Skocz do zawartości

Kranik piwny w domu razem z instalacją CO2+KEG Cornelius


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

zawsze chciałem mieć w domu taki piwny kran, jak w barach. Koniecznie z odkręcaną rączką, którą mógłbym potem zastąpić jakimś swoim dziełem.

Z takiego kranika przecież nie tylko piwo może lecieć, ale też cydr, wino (są nawet małe kegi z winem w sprzedaży, gdyby ktoś chciał), woda gazowana i niegazowana, a nawet sok, jeśli szybko się go wypija, czy nawet i Johnny Walker w trakcie imprezy - jednym słowem jest to fajna sprawa.

Obecnie mam u siebie: piwo, cydr, wodę.

 

Postanowiłem takie coś wykonać samemu. Kupiłem części i korzystając z wiedzy zawartej na tym forum, w jedno popołudnie udało się wszystko zmontować. To wcale nie takie trudne.

 

Tu macie video z montażu, a poniżej opis.

 

Co jest potrzebne do takiej instalacji:

 - krany piwne. Polecam z tym wichajstrem z boku (nie pamietam jak to sie fachowo nazywa), ale pozwala to sterować mocą strumienia, a nawet odciąć go zupełnie. Dzięki temu można regulować ilość pianki, gdy nalewa się piwa.

- rurki/przeowdy piwne - w moim przypadku wybór padł na plastikowe (albo plastikopodobne) zamiast gumowanych. Głównie dlatego, że są łatwiejsze w monatażu bo..

- złączki typu John Guest - znacznie ułatwiają montaż, trudniej jest popełnić błąd niż przy wężykach gumowych, czy silikonowych i są bardzo szczelne. Do tego można je wielokrotnie demontować, co dla początkującego instalatora nie jest bez znaczenia.

- keg cornelius - super sprawa taki keg, mozna go napelnic praktycznie wszystkim

- zawory do keg'a typu cornelius/pepsi

- deska - ja zamówiłem gotową, wyciętą z jesiona CNC. Szukałem bukowej, pasującej do kuchni, ale jesionowa też jest w porządku.

- olej z atestem do używania z żywnością do olejowania deski

- narzędzia, jak wiertło 21-23mm do drewna pod otwory na kraniki i długie wiertło, by przebić się przez ścianę.

- reduktor co2 i butla co2 (ja wybrałem 5kg, która, według relacji z tego forum starczyć powinna na kilkanaście KEG'ów)

 

Jeśli macie jakieś pytania, to chętnie odpowiem, aczkolwiek podczas tego weekendu mogę mieć pewne opóźnienia i brak dostępu do kompa.

Edytowane przez PawelK1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Obawiam się ,że przy tych długościach przewodów pierwsze pół szklanki będzie ciepłe. Ja bym je maksymalnie poskracał lub bezpośrednio wypuścił z bocznej ścianki lodówki .A to moja zabawka . Widok od strony techniki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20180713_134417.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z  tego co pamiętam . Jeśli wężyk piwny nie jest schładzany to dają 4mb aby uspokoić pianę. A to dlatego ,że CO2 się bardziej rozpręża w wyższej temp. potęgując pianę. Moją zabawkę tzn. 2 kolumny+głowice+reduktor i chłodziarkę odkupiłem bardzo okazyjnie reszta to ,,tymy rencamy". Warto było choćby dla samego widoku . Panie przy kranie sweet stouta  a panowie przy  AIPA . Za samą schładzarkę rok temu na OLX lub Alleg.. żądali ok.800zł.?

Edytowane przez jun22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykla chlodnica lebiega, pewnie by wystarczyla, albo taka z nierdzewki do destylacji, w srodku maja przewaznie 3 metry, tedy by plynelo piwo, a do chlodzenia jakas pompka i obieg zamkniety, z lodoski, wlaczana na przycisk, wlaczasz przycisk, pompka pompuje wode do chlodnicy, a piwo sie chlodzi, problem tylko ze na 3krany to juz duzo roboty, ale jak by nie patrzec mozna zaoszczedzic sporo miejsca, bo kegi nie muszabyc w lodowce, a jedynie jakas butelka i wyjscie na wezyki

Wysłane z mojego H9436 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba ze zrobic chlodnice samemu, lebiega, ktora miala by w srodku 3 rurki i tylko jeden obieg wody, oszczednosc miejsca mega,
Myslalem.nad takim.czyms wlasnie do roll baru, ktory buduje, raz juz zamowilem lodowke okazala sie minimalnie za mala, i musialem sprzedac, pozniej wymyslilem wlasnie chlodmice przeplywowa zrobic, przez jakas mala lodowke, a mam taka, ostateczny plan zatrzymal.sie na skrzyni ze styropianu i wkladami lodowkowymi,

Wysłane z mojego H9436 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Marchelli napisał:

Chyba ze zrobic chlodnice samemu, lebiega, ktora miala by w srodku 3 rurki i tylko jeden obieg wody, oszczednosc miejsca mega,
Myslalem.nad takim.czyms wlasnie do roll baru, ktory buduje, raz juz zamowilem lodowke okazala sie minimalnie za mala, i musialem sprzedac, pozniej wymyslilem wlasnie chlodmice przeplywowa zrobic, przez jakas mala lodowke, a mam taka, ostateczny plan zatrzymal.sie na skrzyni ze styropianu i wkladami lodowkowymi,

Wysłane z mojego H9436 przy użyciu Tapatalka
 

I instalacje do schładzania wody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do schłodzenia wody lodówka może mieć za małą wydajność.Jako wytwornica wody lodowej  lepiej może się sprawdzić zamrażarka. W oryginalnej  chłodziarce na dwa krany wchodzi dwa wiadra wody . Dodam ,że chłodne rurki potrafią się nieźle rosić trzeba zastosować jakąś izolację. Co by nie było kegerator z lodówki jest najbardziej sprawdzonym sprzętem do takich celów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób może normalny kegerator z zamrażarki skrzyniowej, i postaw ją przy ścianie tak żeby przewody piwne z kegeratora wchodziły od razu do ściany i kranów. Najmniej kombinowania, najbardziej skuteczne dla piwowara domowego.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Marchelli napisał:

Myslalem tez nad zamrazarka, tylko kwestia czy wtedy nie bylo by za zimno?

Wysłane z mojego H9436 przy użyciu Tapatalka
 

Od tego są termostaty. U mnie prosty sterowniczek  W1209 z dodatkowym mocniejszym przekaźnikiem  steruje z powodzeniem lodówką fermentacyjną .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby schłodzić piwo w przepływie należy zapewnić odpowiedni czas chłodzenia (kontaktu z zimnym medium) . W Stanach ( prowizorycznie ) wrzucają  kilkanaście zwojów węża silikonowego do lodówki turystycznej wypełnionej lodem i wtedy to działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.