Skocz do zawartości

Fermentacja Brew-kitu


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

Jestem dopiero początkującym Piwowarem i zgłębiam powoli tą sztukę. 

Jaki czas trwa fermentacja brzeczki z brewkitu, drożdże S-04 ?

Co mam zrobić kiedy Fermentacja Burzliwa się zakończy, czy jest sens przelania brzeczki do nowego fermentatora na cichą fermentacje czy lepiej zostawić w starym żeby piwko się sklarowało jeśli tak to na jaki czas jak to ma wyglądać ?

Pytam bo chciałbym uniknąć granatów.

 

Dzięki za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

S-04 są dość szybkie, czasami po 4 dniach jest po robocie, ale niech Cię to nie zwiedzie. Po prostu, ustąpią oznaki fermentacji, blg zatrzyma się na konkretnym poziomie i przez kilka dni się nie zmieni, to znak, że drożdże skończyły. Oczywiście pod warunkiem, że fermentacja będzie przebiegać w prawidłowych warunkach. Jeśli nie zamierzasz chmielić na zimno + odzyskiwać drożdży, to jak najbardziej można pominąć przelewanie i po upewnieniu się, że burzliwej koniec, zrobić cold crash. Przynajmniej na 2-3 dni schłodzić do możliwie niskiej temperatury. Nie musi być koniecznie 0. Ja robiłem taki pseudo cold crash w ejlach przy ok. 8°C i też się klarowało, choć trochę dłużej. Ale najważniejsze, aby fermentacja była zakończona. Dla pewności po 3 dniach stałego blg daj mu jeszcze z tydzień i dopiero cold crash. Oczywiście cały czas zakładam, że to jakiś prosty brewkit w okolicach 12 blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, DanielR7 napisał:

Witam. 

Jestem dopiero początkującym Piwowarem i zgłębiam powoli tą sztukę. 

Jaki czas trwa fermentacja brzeczki z brewkitu, drożdże S-04 ?

Co mam zrobić kiedy Fermentacja Burzliwa się zakończy, czy jest sens przelania brzeczki do nowego fermentatora na cichą fermentacje czy lepiej zostawić w starym żeby piwko się sklarowało jeśli tak to na jaki czas jak to ma wyglądać ?

Pytam bo chciałbym uniknąć granatów.

 

Dzięki za odpowiedź.

 

W jakiej temperaturze przeprowadzasz fermentację? S-04 są szybkie ale lubią powoli dojadać. Fermentuj 3 tygodnie jeśli utrzymujesz temp. w granicach 17C. Pod koniec, po dwóch tygodniach, możesz zwiększyć temp. do 20-21C na kilka dni po czym obniż maksymalnie na ostatnie 2 dni celem wyklarowania. Całą fermentację przeprowadź w jednym fermentorze. Co to za brewkit? 20 litrów? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko jest utrzymać temperaturę, temperatura w pomieszczeniu jest w granicach 19-24C. Brewkit 20L Finlandia Lager 1,5 kg. Drożdże zostały dodane o godzinie 14.30 w ten poniedziałek, około godziny 22 w ten sam dzień Fermentacja się rozpoczęła. A od wczoraj zaobserwowałem zmniejszenie częstotliwości wypuszczania gazu przez rurkę fermentacyjną czy to oznacza że fermentacja się kończy ? Na internecie wyczytałem że taka fermentacja trwa 4-7 dni i potem można przelewać czy to prawda ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wierz we wszystko co przeczytasz w internecie - Paolo Coelho.

 

Fermentacja się skończy wtedy, kiedy się skończy. S-04 większość cukrów przejadają dość szybko, ale bywa że długo dojadają resztki (nawet 3-4 tygodnie). Ponadto po zakończeniu fermentacji drożdże potrzebują kilku dni na posprzątanie po sobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, kamilg20 napisał:

Przynajmniej na 2-3 dni schłodzić do możliwie niskiej temperatury. Nie musi być koniecznie 0. Ja robiłem taki pseudo cold crash w ejlach przy ok. 8°C i też się klarowało, choć trochę dłużej.

 

Czyli jak fermentacja burzliwa sie zakończy cały fermentator poddać schłodzeniu na około 3 dni w temperaturze około 0 C po to aby piwko się sklarowało. Czy można od razu przelać do butelek żeby się sklarowało ? Czy klarowanie jest w ogóle potrzebne i co daje ? Czy warto jest otworzyć fermentator i pomieszać w celu dodania powietrza dla drożdży ?

Jak mierząc poziom Blg czy wszystko musi być zdezynfekowane od bakteri nawet balingomierz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim schłodzisz to przeprowadź cichą w tym samym wiadrze. Dalej się zgadza. Cały fermentor z młodym piwem do cold crashu. Klarowanie jest po to, żeby piwo było klarowne ? Mniejszy sens jest robić to w butelkach, bo m.in. chyba o to chodzi, żeby w butelce było mniej osadu. Nie. Klarowanie nie jest potrzebne. Wpływa głównie na efekt wizualny. Chcesz mieć bardziej mętne piwo lub Ci to nie przeszkadza - nie klarujesz. Chociaż po pewnym czasie i tak wyklaruje się w butelce, ale z grubym osadem na dnie. Także zrobisz jak uważasz. Absolutnie nie mieszaj fermentorem po fermentacji (napowietrzamy tylko przed rozpoczęciem fermentacji burzliwej). Drożdżom to niepotrzebne, a bakteriom pomoże. Wszystko co wkładasz do wystudzonej brzeczki nastawnej lub piwa musi być zdezynfekowane.

 

P.S. tylko nie nazywaj tego piwa lagerem, jak podano na puszcze ?

Edytowane przez kamilg20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. 

Dzisiaj zrobiłem pomiar piwa i wskazało na 5 Blg, po otworzeniu było czuć lekko taki zapach bimbru ale po spróbowania smaku jest całkiem dobrze biorąc pod uwagę że piwko jeszcze fermentuje. 

 

Czy jest taka możliwość że drożdże mogą zacząć umierać i zepsuć smak piwka jeśli będzie stało za długo w fermentorze? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, DanielR7 napisał:

Witam. 

Dzisiaj zrobiłem pomiar piwa i wskazało na 5 Blg, po otworzeniu było czuć lekko taki zapach bimbru ale po spróbowania smaku jest całkiem dobrze biorąc pod uwagę że piwko jeszcze fermentuje. 

 

Czy jest taka możliwość że drożdże mogą zacząć umierać i zepsuć smak piwka jeśli będzie stało za długo w fermentorze?  

 

musiało by stać kilka miesięcy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, DanielR7 napisał:

Witam. 

Dzisiaj zrobiłem pomiar piwa i wskazało na 5 Blg, po otworzeniu było czuć lekko taki zapach bimbru ale po spróbowania smaku jest całkiem dobrze biorąc pod uwagę że piwko jeszcze fermentuje. 

 

Czy jest taka możliwość że drożdże mogą zacząć umierać i zepsuć smak piwka jeśli będzie stało za długo w fermentorze? 

 

Po kilku miesiącach możesz zacząć się nad tym zastanawiać ;)

Edytowane przez punix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, DanielR7 napisał:

A jak to jest z tymi granatami co trzeba zrobić idealnie żeby butelki nie strzelał? 

Czy jest ryzyko że jak zrobię wszystko dobrze i tak może strzelić? 

 

Jeśli drożdże skończą fermentację i nie przesadzisz z ilością surowca do refermentacji, wszystko powinno być ok. Zawsze jest minimalne ryzyko infekcji w pojedynczej butelce albo uszkodzonej butelki, z drugiej strony w sklepowych też od czasu do czasu zdarzają się granaty. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oblicz dobrze ilość surowca do refermentacji za pomocą dedykowanych kalkulatorów (dostępne w internecie); jeżeli będziesz robił syrop, to dobrze rozmieszaj go w piwie przed rozlewem. Jeśli syrop będzie zbyt gęsty i źle go rozmieszasz, to mogą powstać granaty z niektórych butelek. No i oczywiście wszystko co ma kontakt z piwem zdezynfekowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od wczoraj kiedy zmierzyłem poziom Blg nie widać jak ucieka gaz w rurce fermentacyjnej czy to dobrze ?

 

Czy dobrze wypełniłem dane w tabeli ? Ilość pakowanego piwa dałem 40 bo 40 browarów wyjdzie po 0,5L.  Czy poziom CO2 samemu się wybiera ?

Screenshot_4.png

Edytowane przez DanielR7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz sobie poziom nagazowania zrobić jaki chcesz. Lepiej nie przekraczać 3,0 bo butelki jednorazowe niekoniecznie muszą wytrzymać wyższego ciśnienia. I tak nie robisz piwa stylowego więc obojętne jak nagazujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, DanielR7 napisał:

Od wczoraj kiedy zmierzyłem poziom Blg nie widać jak ucieka gaz w rurce fermentacyjnej czy to dobrze ?

 

Czy dobrze wypełniłem dane w tabeli ? Ilość pakowanego piwa dałem 40 bo 40 browarów wyjdzie po 0,5L.  Czy poziom CO2 samemu się wybiera ?

Screenshot_4.png

Z tego co piszesz to masz 20 litrów. Więc wpisujesz 20, a nie 40. I właśnie przez taką pomyłkę miałbyś granaty ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Muchor napisał:

Formularz powinien być zrozumiały - wystarczy w nawiasie opisać, że ilość piwa podajemy w litrach, i wystarczy. Taki brak jednostki jest zwyczajnie niechlujny.

Wysłane z mojego LEX820 przy użyciu Tapatalka
 

 

Przecież w pierwszej komórce wybierasz jednostki miar...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację - oczywiście. Tylko doświadczenie pokazuje, że warto takie rzeczy powtarzać na każdej stronie. Wyobraź sobie, że wypełniasz formularz, i w trakcie coś cię rozprasza - to wtedy na kolejnej stronie możesz już nie pamiętać co wybrałeś kwadrans temu. A to przecież w sumie niewiele kosztuje.




Wysłane z mojego LEX820 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam, piwo wyszło bardzo dobre w smaku jak na pierwszy raz, ale po otworzeniu piwa, piwo robi dużo piany nawet jak otworzę delikatnie jest to nie spotykane w browarach sklepowych czy to jest problem i dla czego tak się dzieje? 

 

I jeszcze jedno kupiłem ostatnio BA brewkit plus 1kg i jak widać na obrazku nie jest zamknięty hermetycznie i niewiem jak długo tak stoi taki mi wysłali czy coś można z tego zrobić czy do śmietnika? 

 

IMG_20190606_142707.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, DanielR7 napisał:

Witam, piwo wyszło bardzo dobre w smaku jak na pierwszy raz, ale po otworzeniu piwa, piwo robi dużo piany nawet jak otworzę delikatnie jest to nie spotykane w browarach sklepowych czy to jest problem i dla czego tak się dzieje?  

 

I jeszcze jedno kupiłem ostatnio BA brewkit plus 1kg i jak widać na obrazku nie jest zamknięty hermetycznie i niewiem jak długo tak stoi taki mi wysłali czy coś można z tego zrobić czy do śmietnika?  

 

 

Schłodziłeś porządnie przed otwarciem? Powodów może być kilka - zabutelkowałeś niedofermentowane piwo, przesadziłeś z ilością surowca do refermentacji, nie odfiltrowałeś chmielu (jeśli chmieliłeś na zimno), ewentualnie jakaś infekcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, DanielR7 napisał:

A co z tym BA brewkit plus 1kg  ryzykować czy lepiej do śmietnika ? 

Z brewkitami nie miałem do czynienia, może wypowie się jeszcze ktoś inny.

Otworzyć i ocenić zawsze można, jak nie ma pleśni, dobrze pachnie i smakuje, tobym raczej użył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.