Jump to content
mate

Słodkie ciemne piwo - na wzór karmi /Irlandzki Krajan

Recommended Posts

Cześć, chciałbym uwarzyć ciemne piwko, które będzie przypominało smakiem Karmi albo Irlandzkie Ciemne z browaru Krajan. Nie chce osiągnąć bezalkoholowości, a słodycz i karmelowość jak w Karmi. Stworzyłem wstępny przepis i chciałbym zapytać czy na oko miałoby to sens i mógłbym się spodziewać dobrego wyniku.

Słody:

Pilzeński 3kg 

Monachijski typ 2 1kg

Strzegom Karmel 600 - 0.5kg

Strzegom Barwiący (EBC 1300) 0.5kg

[Celuję w ok 25l nastawy w fermentorze więc BLG początkowe ok 10-11]

Chmiel lubelski 50g na 60 minut

Dodatkowo przy warzeniu 0.5kg laktozy na 10 minut.

Myślicie że będzie to ok? Przy okazji mam pytanie - chmiel karmel i barwiący w którym momencie zacierania dodać? 

Pozdrawiam

Edited by mate

Przy 50g na 60min może wyjść trochę bardziej gorzkie niż karmi, ja bym chmielił na 15 min.

Pojechałeś z tym chmieleniem. Ulepność Karmi bierze się również z ograniczonej goryczy. Daj 30g na 30 minut, też fajnie wychodzi.

Ten barwiący to nie wyszedł o przecinek za dużo? Z takiej ilości to się da zrobić smaczną kawę zbożową dla całego obozu na 2 dni i to na samym mleku :) U mnie przy 50g kolor Brown Portera chciał odlecieć w kosmos, dobrze że dodawałem po trochę wywaru i w sumie do 20-paru litrow trafiła dobroć z zaledwie 25 czy 30 gramów.

Karmelowy wrzucaj do całego zacierania albo w połowie jak Ci się chce bawić. Barwiący - do brzeczki wywar/napar-10 minutowy. Jeden powód masz powyżej, drugim może być nadmierna "palona kwaśność" jak go przetrzymasz całe zacieranie.

Do tego zrób zacieranie jednotemperaturowe w 72 stopniach (sypiesz od razu do wody 80 stopni - policz sobie np. w PPPP) i masz sporą szansę zrobić Karmi. Robiłem już takie "leniwe" zacieranie na słodko i piwa wyszły z tego takie jak lubię - pełne i niekopiące w czachę, a jedno nawet przesadnie słodkie, takie właśnie w stronę Karmi.

18 godzin temu, c64club napisał:

U mnie przy 50g kolor Brown Portera chciał odlecieć w kosmos, dobrze że dodawałem po trochę wywaru i w sumie do 20-paru litrow trafiła dobroć z zaledwie 25 czy 30 gramów.

No tak, ale on przecież nie chce robić Brown Portera ;) Co nie zmienia faktu, że za dużo słodu barwiącego w przepisie.

Zredukuj barwiący co najmniej o połowę i chmiel tak samo. Zabierz też z chmielenia goryczkowego co najmniej połowę do chmielenia na aromat na jakieś 10-15 minut. Goryczki to Ty tam potrzebujesz tylko do skontrowania, żeby nie było ulepu. Bardziej bym to tak widział:

Pilzeński 3kg 

Monachijski typ 2 1kg

Strzegom Karmel 600 - 0.5kg

Strzegom Barwiący (EBC 1300) 0.2kg

Chmiel lubelski 15g na 60 minut

Chmiel lubelski 15g na 10 minut

Laktoza zostaje oczywiście.

5 godzin temu, Czeslaw napisał:

No tak, ale on przecież nie chce robić Brown Portera ;) Co nie zmienia faktu, że za dużo słodu barwiącego w przepisie. 

Ale pół kilo zrobiłoby mu "Dark hole porter" :) Poza tym obawiałbym się "palonych" wpływów barwiącego (niechby i  obłuszczonego) w piwie, które celuje w smak Karmi. Dlatego proponowałem  dozowanie po trochu.

Edited by c64club

Jak chcesz lekkie ciemne piwo, to nie stosuj takiej ilosci slodow specjalnych, beda one zbyt nachalne w tych ilosciach.  5 % Carafy II i 5 % Carahella pozwoli Ci uzyskac optymalna barwe i wyzszy poziom ekstraktu koncowego.

Carahell mozesz wrzucic na poczatku, a Carafe na mash out.

Nie jestem fanem ciemnych piw, ale moje pierwsze lagerowe ciemne przy takiej ilosci slodow specjalnych wyszlo naprawde przyjemne, z optymalna barwa, optymalnym balansem kawy a slodyczy karmelowej. Chmielenie wedlug uznania, osobiscie chmielilem w sumie na 18 IBU na 60 min i koniec gotowania. Polecam uzyc jakis szlachetny chmiel o nizszej zawartosci alfa.

Dzięki wielkie za sugestie i opinie, nie mam jeszcze dużego doświadczenia i robię te "przepisy" na czuja + brewness. Na pewno coś z tego co tu piszecie dobiorę i spróbuję upichcić, a póżniej się podzielę wynikami.