyt wysoką temperaturę fermentacji. Tak czy siak potrzymaj jeszcze z tydzień i butelkuj. Przy kolejnych warkach postaraj się bardziej kontrolować temperaturę jeśli masz taką możliwość. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybką odpowiedź. Temperatura otoczenia na początku wynosiła ok. 22°C, od paru dni jest już 24-25. Czytałem, że zalecana temperatura dla WB-06 to 18-24°C dlatego nie sądziłem, że ciepło może aż tak wpłynąć na czas fermentacji. W takim razie obecną i każdą następną warkę dam do chłodniejszego pomieszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapamiętaj że temperatura fermentacji jest zawsze wyższa o około 2C niż temperatura otoczenia. Najlepiej trzymać piwo w temperaturze 16-17C. Jak masz piwnice to warto zobaczyć jaka panuje tam temperatura.
Tak przy takiej temperaturze jest możliwa szybka fermentacja a piwo tak jak było napisane wyżej przytrzymał bym jeszcze z tydzień w tym samym fermentorze. Zakres temperatur pracy drożdży jest orientacyjny bo równie dobrze drożdże będą pracowały w 15-16C z tym że wolniej i tym samym będą wytwarzały mniej niepożądanych związków jak i w wyższej (nawet trzydziestu paru stopni) i tym szybciej przejedzą cukry ale trzeba się liczyć z możliwością pojawienia się niepożądanych smaków np posmaku rozpuszczalników, rozgrzewającego alkoholu lub gumy balonowej.

Wysłane z mojego Hammer Energy przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.