Skocz do zawartości

Niska wydajność - wheatwine


Mikigu

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

 

Wczoraj wieczorem warzyłem wheatwine(dalej zwany jako warka1), wykorzystany był kociołek hopcat, podczas zacierania zacier dodatkowo był mieszany łygą co 5-7 minut. Niestety blg zmierzone pod koniec zacierania wskazało 14, a jest to dużo niżej niż oczekiwałem. Pomimo dodania 0,4 kg łuski ryżowej wysładzanie skończyło się gdzieś nad ranem i dopiero dziś będę gotować. W weekend zamierzam powtórzyć tę warkę(dalej jako warka2), więc zwracam się do was o pomoc w zrozumieniu moich błędów.

 

Pytania:

  1. Czy macie wskazówki w jaki sposób można zwiększyć wydajność zacierania w kociołku?
  2. (warka2)Czy rozbicie tego na 2 zacierania może przynieść lepszy efekt?
  3. (warka2)Jakich użyć drożdży skoro dziś zużyję gęstwę czy suchary mają sens? czy ogarnąć jakieś płynne i kręcić starter?
  4. (warka1)Czy to co finalnie co wyjdzie można nazwać american wheat ?

 

Drożdże:

  • gęstwa us-05 300ml

 

25,9blg

12% abv

13.4 SRM

 

stosunek wody do ziarna 3,1

ilość wody do zacierania 36,1

 

Słody:

  • strzegom monachijski II 2,5kg 22.6%
  • melanoidynowy 0.25kg 2.3%
  • Pszeniczny 5.9 53.4%
  • caramunich I 0.2kg 1,8%
  • Karmelowy pszeniczny strzegom 0.3kg 2.7%
  • Cookie 0.2kg 1,8%
  • carapils 0.2kg 1,8%
  • maris otter pale ale 1.2kg 10.9%
  • płatki owsiane 0.5 kg 4.4%

Plan zaceirania:

  • Przetrzymaj zacier 20 min w 52.5C
  • Przetrzymaj zacier 60 min w 66C
  • Przetrzymaj zacier 10 min w 72C
  • Przetrzymaj zacier 10 min w 76C

 

Z góry dziękuję za pomoc.

 

Pozdrawiam,

Mikołaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad 1.
14 vs oczekiwane ok 19 (gdzieś na forum była kiedyś wrzucana tabelka jaki powinien wyjść blg przy danym stosunku wody do zasypu), to faktycznie słabo (ja przy 3 l/kg mam zazwyczaj ok 18, przy 60' w 66C).
Moje typy:
- Temperatura wcale nie była taka jaka miała być (albo pomiar, albo nierówna temperatura w obrębie zacieru)
- Wspomniane wyżej pH - mierzyłeś?
-  Za grubo ześrutowane

Ad 2. 
Jeśli to była kwestia temperatury - tak, jeśli inny powód, to raczej nie. Zacieranie na 2 ma sens raczej, jeśli robisz takiego mocarza, że masz bardzo gęsty zacier i wtedy zacieranie na 2 go rozrzedza. 3l/kg to raczej standard.

Ad 3.  
Zbierz trochę piany z pierwszego piwa.

Ad 4.
To w końcu wheatwine ma być czy american wheat? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Czytając post Anteksa wspominał o o zacieraniu w brzeczce, chwilę poczytałem o tym i znalazłem też ten artykuł https://beerandwinejournal.com/reiterated-mashing-1/ Na podstawie tego co się dowiedziałem zacierałem na 2 razy. Za pierwszym razem zacierałem 50% słodów w wodzie po wysłodzeniu zatarłem w powstałej brzeczce drugie 50% słodów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.