Skocz do zawartości

Receptury z ekstraktów słodowych piw nagradzanych


sziszi

Rekomendowane odpowiedzi

To może ja wpiszę jakąś recepturę na extract/słody. Pytanie: czym zastąpić (ze słodów łatwo dostępnych w Polsce) słody buisquit lub victory i słód carapils (dekstrynowy). Carapils to chyba można zastąpić melanoidynowym, tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem coś takiego

 

Ekstrakt słodowy WES jasny ? 1,7kg

Ekstrakt słodowy WES bursztynowy ? 1,7kg

Słód karmelowy jasny Strzegom - 0.5kg

Słód czekoladowy Litovel - 125g

Chmiel goryczkowy Marynka ? 30g(granulat)

Chmiel aromatyczny Lubelski ? 30g(granulat)

Drożdże górnej fermentacji Safale US-05

 

 

Słody wyparzyłem w wodzie o temp.ok. 65-70°C przez 25-30min. Puki co było to moje najlepsze piwko. (pierwsze zacierane dopiero co w butelkach). Miało 12,5°Blg .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Drugie i ostanie piwo robione z puszki. Przepis z lekką modyfikacją (mniej chmielu i imbiru)

 

Imbirowy Ale 10°Blg

[....]

 

Jak dla mnie dawanie więcej niż 50 g imbiru jest karkołomne (dałem wówczas 70 i dopiero po dobrym roku przestawał on dominować). Może warto zastanowić się nad niewielką ilością laktozy (100-150 g), by piwo było nieco słodsze - moim zdaniem powinno to ładnie zagrać z imbirem.

Zostały mi resztki z ostatniej warki (0,5kgWES, trochę chmieli, troche jasnego karmelowego, resztka drożdży suchych w lodówce - mam nadzieje że je wskrzeszę*) i chciałem zrobić jakąś dziwniejszą warkę do balona 5L. Padło chyba na imbir. I tu pytanie:

 

- o co chodzi z tą laktozą? dodać przed fermentacją? chodzi o to że nie jest ona fermentowana a słodzi?

- czy wyjdzie coś dobrego jeśli dam też wywar z karmelowego? czy tu nie ma kompletnie zastosowania?

 

dzięki

 

 

 

*wiem, że nie powinno się dzielić suchych z opakowania, ale coś mnie podkusiło - połowa opakowania pracowała w brzeczce, drugą zostawiłem w lodówce, może jak je namoczę w posłodzonej wodzie, to pokarzą jeszcze życia - leżą dopiero 6 dni.

Edytowane przez darkc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Kiedyś z ekstraktów zestawiłem recepturę na mocne piwo. Smakuje nieźle i to nie tylko mi. Nazwałem go Koźlak ale ine koniecznie ma z Koźlakiem cos wspólnego :D

 

Ekstrakty słodowe WES

1. 3x bursztynowy 5,4kg

2. 1x jasny 1,8kg

3. 1x pszeniczny 0,5kg

 

Całość 7,7kg

 

Chmiel Marynka 20g, Lubelski 20g (szyszki)

ale nie zapisałem co kiedy - chmielenie 60minut

21°Blg

Litrów 24

Drożdże dolnej fermentacji Saflager s-23, starałem się utrzymać w temperaturze około 12°C

Po 14 dniach na cichą, po następnych 14 butelkowane przy 6,5°Blg

 

Pozdrawiam

Adam B.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może jak je namoczę w posłodzonej wodzie, to pokarzą jeszcze życia - leżą dopiero 6 dni.

pokarzą, a kara ich będzie straszna :D;)

i pokażą swą pomstę :/;) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 9 lat później...
W dniu 7.06.2010 o 09:52, danko napisał:

Kiedy dodać ten miód? Tylko 2 l ekstraktu - nie za mało? Zgodnie z wyliczeniami kolegi Stasiek: 2 l to jakieś 2,75 kg więc jakieś 1,4 puszki. Jakie było końcowe Blg?

 

Cytat

PS2. Mam taką mało skomplikowaną recepturę na piwo miodowe. III miejsce w kategorii miodowych w "III Pomorskim Konkursie Piw Domowych" Zrobiłem je na szybkiego :mad: .

 

NA 20 l. 13°Blg.

Ekstrakt słodowy jasny WES - 2l.

Miód pszczeli wielokwiatowy - 0,8l.

Chmiel goryczkowy Marynka (szyszki) ok.8% - 20g. na 60 min.

Chmiel aromatyczny Lubelski (szyszki) ok.4,5% - 40g. na 10 min.

Drożdże US-05

 

Edytowane przez fraktal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.