Skocz do zawartości

Suszenie drożdży


SynMojegoStarego

Rekomendowane odpowiedzi

Kiedyś zaciekawiony tematem norweskich piw tradycyjnych na jednym z filmików w internecie widziałem jak kolesie przetrzymują wysuszoną, czy może zamrożoną gęstwę w pojemnikach na żywność w lodówce. 

1)Czy z powiedzmy US-05 mogę zrobić to samo?

2)Na stronie FM Kveik jest fotografia jakiegoś czegoś, okręgu z kawałków drewna. Do czego to służy? Czy to nie jest czasem do tradycyjnego przechowywania drożdży? Jeśli tak to jak z infekcjami?

 

 

Wysłane z mojego roboczego buta przy użyciu Ciapciaka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten drewniany pierścień to ponoć już tylko na pokaz. Suszenie miało służyć długoterminowemu przechowywaniu drożdży, a tradycyjne metody obejmowały ponadto suszenie na płótnie i drewnianym rozwierconym bloku "kveikstokk". Lars Garshol pisze na swoim blogu, że zwarta gęstwa kveików może być przechowywana w lodówce miesiącami, a nawet latami, więc nie ma potrzeby suszenia, które niesie za sobą większe ryzyko zakażenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SynMojegoStarego zaglądaj do @Lasek, ma już doświadczenie z suszeniem kveikow. Z tego co pamiętam suszył HotHeady. Podesłał pierwszą próbkę do mnie w celu sprawdzenia kondycji i czystości. Proces suszenia w piekarniku przeżyło poniżej 10% komórek. Tutaj z tego co pamiętam problemem była histereza piekarnika, po prostu uciekła temperstura. To co zostało, ze względu na specyfikę szczepu w zupełności wystarczyło by wystartować drożdże. Suszona była gęstwa, o dziwo było bardzo czysta. Jeżeli chcesz suszyć, to musisz zapewnić ciepło i odprowadzanie wilgoci, inaczej. Pamiętaj też że nie wszystkie drożdże dają się wysuszyć. Dlatego jest taka różnica w ilości dostępnych szczepów w postaci płynnej w porównaniu do suszonej. Bez mikroskopu, hemocytometer i baewnikow nie sprawdzisz w szybki sposób czystości i ilości żywych komórek. Ale to też można obejść robiąc stopniowany starter. Drożdże same się namnozą do ilości na jakie pozwalają im warunki.

 

Jeżeli szukasz sposobu na przechowywanie drożdży to założenie banku najczęściej jest lepszym rozwiązaniem. Jeżeli chcesz sprawdzić swoje siły w suszeniu to się nie dowiesz jak sam nie sprawdzisz. Przy suszeniu wchodzi w rolę kilka czynników, jak czas suszenia w zależności od szczepu, temperatura, czym były karmione przed suszeniem, sama kondycja drożdży poddawanym suszeniu. Jak już napisałem, część szczepów po prostu nie podda się wysuszeniu, dlatego dobre belgi wychodzą najlepiej na płynnych.

 

Może @Lasek ma gdzieś jeszcze zdjęcia mikroskopowe, bo chyba mu wysyłałem. Będzie można zobaczyć jak to wygląda.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjecie powinienem miec, postaram sie je jutro w pracy znaleźć. 

Jak byscie suszyli kveiki to moja rada, termoobieg bez grzania w pekarniku na papierze do pieczenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja właśnie tak suszyłem - termoobiegiem. Potem zamroziłem. Efektów tego wyczynu jeszcze nie znam bo tych drożdży jeszcze nie wykorzystywałem, traktuję je jako back up i trzymam na czarną godzinę. Jak coś na nich zrobię to podzielę się efektami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, SynMojegoStarego napisał:

Dziękuję wam za odpowiedzi. Czyli mogę próbować suszyć gęstwę z sucharów?

Mozesz, ale poza kveikami które sa cholernie zywoyne wynik jest nieznany. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla zainteresowanych, wczoraj wieczorem wsypalem troche, moze 10 gram suszonych HH, tych ktore suszylem za cieplo.

Dzis rano wywalily pokrywe w wiadrze. Wiec wedlug moich doswiadczen ciezko ubic kveiki przypadkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Arkis napisał:

Doradzi ktoś z szanownego grona skąd można pozyskać te drożdżaki? 

Kupić za granicą, ja tak zrobiłem dzięki uprzejmości kolegów. Teraz jest niestety zła pogoda, ugotują się w transporcie. Sklepy na terenie EU również wysyłają kurierem. Najczęściej wysyłka kosztuje około 15-20 euro. Słabe to ekonomicznie, ale tam gdzie zaczyna sie hobby to kończą sie pieniędze ;) Na stronie producenta (Omega Labs) masz mapę gdzie są sprzedawane. 

Mam te drożdże w banku, ale nie wyślę Ci ich teraz, bo mała szansa by przetrwały takie upały. 

Widziałem, że w Polsce pojawiła się dystrybucja Imperial Yeast. Oni mają kveiki co zbierają dobre recenzje. Nazywają się Loki, może jakimś cudem są dostępne.

Czasem pojawia się też na forum informacja, że ktoś oddaje gęstwę.

Edytowane przez DanielN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewne nowe nieznane w Polsce kveiki z Oslo sa w podrozy do pewnego forumowicza w Lesznie. 

Mowiac w podrozy mam na mysli czekaja na ochlodzenie w lodowce w Warszawie. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

No to może ja też się pochwalę. Wczoraj dotarły do mnie w postaci suszonej norweskie blendy szczepów :

#1 Gjernes Voss ,

#5 Hornindal ,

#10 Framgarden 

oraz komercyjny szczep WLP 518 Opshaug 

 

Numery zgodnie z listą Garshola 

http://www.garshol.priv.no/download/farmhouse/kveik.html

Edytowane przez Arkis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej @Arkis HotHeady są od kilku dni dostępne w Twój Browar: https://twojbrowar.pl/pl/omega-yeast/2904-oyl-057-hothead-ale.html  

Można zapytać gdzie zamawiałeś drożdże? 

Edytowane przez buk0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, buk0 napisał:

Hej @Arkis HotHeady są od kilku dni dostępne w Twój Browar: https://twojbrowar.pl/pl/omega-yeast/2904-oyl-057-hothead-ale.html  

Można zapytać gdzie zamawiałeś drożdże? 

Na grupie fb która została założona w tym celu. (handel drożdżami) 

https://www.facebook.com/groups/126316488088323/

Edytowane przez Arkis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Super. Kveiki to wdzięczne drożdże jeśli chodzi o suszenie. Suszyłem kiedyś w piekarniku kleksy gęstwy kveików na papierze do pieczenia, 40C, termoobieg. W 2h pięknie się zasuszyły. Przechowywałem w zamrażarce. Po jakimś czasie żona przy rozmrażaniu lodówki, nie wiedząc co to ma być, wszystko zutylizowała... 

Edytowane przez Jancewicz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Czy ktoś próbował suszenia w piekarniku tylko termoobiegiem, bez grzania?

Natknąłem się w sieci na taką propozycję a ponieważ szykuję się powoli do działania chciałbym zweryfikować jej realność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, da się suszyć bez nastawy temp samym wentylatorem.

Ja jednak kładę przy kveikach na blachę sondę od termometru i nastawiam alarm na kilka stopni poniżej. Bo grzałki w piekarniku wolno stygnął.

I działa. I kveiki działają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Korzystając z niespodziewanego wolnego wyrzuciłem ze zlewki może 200 ml, rozprowadziłem po papierze i odpaliłem termoobieg. Młodsza córka przez wizytą u pediatry nakichała mi jeszcze na blachę więc tego no. Będzie to kultura mieszana ;)

Ile może trwać takie suszenie?

Aha WLP518 Opshaug Kveik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.