Jump to content

Recommended Posts

Dzień dobry,

Wczoraj wieczorem warzyłem wheatwine(dalej zwany jako warka1), wykorzystany był kociołek hopcat, podczas zacierania zacier dodatkowo był mieszany łygą co 5-7 minut. Niestety blg zmierzone pod koniec zacierania wskazało 14, a jest to dużo niżej niż oczekiwałem. Pomimo dodania 0,4 kg łuski ryżowej wysładzanie skończyło się gdzieś nad ranem i dopiero dziś będę gotować. W weekend zamierzam powtórzyć tę warkę(dalej jako warka2), więc zwracam się do was o pomoc w zrozumieniu moich błędów.

Pytania:

1. Czy macie wskazówki w jaki sposób można zwiększyć wydajność zacierania w kociołku?
  2. (warka2)Czy rozbicie tego na 2 zacierania może przynieść lepszy efekt?
  3. (warka2)Jakich użyć drożdży skoro dziś zużyję gęstwę czy suchary mają sens? czy ogarnąć jakieś płynne i kręcić starter?
  4. (warka1)Czy to co finalnie co wyjdzie można nazwać american wheat ?

Drożdże:

• gęstwa us-05 300ml

25,9blg

12% abv

13.4 SRM

stosunek wody do ziarna 3,1

ilość wody do zacierania 36,1

Słody:

• strzegom monachijski II 2,5kg 22.6%
  • melanoidynowy 0.25kg 2.3%
  • Pszeniczny 5.9 53.4%
  • caramunich I 0.2kg 1,8%
  • Karmelowy pszeniczny strzegom 0.3kg 2.7%
  • Cookie 0.2kg 1,8%
  • carapils 0.2kg 1,8%
  • maris otter pale ale 1.2kg 10.9%
  • płatki owsiane 0.5 kg 4.4%

Plan zaceirania:

• Przetrzymaj zacier 20 min w 52.5C
  • Przetrzymaj zacier 60 min w 66C
  • Przetrzymaj zacier 10 min w 72C
  • Przetrzymaj zacier 10 min w 76C

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam,

Mikołaj

Zrób partial MASH ok 3 kg słodu w osobnym garnku. Pół na pół słód bazowy i pszeniczny. Dodaj to dopiero na mashout. Poprawi to cyrkulację brzeczki. 

Co do zwiększenia wydajności to utrzymanie PH zacieru w okolicy 5,5 i wydłużone zacieranie (w 72 potrzymałbym 30 min).

Ad 1.
14 vs oczekiwane ok 19 (gdzieś na forum była kiedyś wrzucana tabelka jaki powinien wyjść blg przy danym stosunku wody do zasypu), to faktycznie słabo (ja przy 3 l/kg mam zazwyczaj ok 18, przy 60' w 66C).
Moje typy:
- Temperatura wcale nie była taka jaka miała być (albo pomiar, albo nierówna temperatura w obrębie zacieru)
- Wspomniane wyżej pH - mierzyłeś?
-  Za grubo ześrutowane

Ad 2. 
Jeśli to była kwestia temperatury - tak, jeśli inny powód, to raczej nie. Zacieranie na 2 ma sens raczej, jeśli robisz takiego mocarza, że masz bardzo gęsty zacier i wtedy zacieranie na 2 go rozrzedza. 3l/kg to raczej standard.

Ad 3.  
Zbierz trochę piany z pierwszego piwa.

Ad 4.
To w końcu wheatwine ma być czy american wheat? :P

Hej,

Dzięki wszystkim za pomoc, zrobiłem reiterated mash i udało się koniec końców wyszło 22 blg po dodaniu 950 ml ekstraktu 25 blg. piwo już fermentuje w lodówce.

reiterated, pewnie chodzi o technikę, gdzie robisz normalnie na części słodu, a drugą część zacierasz używając zamiast wody brzeczki z pierwszej iteracji.

Czytając post Anteksa wspominał o o zacieraniu w brzeczce, chwilę poczytałem o tym i znalazłem też ten artykuł https://beerandwinejournal.com/reiterated-mashing-1/ Na podstawie tego co się dowiedziałem zacierałem na 2 razy. Za pierwszym razem zacierałem 50% słodów w wodzie po wysłodzeniu zatarłem w powstałej brzeczce drugie 50% słodów.