Skocz do zawartości

Grodziskie - jak zacierać?


nehoshi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Z zestawu CP kupiłem piwko Grodziskie 8°Blg (1.25kg słodu pszenicznego + 1.25kg słodu wędzonego). Według instrukcji zacierać należy infuzyjnie dwutemperaturowo (lecz nie podano temperatur) lub coś co nazwano infuzyjnie zstępująco z 69°C przez 90 minut do nie mniej niż 60°C.

 

Jak lepiej? Czy zacierać 45 minut w 61°C i 45 minut w 69°C ? Czy może podgrzać do tych 69°C i zostawić na 90 minut by spadło do 60°C ?

 

Pozdrawiam,

Nehoshi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam jakoś doświadczony nie jestem, ale zaczynać należy od niższych temperatur, a dopiero później podgrzewać do wyższych. A w tym przypadku jakie temperatury mają być to Ci pewnie bardziej doświadczeni powiedzą. Pozdrawiam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie zadalem pytanie o opadajaca temperature w zacieraniu infuzyjnym tutaj: http://www.aussiehomebrewer.com/forum//index.php?showtopic=45071 i okazuje sie ze zdania sa podzielone... glowny argument ktory przemawia przeciwko metodzie jest fakt, ze sacharyfikacja przebiega najintensywniej i w wiekszosci w pierwszych 20-30 minutach. Tak czy inaczej musze sprobowac :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może spróbuję... zmieniłem technologię i taką tradycyjną filtrację robię dopiero od 4 warek, i raz miałem 7 kg słodów w tym 0,6 kg niesłodowanej pszenicy i na oplocie 25 cm nie było problemów...

Zaopatrzę się w pszenice, ale na razie zrobię chyba z jęczmiennym bo mam 1 kg własnoręcznie wędzonego słodu, ale nie wiem czy dam cały bo ma baardzo intensywny aromat. Zjadłem kilka ziaren i już było mi niedobrze od wędzonki. Co prawda przy gotowaniu to trochę znika, ale nie chce zrobić jakiegoś zajzajeru nie do wypicia bo mam czegoś takiego skrzynkę i od dłuższego czasu nie mogę jej rozpić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ześrutowane słody zmieszaj z5l wody o temp ok 40c

i trzymać w temp 37c przez 30min

dodaj 2l wody podgrzej do 50c i trzymaj 20min

dodaj 3l wody podgrzej do 70c i trzymaj 30min

dolej 2l wody podgrzej do 75c i trzymaj przez 30min

wysładzaj woda o temp 72c

bardzo dobre piwo które zacząłem powtarzać polecam na lato

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda przy gotowaniu to trochę znika, ale nie chce zrobić jakiegoś zajzajeru nie do wypicia bo mam czegoś takiego skrzynkę i od dłuższego czasu nie mogę jej rozpić...

Przywoź wszystko do Żywca, zabierzemy hurtowo. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda przy gotowaniu to trochę znika, ale nie chce zrobić jakiegoś zajzajeru nie do wypicia bo mam czegoś takiego skrzynkę i od dłuższego czasu nie mogę jej rozpić...

W Żywcu po przejściu tej alei pod namiotem, każdemu Twoje piwka z tej skrzyneczki będą tak smakować że się nie opędzisz :) tak że śmiało, nie miej skrupułów, zabieraj :);)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi o to że strasznie mi skwaśniał. Piłem go wczoraj no i jestem w stanie wypić butelkę... przez pół wieczoru. Najgorsze że popłuczyny po porterze które sobie parę godzin czekały na chmielenie też skwaśniały i mam tego 2 skrzynki. Na szczęście moja druga połówka lubi kwaśne i sukcesywnie pomaga mi to rozpijać. A z żywcem jeszcze nie wiem jak będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.