Skocz do zawartości

Fermentacja Brut IPA


Jacho

Rekomendowane odpowiedzi

Robię Brut IPA, z dodatkiem glukoamylazy do fermentora.

Gestosc poczatkowa 11,5. Drożdze rehydratyzowane w wodzie ok 30 stopni C. Dodane do brzeczki w temp. 16 stopni, napowietrzonej mechanicznie zdezynfekowaną lagą. Pierwszy tydzień temperatura stopniowo podnoszona do 19, a od około 10 dnia - 20 stopni. Drożdze pracują już 2 tygodnie, utrzymuje się trwała, gęsta piana drożdżowa na powierzchni, tak jak normalnie w pierwszych dniach burzliwej. BLG spadło do ok 2. Intensywny zapach drożdzy. Normalnie po takim czasie w mocniejszych piwach cukry były już przerobione a drożdze opadły i zlewałem na cichą. Zastanawia mnie, co może być przyczyną wolniejszej pracy: niska temperatura, dodatek amylazy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Jacho napisał:

Drożdze US05, glukoamylaza dodana równocześnie z drożdzami.

Zasadniczo powinieneś dodać ją w momencie gdy fermentacja zwolni tj. gdy brzeczka będzie miała poniżej koło 4 blg, na start te drożdże dostały praktycznie same cukry proste do przerobienia. Podnieś jeszcze temperaturę i czekaj. Tak z ciekawości ile dałeś tej glukoamylazy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Jacho napisał:

Fermentuje bardzo powoli, ale poziom cukru spada. Dzisiejszy pomiar refraktometrem wykazuje ok 4 BRIX.

Staram się podnieść temperaturę do ok. 21 stopni, max 22 i będę obserwował co dalej.

 

Dzięki za podpowiedzi.

A skorygowałeś ten wynik kalkulatorem? Kalkulator z brewnness mi pokazuje końcowe blg 0,0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak w ogóle, jak masz jakiekolwiek wątpliwości czy fermentacja się skończyła, to lepiej tydzień dłużej potrzymać, niż butelkować niedofermentowane.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdarzyło mi się robić Brut IPA kilka razy. Daję 1mL na 1kg słodu na start fermentacji. Dla pewności trzymam 3 tygodnie i jak dotąd zero problemów z przegazowywaniem. Fermentacja w przedziale w temp. otoczenia 15°C-17°C. Raz robiłem na US-05, ale niestety wtedy dodawałem glukoamylazę do zacierania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzymałem 17 dni na burzliwej, ładnie zeszło do 0 BLG. Przelałem na cichą z chmieleniem na zimno 3 dni oraz 2 dni na cold crash (+2 C) w celu wyklarowania. W środę planuję rozlew.

Rozumiem, że dodatek glukozy normalnie - zgodnie z wskazaniami kalkulatora? Wychodzi mi 180 g glukozy na 19 litrów pakowanego piwa, przy temp. 21 stopni. Planuję ok. 3 vol CO2. Nie za dużo Waszym zdaniem?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Jacho napisał:

Potrzymałem 17 dni na burzliwej, ładnie zeszło do 0 BLG. Przelałem na cichą z chmieleniem na zimno 3 dni oraz 2 dni na cold crash (+2 C) w celu wyklarowania. W środę planuję rozlew.

Rozumiem, że dodatek glukozy normalnie - zgodnie z wskazaniami kalkulatora? Wychodzi mi 180 g glukozy na 19 litrów pakowanego piwa, przy temp. 21 stopni. Planuję ok. 3 vol CO2. Nie za dużo Waszym zdaniem?

 

Będzie git, swojego zrobiłem 2,8 vol i mocne nagazowanie bardzo fajnie gra w tym stylu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.