Jump to content
Lisu

Blue AIPA - Klitoria Ternateńska

Recommended Posts

Witam,czy ktoś próbował zabrwić piwo na niebiesko używając Klitorii Ternateńskiej?

W całym internecie nie jestem w stanie znaleźć żadnej informacji ani przepisu dotyczącego tego kwiata.

Szczególnie jestem ciekawy ilości potrzebnej do zabarwienia piwa na mocny niebieski,oraz czy wpływa on na smak piwa.

Sklep piwoszarnia ma w ofercie zestaw do uwarzenia blue aipa, w skladnikach jest 25 gramów na 20 litrow

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

30 minut temu, Voriz napisał:

Sklep piwoszarnia ma w ofercie zestaw do uwarzenia blue aipa, w skladnikach jest 25 gramów na 20 litrow

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Ja tylko dodam od siebie, że taka ilość w zupełności wystarcza do osiągnięcia granatowego koloru.

A co do kwestii wpływania na smak.

Wiem że robi się z niej herbatę,więc jakiś tam smaczek musi mieć. 

Czy przy takiej ilości jest to niewyczuwalne?

1 godzinę temu, Lisu napisał:

A co do kwestii wpływania na smak.

Wiem że robi się z niej herbatę,więc jakiś tam smaczek musi mieć. 

Czy przy takiej ilości jest to niewyczuwalne?

W mojej warce czuć już było posmak tego dodatku. Wyszło lekko słodkawe, z nutą herbacianą w tle.

Podepnę się pod temat. Ma ktoś jakieś doświadczenie w kwestii dodawania klitorii ternateńskiej w celu barwienia piwa na niebiesko? Lepiej dać na 5 min gotowania, whirpool czy może na ostatni dzień fermentacji?

Ilościowo planuję dać tak jak było napisane wyżej 1,25g/l.

W dniu 1.06.2019 o 16:24, Lisu napisał:

Witam,czy ktoś próbował zabrwić piwo na niebiesko używając Klitorii Ternateńskiej?

Znam to ziółko, parzy się z tego herbaty. Ale uwaga, w kwaśnym środowisku (po dodaniu cytryny) zmienia odcień na różowy. Aby zachować niebieski kolor odczyn musi być zasadowy.

Dzięki za tabelkę z odcieniami. Dobrze wiedzieć :)  Nikt nie ma doświadczenia z tym kiedy dodawać? Osobiście najbardziej skłaniam się do wrzucenia tego na ostatnie 5 min gotowania.

A ja wrzuciłbym na chłodzenie jak przy chmieleniu whirpoolowym - herbatka naciąga około 5 minut. Kolor podczas chłodzenia się wyciągnie, a przy gotowaniu bałbym się, że wyciągnie się coś jeszcze. 

Używałem do barwienia miodu w 2 wersjach - sycony (na 5') i niesycony na zimno. Kolor zdecydowanie lepszy na zimno, chociaz ze względu na to, że miód ma pH niższe od piwa, to bardziej w fiolet/róż wchodziło.

54436358_2171776302902214_76413814353617

Dzięki :) To chyba jednak pójdę w metodę na zimno na ostatnie godziny fermentacji. Potestuję po ilu godzinach w wodzie będzie odpowiedni kolor.