Jump to content
Bogumił MC

Zmroziłem drożdże...

Recommended Posts

Cześć!

Mam taki problem, że robiąc piwko Dark Ale z Coopersa podczas fermentacji obniżyłem temperaturę do 12 stopni - nieświadomie i przerwała mi się burzliwa fermentacja. Czy zadać jeszcze raz drożdże? Czy jest to zmarnowane już?

W której dobie fermentacji to się stało? Od jakie T zaczałeś. Jakie BLG początkowe, na ilu się zatrzymało (jeśli mierzyłeś).

Ja bym nie panikował, nie dodawał nowych drożdży a na pewno nie na zmarnowanie. Brytyjskie drożdże i w 12°C potrafią zrobić robotę.

Edited by zasada

Nie mierzyłem BLG. Temperatura miała być 18 stopni. Po pierwszej dobie burzliwej fermentacji ładnie wszystko się robiło. Przypuszczam, że podczas drugiej doby temperaturę doprowadziłem do 12 stopni i trzy dni tak leżało i wszystko zdechło. Teraz osiągnąłem 20 stopni ale już drugi dzień nic się nie dzieje. 
Jeśli chodzi o drożdże to takie jak były załączone do brew kitu, szczerze to nie wiem jakie to dokładnie były.

Skąd wiesz że nic się nie dzieje? Zabujaj fermentatorem, trzymaj się tych 20, możesz nawet podnieść do 21-22. A za tydzień, czyli tak po dwóch tygodniach fermentacji zmierz blg. 12° raczej drożdżom krzywdy nie zrobiło.

A - jaka była temperatura w pierwszej dobie? Bo że miała być 18, nie znaczy że była.

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka

Bo po pierwszej dobie pieniło się bardzo ładnie, po zmniejszeniu temperatury w ogóle zaprzestało. Miało być 18 stopni - ja drożdże dodałem jak było 19 a później mogła podskoczyć troszkę stąd starałem się ją zbić ale zdeczka przesadziłem. 

26 minut temu, Bogumił MC napisał:

Nie mierzyłem BLG.

No to trochę kłopot.

Niemniej ja bym zostawił jeszcze tydzień - dwa w wiadrze w T pokojowej i lał do butelek.

Dobrego piwa!

Wrzuciłem raz gęstwę S-23 do porteru i źle nastawiłem lodówkę - tak na 0-2oC, zorientowałem  się dopiero po ok 6 dniach, podkręciłem na 10oC i fermentacja ruszyła, piwo dało się wypić - Twoje też powinno ruszyć

W dniu 31.05.2019 o 14:07, wojtasekr napisał:

Wrzuciłem raz gęstwę S-23 do porteru i źle nastawiłem lodówkę - tak na 0-2oC, zorientowałem  się dopiero po ok 6 dniach, podkręciłem na 10oC i fermentacja ruszyła, piwo dało się wypić - Twoje też powinno ruszyć

Od 3 dni mam 22 stopnie i nic nie ruszyło. Co się stanie jeśli dodam nowych drożdży np us-05 fermentisa? Tak z pół paczki

W dniu 3.06.2019 o 09:04, dirk gently napisał:

Czyli startowałeś z ok 10 Blg, a teraz masz 8. A czym mierzysz Blg?

Teraz już zeszło do niecałych 4 blg przy 22 stopniach. Postaram się zejść spowrotem do 18 stopni i przetrzymac jeszcze kilka dni a później rozlać. 

W tym momencie nie ma sensu obniżać temperatury, tylko spowolnisz albo uśpisz drożdże. Zostaw tak, jak jest, co najwyżej możesz na koniec zrobić cold crash.

5 minut temu, punix napisał:

W tym momencie nie ma sensu obniżać temperatury, tylko spowolnisz albo uśpisz drożdże. Zostaw tak, jak jest, co najwyżej możesz na koniec zrobić cold crash.

OK, jeśli miałbym znowu męczyć te drożdże to niech będzie jak mówisz. 

2 godziny temu, Bogumił MC napisał:

Siemka, po kolejnym tygodniu niestety zatrzymało mi się na 3 BLG i bardzo pachnie drożdżami. Co z tym zrobić, czy rozlewać do butelek mimo dużego BLG?

Zapach drożdży na tym etapie to nic nadzwyczajnego. A 3blg to wcale nie taki najgorszy wynik. Ja bym butelkował.

4 minuty temu, Jancewicz napisał:

Zapach drożdży na tym etapie to nic nadzwyczajnego. A 3blg to wcale nie taki najgorszy wynik. Ja bym butelkował.

Dobra, to będę butelkował. Spróbujemy, zobaczymy. Dzięki