Skocz do zawartości

Budowa chłodni


sziszi

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegoś czasu zastanawiam się jak zbudować chłodnie w piwnicy.

Mam dość dobre, niewykorzystane miejsce pod schodami, byłoby idealne ~3m3.

Ale nie wiem jak się do tego zabrać. Czy można kupić jakiś mały agregat?

Może ktoś z koleżanek/kolegów widział jakieś amatorskie rozwiązania tego typu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do 16 daje się zwykłym klimatyzatorem za 1 000 zeta schłodzić a żeby niżej to już trzeba będzie pokombinować, zapytałem się brata ale powiedział ze musi pomyśleć.

w sumie nie byłoby źle na lato 16 °C,

tylko fajnie by było aby w sezonie zimowym kiedy w piwnicy jest około 10°C-12°C mieć w chłodni 5°C-8°C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl nad czymś takim jak w linku http://www.taunusbräu.de/10.html Dokładnie chodzi o samo pomieszczenie. Do tego w jednej ze ścian wbudowana lodówka która utrzymywałaby to pomieszczenie w chłodzie. Ja ma zamiar zbudować to w mojej warzelni, gdzie teraz mam obecnie przy tej temperaturze 16°C , więc nie potrzebowałbym dużo zbić temperaturę do 10~8°C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SZISZI jak już napisali koledzy wcześniej podstawa to dobra izolacja. Jeżeli chcesz to zrobić na stałe (nie rozbieralne) to izolację możesz przylkeić do ściany. Styropian 10-15 cm grubości rozwiązuje sprawę. Drzwi muszą być również izolowane. Czym będzie szczelniejsze tym mniej prądu zużyjesz. Jeżeli chcesz oszczędnie to można zostawić goły styropian, ale niestety to ma wady. Wiadomo jaki jest delikatny. Na powierzchnię najlepsza jest blacha, ale to musisz zrobić jakąś konstrukcję, aby blachę przymocować do ściany. Do styropianu raczej się nie przyklei. Pamiętaj również o izolacji podłogi. Przy dobrej izolacji może i klimatyzator większej mocy wydoli, ale lepszy jest agregat. Można kupić używane, ale montaż freon i tak kosztuje. Ja mam monoblok - jest to agregat kompaktowy wraz z parownikiem, więc gdybym go chciał przełożyć w inne miejsce to nie muszę go ponownie napełniać freonem. Przy chłodzeniu agregatem masz większe możliwości regulacji temp. w zależności oczywiście od sterownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja czasem zastanawiam się nad komorą chłodząco-grzejącą. Wstawić to do blaszaka, podłączyć prąd i patrzeć jak latem chłodzi do 15°C, a zimą utrzymuje 3-5°C.

Ale jak pomyślę o kosztach utrzymania to zaczynam myśleć nad zrobieniem wykopu i w nim małej piwniczki (tak z 1x1,5x1,5 m)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SZISZI jak już napisali koledzy wcześniej podstawa to dobra izolacja. Jeżeli chcesz to zrobić na stałe (nie rozbieralne) to izolację możesz przylkeić do ściany. Styropian 10-15 cm grubości rozwiązuje sprawę. Drzwi muszą być również izolowane. Czym będzie szczelniejsze tym mniej prądu zużyjesz. Jeżeli chcesz oszczędnie to można zostawić goły styropian, ale niestety to ma wady. Wiadomo jaki jest delikatny. Na powierzchnię najlepsza jest blacha, ale to musisz zrobić jakąś konstrukcję, aby blachę przymocować do ściany. Do styropianu raczej się nie przyklei. Pamiętaj również o izolacji podłogi. Przy dobrej izolacji może i klimatyzator większej mocy wydoli, ale lepszy jest agregat. Można kupić używane, ale montaż freon i tak kosztuje. Ja mam monoblok - jest to agregat kompaktowy wraz z parownikiem, więc gdybym go chciał przełożyć w inne miejsce to nie muszę go ponownie napełniać freonem. Przy chłodzeniu agregatem masz większe możliwości regulacji temp. w zależności oczywiście od sterownika.

Co do izolacji to jasna sprawa, myślałem o styropianie. wełnie mineralnej, na to może kafelki, nie wiem jak z drzwiami, ale to jest do opracowania i w sumie najmniejszy problem.

Gorzej z tym chłodzeniem

Myślałem też o dość prostym rozwiązaniu, które zimą się na pewno sprawdzi.

Wentylator z termostatem. Termostat uruchamia wiatrak, który wdmuchuje zimne powietrze bezpośrednio z zewnątrz.

Bardzo tanie rozwiązanie i powiedzmy sprawdzi się do marca. A jak nadmuch się wyłączy to dobrze zaizolowana skrytka też jeszcze trochę potrzyma.

Bardzo ekonomiczne rozwiązanie.

Można też zrobić kombinowanie wentylator na zimę plus agregat na lato.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zimą może wystarczyć otwarcie drzwi jeżeli to jest możliwe. Uważam, że nie należy przesadzać z mocą agregatu. Powinien być dobrany do kubatury i temp. jaką chcemy uzyskać. Jeszcze taki mały drobiazg- półki czy jedna półka tak aby np. mieściły się pod półką 2 skrzynki na wysokość, a następne układasz na półce co bardzo ułatwia przekładanie, wyciąganie butelek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 rok później...

Sziszi, zrobiłeś może tę chłodnię o której pisałeś blisko 2 lata temu? ;)

 

Przy dobrej izolacji może i klimatyzator większej mocy wydoli, ale lepszy jest agregat. Można kupić używane, ale montaż freon i tak kosztuje. Ja mam monoblok - jest to agregat kompaktowy wraz z parownikiem, więc gdybym go chciał przełożyć w inne miejsce to nie muszę go ponownie napełniać freonem. Przy chłodzeniu agregatem masz większe możliwości regulacji temp. w zależności oczywiście od sterownika.

Wena, napiszesz coś więcej (a może już pisałeś tu na forum?) o swoim rozwiązaniu?

Mam pomieszczenie 6.5 m2, zaizolowanie go to nie problem. Ale nie bardzo wiem jaki agregat kupić. Ile powinien mieć Wattów żeby takie pomieszczenie ochłodzić choćby tylko do 8 st (teraz nawet latem mam tam pewnie nie więcej niż 18°C)? Znalazłem jakieś używane monoblocki za 2.000 zł, ale to jak dla mnie trochę drogo (bo trzeba jeszcze dodać choćby zrobienie izolacji, to już się zaczyna robić wydatek). Zdaję sobie sprawę że chłodni nie zrobię za 300 zł, ale 3 tys to nie bardzo mogę wydać.

 

Nie wiem jak do tematu podejść, a taka chłodnia do fermentacji dolniaków i leżakowania by się przydała.

 

No chyba że nie ma wg Was sensu iść w takie koszty, głównie po to żeby leżakować piwo. Bo do fermentacji to stara lodówka ze sterownikiem wystarczy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzę na Twoją lokalizację i sądzę, że za trzy tysiące to możesz (przy własnej robociźnie) zrobić ziemiankę 16m2. Na niej postaw altanę, a w niej nalewak połączony z kegami w ziemiance. :D Kiedyś takie rozwiązanie zagości i na mojej działce.

Takie rozwiązanie daje większe oszczędności, bo nie będzie pobierać energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

 

O ziemiance myślę, ale z różnych przyczyn nie wcześniej niż za 3-4 lata. Niestety...

W związku z tym zastanawiam się nad wykorzystaniem pomieszczenia które już mam i które na razie i tak służy do trzymania w nim butelek i gotowego piwa tyle że na razie w temperaturach 15-18 °C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sziszi, zrobiłeś może tę chłodnię o której pisałeś blisko 2 lata temu? ;)

 

No nie zrobiem, mam dwie lodówki :)

 

Myślę, że za ~1500zł(nawet taniej) można aktulanie kupić lodówkę(chłodziarkę) ~300l, nowoczesną klasy A lub A+

Przy dwóch lodówkach i w miare chłodnej piwnicy (latem temp. nie przekraza 18-19st), nie będę chyba wracał do planów chłodni.

Co prawda aktualnie mam stare lodówki, ale docelowo tak zrobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy takie urządzenie podłączone do zimnej wody użytkowej nie wystarczyło by do schłodzenia pomieszczenia?

Przepływ wody schładzał by pomieszczenie a woda użytkowa była by trochę cieplejsza.

141897.jpg

Nagrzewnica wodna VOLCANO VR2 30-60 kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy takie urządzenie podłączone do zimnej wody użytkowej nie wystarczyło by do schłodzenia pomieszczenia?

Przepływ wody schładzał by pomieszczenie a woda użytkowa była by trochę cieplejsza.

to działa raczej w drugą stronę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie zrobiem, mam dwie lodówki :)

 

Myślę, że za ~1500zł(nawet taniej) można aktulanie kupić lodówkę(chłodziarkę) ~300l, nowoczesną klasy A lub A+

Przy dwóch lodówkach i w miare chłodnej piwnicy (latem temp. nie przekraza 18-19st), nie będę chyba wracał do planów chłodni.

Co prawda aktualnie mam stare lodówki, ale docelowo tak zrobie.

Lodówki na pewno łatwiej zorganizować i przystosować do fermentacji.

A o chłodni myślę raczej z powodu leżakowania piwa w lepszej temperaturze.

Z tym że gdybym miał kupić lodówki to raczej jakieś stare Miński lub coś w tym stylu za 100-150 zł, a nie za 1500 zł. A za kilka lat wybudować faktycznie piwniczkę / ziemiankę i tam zorganizować leżakownię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lodówki na pewno łatwiej zorganizować i przystosować do fermentacji.

A o chłodni myślę raczej z powodu leżakowania piwa w lepszej temperaturze.

Z tym że gdybym miał kupić lodówki to raczej jakieś stare Miński lub coś w tym stylu za 100-150 zł, a nie za 1500 zł. A za kilka lat wybudować faktycznie piwniczkę / ziemiankę i tam zorganizować leżakownię.

 

Przestrzegam przed starymi lodówkami, jak przyszedł do mnie rachunek w tamtym roku to zacząłem sprawdzać i miałem 800W na liczniku :)

Takie oszczędności mogą się szybko zwrócić.

Ja uważam, że pieniądze włożone w chłodnie to jest nic w porównaniu z kosztami utrzymania.

 

To wszystko zależy jakie masz warunki w domu i planujesz przechowywanie piwa, warzenie.

U mnie zimą temperatury wachają aię od 12 do 8 stopni, wtedy warze i lodówka w zasadzie jest niepotrzebna.

Natomiast latem to mam miejsce w lodówce na 3 skrzynki + 2 kegi.

Zresztą jak sie robi ciepło to zaczynają się u mnie braki w piwniczce:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to działa raczej w drugą stronę.

Tak, stosuje się je do nagrzewania pomieszczeń, bo do chłodzenia wydajniejsze są klimatyzatory. Niemniej, chodzi o ideę, czy przepuszczając zimną wodę użytkową przez chłodnicę, czy inny radiator, da się odczuwalnie schładzać pomieszczenie? Przez planowaną u mnie ziemiankę, mogę przepuścić wodociąg zasilający zraszacze. Przepływ wody miałbym dwa razy dziennie po dwie godziny i zastanawiam się, czy warto kombinować w tę stronę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, stosuje się je do nagrzewania pomieszczeń, bo do chłodzenia wydajniejsze są klimatyzatory. Niemniej, chodzi o ideę, czy przepuszczając zimną wodę użytkową przez chłodnicę, czy inny radiator, da się odczuwalnie schładzać pomieszczenie? Przez planowaną u mnie ziemiankę, mogę przepuścić wodociąg zasilający zraszacze. Przepływ wody miałbym dwa razy dziennie po dwie godziny i zastanawiam się, czy warto kombinować w tę stronę.

śmiem wątpić w możliwość schładzania pomieszczenia wodą przez taką nagrzewnicę. Tutaj będziesz miał bardzo małe różnice temperatur - ta nagrzewnica potrzebuje dużej różnicy temperatur do wydajnej pracy - żeby schłodzić powietrze do 10 stopni musiałbyś puszczać przez to glikol albo solankę. Inaczej to będzie miało sprawność mokrej chusteczki położonej na wentylatorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

śmiem wątpić w możliwość schładzania pomieszczenia wodą przez taką nagrzewnicę. Tutaj będziesz miał bardzo małe różnice temperatur - ta nagrzewnica potrzebuje dużej różnicy temperatur do wydajnej pracy - żeby schłodzić powietrze do 10 stopni musiałbyś puszczać przez to glikol albo solankę. Inaczej to będzie miało sprawność mokrej chusteczki położonej na wentylatorze.

O taką odpowiedź mi chodziło, prost i na temat. :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W prawidłowo wykonanej ziemiance temp. powinna być stała ok. 8st

A co znaczy "prawidłowo wykonana ziemianka"?

Kiedyś kopało się dół i murowało. Teraz dojdzie od zewnątrz izolacja przeciwwilgociowa i styropian. Coś jeszcze?

Czy te 8 st. to będzie w ziemiance o głębokości 2 metry (zakładając że strop jest na poziomie gruntu)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.